Už žádné oteklé a těžké nohy


Spousta nastávajících maminek se, zejména v závěru těhotenství, potýká s nepříjemnými otoky nohou. Po maratonu na mateřské může návrat do práce, zvlášť pokud je sedavá nebo naopak vyžadující dlouhé stání, přinést zase pocit těžkých a napnutých nohou. To vše může vést až ke vzniku křečových žil. Existuje účinná prevence?
Už žádné oteklé a těžké nohy

Těhotenství a otoky dolních končetin

Těhotenství je nádherným obdobím v životě ženy plným očekávání, zároveň je to ale i velká zátěž pro organismus. Velkou roli většinou hraje nárůst hmotnosti. Přibývání na váze je samozřejmě způsobeno růstem plodu a s ním souvisejících částí (plodová voda, mezibuněčná tekutina, větší množství krve, placenta apod.), ale také zadržováním vody v těle v důsledku hormonálních změn. S postupujícím stupněm těhotenství se zvyšuje průtok krve v cévním řečišti pánve. Zvětšená děloha stále více tlačí na pánevní žíly a tím dochází ke zhoršenému odtoku krve z dolních končetin. To vše spolu se sníženou pohybovou aktivitou může vést k velmi nepříjemným otokům v oblasti dolních končetin.

Je potřeba zmínit, že hormonální změny a zvýšení objemu krve mají vliv i na pružnost cév, což může vést až ke vzniku křečových žil. Rozhodně je potřeba se vyhnout dlouhému stání i sezení, stejně tak botám na vysokém podpatku. Raději upřednostněte během těhotenství pohodlnou a dostatečně prostornou obuv. I těsnější a přiléhavější oblečení vyměňte za pohodlné a volné.

Anketa

Vyzkoušely jste během těhotenství kompresivní punčochy nebo podkolenky?
66.67 %
33.33 %

Čemu se ale rozhodně nevyhýbejte je pravidelný pohyb. Načerpáte energii, a dokonce si ulevíte od bolesti. Dojde ke zlepšení krevního oběhu, čímže se zmenší i otoky nohou a celkově budete v lepší kondici v průběhu těhotenství a lépe se dostanete do formy po porodu.

Křečové žíly

Potíže s křečovými žílami postihuje ve vyspělých evropských zemích 40 % žen a 20 % mužů. Křečové žíly, tzv. varixy, vznikají na základě genetických předpokladů, dalšími faktory jsou statická zátěž, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, obezita, anebo již zmíněná gravidita. Jedná se o žilní městky, vakovitě rozšířené vinuté úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků. Typickým projevem je modré prokreslení žil na dolních končetinách a jejich uzlovité zesílení. V rozšířených částech žil dochází ke zpomalení průtoku krve, což může mít za následek vznik krevních sraženin, které mohou nakonec postiženou žílu ucpat. Neléčený stav může vést až k bércovým vředům.

Dopřejte si posezení s nohama nahoře.

7 tipů pro prevenci křečových žil

Jako prevence celé řady onemocnění funguje zdravý životní styl. Týká se to problému s křečovými žilami a otoky. Co tedy můžete v tomto ohledu pro své zdraví udělat?

 • Pravidelný pohyb – choďte na procházky, jezděte na kole, zaplavte si. Pohyb funguje jako podpora činnosti svalové pumpy dolních končetin a tím i krevního oběhu.

 

 • Jídelníček – Hlídejte si dostatečná přísun vitamínů C a E, vlákniny, vápníku, hořčíku a zinku.

 

 • Nohy nahoru – neostýchejte si čas od času dopřát posezení s nohami ve zvýšené poloze, usnadníte tak proudění krve v dolních končetinách.

 

 • Cirkulace krve – vyvarujte se všeho, co brání volné cirkulaci krve, tedy dlouhé stání nebo sezení, dávání nohy přes nohu, nošení příliš těsného oblečení, zejména kalhot, vysoké podpatky.

 

 • Studená sprcha – sprchování studenou vodou nebo přikládání studených obkladů oteklým a ztěžklým nohám určitě uleví.

 

 • Cílené cvičení – zakružte kotníky oběma směry, propínejte a krčte prsty nohou, přitahujte pokrčené nohy k hrudníku a následně je propněte, v lehu na zádech šlapejte jako na kole.

 

 • Podpůrné punčochy – vyzkoušejte podpůrné punčochy nebo podkolenky. Určitě vás překvapí, že dnes na trhu nejsou nevzhledné punčochy, které na dálku signalizují váš problém, ale elegantní punčochové zboží, které vůbec nerozeznáte od klasického.

Kopresivní punčochy jsou elegantní, k nerozeznání od klasických.

Kompresivní terapie

Onemocnění žilního systému vyžaduje úpravu životního stylu a téměř stálou léčbu, jejíž základem je kompresivní terapie. Princip podpory žil pomocí kompresivního punčochového zboží spočívá v tom, že v oblasti kotníku je vytvořen určitý tlak, který se směrem k srdci snižuje. Taková opora žilních stěn je ověřena odborníky i praxí. Účinně se zlepšuje krevní oběh a je tak podporován i návrat krve k srdci. Kompresivní terapie má své místo i při léčbě lymfatických otoků horních i dolních končetin.

Typy podpůrných punčoch a podkolenek

Můžete vybírat punčochové kalhoty i efektní samodržící punčochy, stejně tak podkolenky. Podpůrné punčochové zboží se dělí do skupin podle kompresní třídy, která odráží stupeň žilního onemocnění a potíží.

 • Podpůrná kompresní třída (CCL A) – zlepšují krevní oběh, účinná prevence tvorby křečových žil, brání občasným otokům a zmírňují bolesti a únavu nohou, jsou vhodné v těhotenství, pomáhají odstranit i pocit studených nohou
 • 1. kompresní třída (CCL 1) – zmírňují projevy počínající žilní nedostatečnosti a pocity únavy a napětí v nohou
 • 2. kompresní třída (CCL 2) – podporují správnou funkci žilních chlopní a stabilizují krevní oběh
 • 3. kompresní třída (CCL 3) – indikováno pro pokročilé chronické žilní onemocnění, výrazné otoky, kožní změny, lymfatické otoky, pokročilý zánět žil, stavy po recidivujících bércových vředech, sekundární křečové žíly

Ať už toužíte po úlevě od oteklých a těžkých nohou nebo se již léčíte s žilní nedostatečností jakéhokoli stupně, určitě máte z čeho vybírat.

Imagem

 

 

Podpůrné těhotenské punčochové kalhoty s antibakteriální úpravou.

Cena: 177,-

Koupit

 

Imagem

 

 

 

 

Podpůrné samodržící punčochy s krajkou.

Cena od 177,-

Koupit

 

Zdroje: www.medial.cz/, www.zdravibezchemie.cz, www.krecove-zily.czwww.pro-nozky.cz

Foto: Pixabay.com, Pexels.com, Medial.cz

Potřebujete poradit? Bez obav se obraťte na tým našich odborníků, kteří jsou připraveni na vaše dotazy.

Online poradna zdarma

Máte zkušenosti s otékáním dolních končetin, ať už v těhotenství nebo vůbec? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook