Synechie – potíže malých holčiček


Možná jste se s tímto termínem ještě nesetkali, a přitom jde o nejčastější gynekologický problém holčiček batolecího až předškolního věku. Jedná se o srůsty v oblasti zevních genitálií. Problém lze včas jednoduše řešit a hlavně mu lze snadno předcházet. Jak?
Synechie – potíže malých holčiček

Celý problém spočívá do značné míry v nedostatečné informovanosti. Možná se sestřička v porodnici zmínila, že je potřeba u holčiček dbát na důslednou intimní hygienu, aby nedošlo ke slepování v oblasti genitálií, ale pravděpodobně nebylo dostatek prostoru vše detailně vysvětlit a ukázat. Obdobou je u malých chlapečků péče o předkožku a její přetahování, o čemž se mluví a všeobecně ví. Ale v případě holčiček se této skutečnosti nevěnuje taková pozornost.

Synechie neboli srůst sliznic

Pod odborným pojmem synechie vulvy se skrývá problém srůstání malých stydkých pysků a poševního vchodu u malých holčiček, nejčastěji ve věku 1 až 6 let. Nejde o žádnou vrozenou vadu, ke srůstání dochází u normálně vyvinutých genitálií děvčátek. Nutno říct, že v tomto období malé a velké stydké pysky na jedné i druhé straně fyziologicky vypadají jako srostlé, ale tento stav je naprosto normální a žádné problémy nezpůsobuje. Potíže nastávají v okamžiku, kdy se k sobě přilepí protilehlé sliznice poševního vchodu, méně často i malých stydkých pysků.

Co je příčinou srůstu?

Příčinou vzniku srůstu je hormonální klid, tedy období, kdy je oblast genitálu bez přítomnosti estrogenů. Z tohoto důvodu ke srůstům nedochází u novorozenců, protože se u nich vyskytují matčiny estrogeny, a mizí u dívek v období pohlavního dospívání. Kůže a sliznice je v této oblasti díky nepřítomnosti zmíněných hormonů velmi tenká, tvořená jen několika vrstvami epitelu. Mazové žlázky navíc v tomto klidovém období produkují sekret, který spolu s odloupanými buňkami epitelu tvoří smegma. Pokud není smegma spolu s dalšími nečistotami správně a důsledně odstraňováno, dochází ke slepení sliznic k sobě. Trvá-li tento stav příliš dlouho, vzniká nejprve tenký blanitý srůst. V momentě, kdy ani tento stav není řádně ošetřen, dochází k pevnému kožovitému srůstu. Celý proces je velice rychlý, ke srůstu může dojít v průběhu 7–14 dní.

Synechie vzniká v období hormonálního klidu

Typy srůstu

Podle místa, kde srůst vznikne, rozlišujeme tři základní typy:

  • Srůst přední (synechia ventralis) – v tomto případě se skutečně jedná o srůst malých stydkých pysků, kdy může dojít i k překrytí vyústění močové trubice, tento typ se ale vyskytuje poměrně vzácně.
  • Srůst střední (synechia media) – vzniká spojením protilehlých středních částí sliznic poševního vchodu, prostor mezi stydkými pysky potom má tvar osmičky. Ani tato forma se nevyskytuje často.
  • Srůst zadní (synechia dorsalis) – tato forma je typická a objevuje se nejčastěji. Jedná se o srůst protilehlých stran sliznice poševního vchodu odzadu dopředu, nejprve je tedy skryto vyústění pochvy a později i močové trubice. Vpředu zůstává jen malý otvor, kterým odchází moč. Tento problém potom může být odhalen tak, že holčička, pokud je již bez plen, tzv. „přečůrává nočník".

Riziko infekce

Srůst sám o sobě může v danou chvíli přinést řadu komplikací. Vytvořením kapsičky, kde může docházet k zadržování moči a dalších nečistot, vzniká riziko řady infekcí. Zejména u dětí, které ještě nosí plenky, se může v tomto prostoru snadno pomnožit bakterie E. coli, ve stolici se běžně vyskytující bakterie, které ale proniknutím do močových cest snadno způsobí zánět močového měchýře, v horším případě i zánět ledvin. Objevit se mohou i vaginální infekce. Samotná moč, která se zadržuje v místě srůstu, může dráždit sliznici a způsobovat svědění a pálení genitálu.

U dětí s plenkami je vyšší riziko infekce v důsledku synechie

Jaké jsou možnosti léčby?

Při zjištění již zmíněných obtíží je třeba vyhledat pomoc dětského gynekologa. Synechie může být odhalena náhodou při preventivní prohlídce nebo v případě již nastalých komplikací. I v takovém případě budete rovnou odesláni do gynekologické ambulance. V prvních stádiích je synechie poměrně snadno řešitelná. Pokud se jedná pouze o slepení, lze ji snad rozrušit pouhým oddálením obou stran poševního vchodu od sebe, případně použitím prstu nebo vatové štětičky. Pevnější srůst je potřeba rozrušit použitím sondičky, což je tenká kovová tyčinka. Celý zákrok je velmi rychlý a bezbolestný. Pro malou pacientku je nepříjemné hlavně to, že musí držet nožičky od sebe, protože ji instinktivně tlačí spíše k sobě. Může pocítit maximálně malé štípnutí. Existuje i znecitlivující gel, který je možné při rozrušení synechie použít.

Kožovitý srůst je již potřeba řešit operačně v krátké celkové narkóze. Rozhodně ale nikdo na vaše děvčátko nevezme skalpel. Rozrušení se provádí rozžhaveným platinovým drátkem, tzv. termokauterem.

Rozhodně se nedoporučuje používání hormonálních krémů s obsahem estrogenu. Dlouhodobé používání těchto krémů zvyšuje hladinu estrogenů i v krvi, což může způsobit rozvoj sekundárních pohlavních znaků.   

Anketa

Byla jste již v porodnici neno později pediatrem poučena jak problému jménem synechie předcházet?
2.99 %
18.41 %
78.61 %

Prevence na prvním místě

Naprosto zásadní roli zde hraje prevence. Synechie vůbec nemusí vzniknout, pokud budete dodržovat důslednou intimní hygienu a konkrétní péče. Na vině tak v žádném případě nemusí být nedbalost rodičů, ale spíše neznalostí přesného postupu a hlavně obavami, aby dítěti neublížili. Například v období, kdy dítě pěkně přibývá na váze a je samý faldík, není ani mechanicky jednoduché se k oblasti genitálu dostat. Nicméně je to nutné. Správná péče nespočívá jen v důkladném mytí, ale je potřeba každý den oddálit protilehlé strany rodidel. Případné nečistoty umývejte pouze mechanicky a vodou, rozhodně nepožívejte mýdlo ani gely pro intimní hygienu, které jsou určeny pro dospělé ženy. Hormonálně nezralé genitálie holčiček kyselé prostředí nemají, takže jim tyto kyselé gely nejsou nijak ku prospěchu.   

Synechie má tendenci se opakovat, takže tato důslednost je potřeba i když máte za sebou její rozrušení, nebo možná tím spíš.

Slepování a srůsty dovedou pěkně potrápit, ovšem pokud budete důsledně dbát na prevenci, potíže se vám vyhnou. Dobrou zprávou je, že v okamžiku, kdy se ve vaší holčičce začnou hlásit o slovo hormony a s tím spojené zásadní změny, problém synechií bude definitivně za vámi!

 

Imagem

 

 

Zdroje:

www.mudrkropacova.czwww.gynweb.czwww.pediatriepropraxi.czwww.levret.cz

Foto: Pexels.comPixabay.com

Máte s tímto problémem zkušenosti? Nebo o něm slyšíte poprvé? Zeptejte se ostatních maminek nebo s nimi své zkušenosti sdílejte.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook