Hlenová zátka jako předzvěst porodu


O hlenové zátce se v souvislosti se začátkem porodu mluví vcelku často. Jak ale vlastně vypadá a znamená její uvolnění, že byste měla okamžitě zamířit do porodnice?
Hlenová zátka jako předzvěst porodu

K čemu slouží?

Můžete si ji představit jako špunt na lahvi. Je to hlen, který chrání děložní čípek před poraněním a miminko v děloze před vstupem nebezpečných bakterií. Spolu s plodovými obaly hlenová zátka zabraňuje infekci plodu před porodem.

Díky zátce je děložní krček pevně uzavřený. K produkci hlenu dochází i mimo těhotenství, má však jinou funkci. Na začátku menstruačního cyklu tvoří jakousi bariéru proti spermiím, naopak během plodných dnů se jeho konzistence změní tak, aby usnadňoval průchod spermií přes děložní hrdlo a prodlužoval jejich životaschopnost uvnitř těla ženy.

M4M - Odchod hlenové zátky nastává krátce před porodem

Zdroj: Pixabay.com

Jak vypadá?

Jde o čirý, hustý a lepkavý hlen. Uvolnění zátky znamená, že se děložní hrdlo začíná otvírat a připravovat na porod. Při tom se mohou potrhat drobné žilky, což může mít za následek její zabarvení do hněda, růžova nebo červena. Malá příměs krve je však zcela normální a není třeba se tím znepokojovat.

Anketa

Zaregistrovala jste odchod hlenové zátky?
92.5 %
5.45 %
2.05 %

Poznáte odchod hlenové zátky před porodem?

Ženy se často bojí, že ji nepoznají. Ve skutečnosti to však ničemu nevadí. I když se zátka uvolní, neznamená to, že hned začnete rodit. Jde jen o signál, že se tělo na porod chystá, ale může k němu dojít až za několik dnů či týdnů.

Zátka většinou odejde najednou, případně po částech. Některé ženy její uvolnění vůbec nezaznamenají. Je totiž možné, že se uvolní po pohlavním styku, což se projeví jen drobným krvácením. Případně odejde během vaginálního vyšetření před porodem. Eventuálně ve formě silnějšího výtoku v průběhu posledních týdnů těhotenství. Někdy se uvolní až při porodu.

Nastávající maminka odchod hlenové zátky nejčastěji zaznamená při utírání se na toaletě.

Někdy se může stát, že si ji těhotná žena splete s odtokem plodové vody. Základním rozdílem je, že plodová voda je tekutá (při jejím odtoku máte spíš pocit, že jste se počůrala), zatímco zátka má konzistenci hlenu.

M4M - Odchod hlenové zátky znamená, že se blíží porod miminka

Zdroj: Pixabay.com

Co dělat po uvolnění zátky?

Pokud nenastaly kontrakce, neodtekla plodová voda, ani se nepřidalo krvácení, nemusíte dělat nic. Rozhodně se nebojte, že by miminku hrozila infekce, je dále chráněno plodovými obaly.

Když odejde hlenová zátka, nemusíte hned vyrazit směr porodnice. Tělo vám tím jen naznačuje, že se porod blíží a vy již brzy budete v náručí držet své děťátko.

 

Imagem

Máte připravenou výbavu?

Mrkněte, jestli jste na něco nezapomněla pro správnou péči o miminko.

Chci se podívat

 

 

Imagem

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

Zdroj: Naseporodnice.cz  

 

Zaznamenaly jste odchod hlenové zátky nebo ne? Za jak dlouho následoval porod? Napište nám ve fóru.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook