37. týden těhotenství

02.07.2020 Jana Novotná

Své miminko už co nevidět spatříte. V podstatě může přijít na svět každým okamžikem. Vše se nyní upíná k nadcházejícímu porodu. V prvních hodinách života bude pro dítě velmi důležité mlezivo. Jak se liší od mléka a proč je tak unikátní?
37. týden těhotenství

Jak se vaše miminko chystá?

Vaše dítě už dokáže mnoho věcí – dýchat, škytat, reagovat na zvuk, světlo nebo chlad, má vyvinutou chuť. Přestože porod je za rohem, jeho organizmus stále dozrává.

Děťátku se zpevňují chrupavky, díky tomu se odchlípí i ouška od hlavičky. Fungují mu také mazové žlázky (po porodu je u někoho více patrná krupička na nosánku) a povrch těla je stále hojně pokryt mázkem. Ochlupení neboli lungo už je jen na lopatkách. Dítě měří přibližně 48,5 cm a váží obvykle přes 2,9 kilogramu. Průměrná hmotnost chlapečků pak bývá vyšší. Nyní bude hmotnostní příbytek dítěte největší, každý týden přibere minimálně 220 gramů.

Pokud se miminko zatím neotočilo do správné polohy, pravděpodobně se otočí tento týden. Pouze 3 % dětí zůstanou hlavou nahoru a nesestoupí do pánve. Pohyby miminka jsou stále méně patrnější díky nedostatku prostoru. Důležité je, abyste cítila alespoň nějaké pohyby – často se jedná o pouhé vrtění a protahování.

Imagem

Vaše tělo už je téměř k nepoznání

Jistě pozorujete mnoho změn na těle. Nejspíše vám vylezl pupík a na těle se mohou objevovat nové strie. Snažte se jim předcházet pravidelným mazáním namáhané pokožky. Pokud však máte strie dané genetikou, zřejmě jim neuniknete.

Ke konci těhotenství přestáváte tolik přibírat. Hurá! Stále je ale důležité dbát na pestrou a vyváženou stravu. Ve třetím trimestru dbejte zejména na vysoký příjem železa – libové červené maso, listová zelenina apod. Zmenšíte tak riziko předčasného porodu nebo odlučování placenty. Tím, jak miminko roste, se zvětšuje také tlak na močový měchýř. Pravděpodobně si musíte odskočit i několikrát za noc.

V prsech se tvoří nenahraditelné mlezivo

Určitě vnímáte změny, které se udály s vašimi prsy. Začínají vám více vyčnívat a tmavnout bradavky a v prsech se tvoří mlezivo, tzv. kolostrum. Jedná se o první výživu dítěte po narození, než se vám spustí mateřské mléko. Tvoří se zhruba 3-5 dní po porodu, potom se mění již v plnohodnotné mléko. Jeho složení je uzpůsobeno potřebám novorozeného dítěte. Ledviny dítěte ještě nejsou připraveny filtrovat velké množství tekutiny, proto je mleziva podstatně menší množství. Obsahuje mnohem méně laktózy, protože střeva dítěte neprodukují ze začátku dostatečné množství laktázy, což je enzym, který pomáhá trávit mléčný cukr.

Mlezivo obsahuje zejména bílkoviny, množství tuků a sacharidů je nižší. Je plné živin a protilátek, které zvyšují obranyschopnost dítěte proti infekcím a pomohou mu adaptovat se v novém prostředí. Důležitou složkou mleziva jsou tedy imunoglobuliny, lymfocyty a bílé krvinky. Imunoglobuliny IgA, součást specifické imunity, vytváří vrstvu na sliznici tenkého střeva a pomáhá ho chránit proti nežádoucím mikroorganismům, ale také snižují riziko vzniku potravinových alergií. Díky mlezivu dochází také k osídlení trávicího traktu přirozenou mikroflórou, zejména rodem Lactobacilus bifidus, čímž se urychlí vyloučení smolky. Zároveň tento fakt pomáhá odbourat bilirubin, který způsobuje novorozeneckou žloutenku. Kolostrum hraje velmi významnou roli v prvních chvílích života dítěte, ale zároveň ovlivňuje imunitu na celý jeho život další.  

Po porodu budete možná mít pocit, že vaše prsa nejsou moc plná, ale věřte, že mleziva bude pro miminko dostatek. Dítě má natolik intenzivní sací reflex, že si potřebné mlezivo i mléko dokáže získat.

Kolostrum má významný vliv na imunitu.

Kontrakce mohou přijít každým dnem

Každým dnem vás nyní mohou překvapit silné kontrakce, které jsou stále pravidelnější a častější. Jak poznat, že se blíží skutečný porod? Krom pravidelných kontrakcí je znamením blížícího se porodu odtok plodové vody a odchod hlenové zátky. Tyto známky ohlašují blížící se porod a je čas přesunout se do porodnice. Falešné kontrakce poznáte dle toho, že nejsou pravidelné ani nesílí a často pomůže změna aktivity nebo teplá koupel či jiný druh relaxace.

Jaká vyšetření vás ještě čekají?

Ambulanci budete navštěvovat dvakrát týdně. Lékař zkontroluje bílkoviny v moči, váhový přírůstek a změří vám krevní tlak. Pokud vám více otékají končetiny, určitě tento fakt lékaři také nahlaste.

Čeká vás také kardiotokografický záznam ozev plodu a pokud jste již nebyla testována ve 36. týdnu, bude vám odebrán vzorek pro zjištění výskytu streptokoka v porodních cestách.

Anketa

Měla jste v tomto týdnu sbalenou tašku do porodnice?
78.57 %
14.29 %
7.14 %

Na co nezapomenout?

  • Každou volnou chvilku věnujte odpočinku.
  • Se svým partnerem byste měli mít jasno, zda chce být přítomen u porodu.
  • Může se stát, že začnete rodit předčasně, buďte proto připravena. Mějte sbalené věci a naplánováno, jak se do porodnice dostanete.
  • Je dobré popřemýšlet i nad věcmi, které budete muset řešit po návratu z porodnice a nachystat se. Doplňte si například potřebné zásoby a třeba si i navařte nějaké jídlo do mrazáku. První dny s dítětem doma mohou být trochu chaotické.

Zdroj:

www.tehotenstvi.cz, www.vitalia.cz

BEHINOVÁ, Markéta. Nová velká kniha o mateřství: od početí do věku 3 let. 3. vyd. Praha: Mladá fronta, 2012. Maminka (Mladá fronta). ISBN 978-80-204-2816-5.

Foto: Pixabay.com

Imagem

Jak jste prožívaly tento týden těhotenství vy? Bylo vaše dítě již otočeno hlavičkou dolů? Diskutujte o svých zkušenostech i pocitech s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook