35. týden těhotenství


Celé vaše tělo se připravuje na porod. Asi se budete cítit více unavená a i běžné denní aktivity vás budou stát dost námahy. Vydržte! Zbývá vám posledních 5-6 týdnů těhotenství. Čeká vás také vyšetření na streptokoka. Proč je tolik důležité?
35. týden těhotenství

Jak se vyvíjí vaše miminko?

Miminko stále přibývá na váze a vyplňuje již většinu dělohy, takže jeho pohyby někdy můžete pociťovat jako nepříjemné. Vzhledem k nedostatku prostoru se ale v děloze spíše otáčí, než aby dělalo energické pohyby. Nyní měří asi 45 cm a váží 2 300 g.

Vývin miminka je ve své závěrečné fázi, kdy plíce, játra i ledviny jsou zcela samostatné, žaludek je naplněn tekutinou. I centrální nervový systém už je zralý. Po této stránce je již vývoj miminka téměř dokončen. V následujících týdnech tak miminko hlavně poroste do délky a bude přibývat na hmotnosti.

 

Anketa

Chodila jste ještě v tomto týdnu těhotenství do práce?
9.09 %
40.91 %
27.27 %
22.73 %

Vy a vaše tělo

Všechny otázky a obavy ohledně porodu byste měla prohovořit se svým lékařem. Budete se cítit unavená a možná i trochu rozladěná,, a proto byste měla co nejvíce odpočívat. Věnujte zvýšenou pozornost stravě. Během těchto posledních týdnů budete potřebovat zhruba 200 kalorií navíc. Velmi důležitá je vyvážená strava s dostatečným přísunem vápníku, minerálů a vitamínů. 

Mezi nejčastější komplikace v tomto pokročilém stupni těhotenství může být zácpa, časté močení a pálení žáhy. Příčinou těchto potíží je utlačování těchto orgánů zvětšenou dělohou, jejíž vrchol nyní sahá až k hrudnímu koši. Ojedinělá není ani bolest pánve a zad, ucpaný noc nebo emocionální výkyvy. Věřte, že vše je v naprostém pořádku a tyto problémy k těhotenství patří.

Čeká vás test na streptokoka.

Vyšetření na streptokoka 

Kolem tohoto týdne těhotenství vás čeká vyšetření na přítomnost streptokoka v porodních cestách. Není to nic, z čeho byste měla mít obavy. Lékař pomocí štětičky provede stěr a pošle do laboratoře ke kultivaci. Vyšetření se provádí s cílem zjistit přítomnost konkrétní bakterie Streptococcus agalactiae, která jako jediná představuje riziko závažných infekčních komplikací pro novorozence. Ostatní bakterie miminko neohrožují.

Zmíněné streptokokové bakterie mohou u miminka narozeného přirozeným způsobem vyvolat zápal plic nebo zápal mozkových blan s fatálními následky. Tomu lze ale snadno předejít nitrožilním podáním antibiotik v průběhu porodu. Tento typ streptokoka se u nás vyskytuje asi u pětiny těhotných žen, ale jim samotným nemusí způsobovat vůbec žádné problémy. Právě proto je vyšetření tak důležité.

Důležité je být před porodem v klidu.

Jak zvládnout změny a na co se připravit?

Ačkoliv se děťátko narodí až za několik týdnů, měla byste být připravena, kdyby přišlo na svět předčasně. Zkontrolujte si, zda máte vše připraveno. Pokud vám ještě něco chybí je nejvyšší čas na poslední přípravy.

Je dobré si nakoupit potraviny, které se nekazí, do zásoby a naplnit mrazák. To vám během několika následujících týdnů ušetří starosti s nakupováním a vy budete mít více času na miminko, až se vrátíte z porodnice domů.

Tipy pro nastávající maminky

  1. Připravte si veškeré věci do porodnice, a to včetně dokladů, které budete potřebovat.
  2. Znovu si zkontrolujte, zda máte vše pro sebe a miminko doma připraveno.
  3. Pokud máte obavy a výkyvy nálad, svěřte se s nimi nejen partnerovi, ale také svému lékaři. Je důležité být před porodem v klidu, aby vše proběhlo v pořádku.
  4. Může se stát, že porodíte předčasně, připravte se psychicky i na tuto variantu. V této fázi těhotenství se již nemáte čeho bát. V případě varianty předčasného porodu, je již miminko na svět venku připraveno.
  5. Pečujte o své tělo. V dnešní době je mnoho velmi kvalitních prostředků pro předporodní péči, které jsou běžně dostupné. Například pečující oleje či krémy. Kvalitní čaje a doplňky stravy pro těhotné nebo pohodlné těhotenské oblečení a spodní prádlo.
  6. U některých žen se vlivem napínání kůže objevují strie. Pokožka je podrážděná a napjatá. Promazávejte pravidelně tyto oblasti, nejlépe dle potřeby během celého dne.

Zdroj: www.porodnice.czwww.vitalia.czJemnezrozeni.cz

Mackonochie, A., Těhotenství a péče o dítě, 2. vyd. Svojtka & Co., 2002. ISBN 978-80-7237-049-8  

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com

Imagem

Jak probíhaly poslední týdny vašeho těhotenství? Trápily vás nějaké potíže? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook