„Věřila jsem, že přirozený porod je pro nás to nejlepší,“ říká maminka Petra

21.06.2019 Martina Horová

„Porod je pořád považován za problém, který se musí medicínsky řešit. Přitom porodit je přirozené,“ říká maminka Petra (31). Ta se rozhodla, že své první dítě, dceru Ellenku (2,5) porodí tím co možno nejpřirozenějším způsobem. „Doktoři měli obavy, že je dcera velká a že ji nezvládnu porodit. Já jsem tomu ale věřila,“ dodává. Snažila se o porodu získat co nejvíce informací, aby měla jasnou představu, jak by její velký den měl proběhnout. Díky pečlivé přípravě a důvěře v sebe sama porod přirozenou cestou proběhl a ráda na něj vzpomíná.
„Věřila jsem, že přirozený porod je pro nás to nejlepší,“ říká maminka Petra

Co je podle tvého vnímání „přirozený porod“?

Porod bez přílišného zasahování okolí, bez léků a tišících prostředků, v přirozené poloze, která mamince vyhovuje. Porod by měl probíhat podle vlastního tempa, v intimní atmosféře, ve které nejste neustále rušeny vyšetřeními a kontrolami. Porodní asistentka ani lékař vám opakovaně nenabízejí věci, které jste už dopředu odmítla, ať už je to určitý druh dýchání, tišící léky nebo oxytocin

Připravovala ses na porod nějak speciálně ?

Hodně jsem o přirozeném porodu četla, například knihu od známé české porodní asistentky Ivany Königsmarkové, která se za přirozené porody dlouhodobě zasazuje. Také jsem společně s manželem absolvovala předporodní kurz v Porodním domě U čápa, za nímž stojí lidé, kteří rovněž věří v přirozenou sílu ženy porodit bez rutinních zásahů. Získala jsem tím hodně informací a mohla si udělat představu o tom, jak chci, aby porod ideálně proběhl. Měla jsem rovněž svou porodní asistentku, se kterou jsem mohla vše konzultovat. U porodu poté respektovala má přání. Pracovala přímo v porodnici, kde jsem rodila, takže měla veškeré kompetence zasáhnout. Co se týče fyzické přípravy, masírovala jsem si pravidelně hráz, ke konci těhotenství jsem pila maliník a jedla drcené lněné semínko.

Podle jakých kritérií jsi vybírala porodnici?

Velkou výhodou pro mě bylo, že má dobrá kamarádka rodila pár týdnů přede mnou. Doporučila mi mělnickou porodnici i porodní asistentku. Věděla jsem, že chci rodit mimo pražskou porodnici, blízkou mému bydlišti. Dále jsem chtěla, aby měli v nemocnici dětskou JIP, ochotně přistupovali k přirozeným porodům, nenutili tlumící léky a brali zřetel na porodní přání.

Jaká jsi měla konkrétní porodní přání?

Chtěla jsem být hlavně co nejvíce v kontaktu s miminkem. Proto jsem dopředu odmítla tlumící prostředky proti bolesti a také vyvolávání porodu pomocí oxytocinu. Chtěla jsem se volně pohybovat a být co nejméně rušená. Porodní asistentka nás nechávala hodně o samotě, dorazila, když jsem déle hekala nebo když mi natáčela monitor. Po porodu jsem si přála mít malou u sebe, nechtěla jsem, aby jí hned odnášeli. Kdybych s ní nemohla být já, zastal by mě manžel.

Přirozenému porodu předchází důvěra v sebe sama

Jak na porod vzpomínáš, jaký to pro tebe byl zážitek?

Na porod vzpomínám moc ráda. Měla jsem jasnou představu, věděla jsem, že porodní asistentka se mi bude snažit vyjít maximálně vstříc. Můj muž byl dobře naladěný a byl pro mě celou dobu velkou oporou. Pamatuju si, že jsme celou dobu měli přítmí a příjemnou aroma lampu. Manžel mě při kontrakcích masíroval na kříži olejíčkem.

Jak tedy porod nakonec proběhl?  

Porod byl hodně rychlý, od příjezdu do porodnice se Ellenka narodila za 4 hodiny. Po nějakém čase nás porodní asistentka nechala asi hodinu a půl v klidu, jestli Ellenka neklesne níže do porodních cest i s vakem blan, ale nezadařilo se. Souhlasila jsem proto s protrhnutím vaku blan. Poté nabraly kontrakce enormně na síle. Myslela jsem, že už toho nemůžu víc snést. Litovala jsem, že nemám něco na bolest. A pak mi manžel řekl, že už vidí vlásky, v tu chvíli jsem sebrala všechnu sílu, aby se Ellenka už mohla narodit. Nedařilo se ji vytlačit, vždy zajela zpět. Lékařka a porodní asistentka mi přívětivě řekly, že ví o mém přání nedělat nástřih, měly však obavu, aby mi Ellenka neudělala větší ránu. Souhlasila jsem s nástřihem a na další kontrakci byla už Ellenka venku.

Zaskočilo tě něco v průběhu porodu, bylo něco jinak, než sis představovala?

Má ideální představa byla bez protrhnutí vaku blan, bez nástřihu a bez antibiotik, které jsem musela dostat víckrát během porodu kvůli pozitivnímu nálezu na streptokoka. I přesto, že k nim došlo, z mého krásného zážitku z porodu to neubralo. Naopak mi to dodalo ohromnou sílu, co všechno jsem dokázala zvládnout. Důležité je nic si poté nevyčítat.

Přirozený porod je nejlepší pro vás i pro miminko

Co bylo při samotném porodu to nejzásadnější, že se ti nakonec povedlo porodit podle tvých představ, tedy co nejvíce přirozeně?

Víra, že to zvládnu, informace, že je Ellenka v pořádku. Velká psychická podpora byla v manželovi i v porodní asistentce. Mé vlastní přesvědčení o tom, že přirozený porod je pro mě i pro Ellenku ta nejlepší varianta i kvůli následujícím hodinám, které jsme mohly neustále trávit spolu.

Proč myslíš, že v České republice nerodí více žen přirozeně? Co tomu brání?

Strašení lékařů – i mně se snažili různě děsit, že je Ellenka velká, že ji nezvládnu normálně přirozeně porodit. Nedostatek informací, maminky slepě důvěřují zejména lékařskému okolí, místo aby nejvíce důvěřovaly svému tělu a miminku. Strach z bolesti může být dalším důvodem. Také touha mít to co nejdříve a ideálně bezbolestně za sebou.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com

Jak probíhal váš porod? Volily jste přirozenou cestu? Podělte se o své zkušenostmi s ostatními maminkami.

Anketa

Jak proběhnul Váš porod?
66.67 %
33.33 %

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook