Máte vybrané správné plavací pomůcky?

09.09.2019 Tereza Hradecká

Pokud s dětmi trávíte spoustu času u vody, ať už je to rybník, moře či bazén, určitě chcete, aby vodní radovánky byly hlavně bezpečné. V tom vám mohou pomoci plavací pomůcky. Na co si při výběru dávat pozor? Řídit byste se měli nejen věkem, váhou, ale také tím, za jakým účelem pomůcku pořizujete. Chcete dítě s vodou prozatím jen seznámit, nebo už se chystáte k samotné výuce plavání? To vše by mělo ovlivnit váš výběr.
Máte vybrané správné plavací pomůcky?

Pro děti je pobyt ve vodě především hra. Na druhou stranu při vodních hrách na děti číhá plno nebezpečí, proto je žádoucí poohlédnout se po plaveckých pomůckách. Neslouží jen k ochraně a k učení, ale děti si s nimi také užití spoustu legrace. Podívejte se na jejich výhody i nevýhody.

Pomůcky určené ke hře a odpočinku

Ještě než pořídíte první kruh či pás, mělo by se dítě s vodou seznámit. K tomu slouží různé pomůcky určené ke hře. Vhodné jsou zejména tehdy, pokud má dítě z vody strach. Patří mezi ně například míčky, kelímky a malé nafukovací hračky. Cílem je získat k vodě kladný vztah. Pak už vám nic nebrání užít si s dětmi vodních radovánek.

  • Nafukovací kruh kolem krku neboli baby ring

Tato plavecká pomůcka je vhodná zejména pro nejmenší děti. Umístí se kolem krku, hlavička je podepřená, dítě má naprostou volnost pohybu. Prodávají se dvě velikosti, ale starší děti uvítají spíše jiné typy pomůcek. Důležité je, aby dítě plavalo v poloze na zádech, nikoli na bříšku. Při plavání v tomto kruhu miminko částečně posiluje břišní svaly, zároveň se ale nachází v ne zcela správné fyziologické poloze vzhledem k věku. Oceníte ho hlavně v případě, kdy máte strach, že vám dítě ve vodě vyklouzne z rukou. Velmi užitečná je ale tato pomůcka pro děti vyššího věku s tělesným postižením.

  • Nafukovací kruh se sedátkem

Plavací kruh se sedátkem má oproti klasickému kruhu výhodu v tom, že díky pásům, které jsou umístěné mezi nohami, dítě nemůže propadnout. Mohou však být některým dětem nepříjemné. Kruh pořizujte podle velikosti a věku, pamatujte však, že by už dítě mělo samostatně sedět.

Se správnou pomůckou je plavání snadné.

  • Nafukovací plavací kruh bez sedáku

Plavací kruh není pomůcka určená k tomu, aby se dítě naučilo plavat. Výborný je však pro osamostatnění a k tomu, aby získalo ve vodě jistotu. Určený je i k odpočinku, relaxaci či hře. Vybírat můžete z nepřeberného množství tvarů i barev. Pozor, pokud se dítě v kruhu přetočí, je pro něj velice obtížné z kruhu vyklouznout a je v podstatě nemožné se přetočit zpátky. Proto dítě v plavacím kruhu nepouštějte z očí a buďte vždy připraveni rychle reagovat a dítě z vody vytáhnout.

Anketa

Chodili jste s dětmi na plavání kojenců?
75 %
25 %

  • Nafukovací a nenafukovací rukávky

Nafukovací rukávky bývají velice častou plavací pomůckou, ale nejsou zcela vhodné pro naučení plavání. Nadnáší pouze paže, kdežto trup táhne malého plavce ke dnu. Pokud jsou nafouknuté až příliš, mohou být i nepříjemné. Nenafukovací mají oproti nafukovacím rukávkům výhodu, že je nelze propíchnout. Jinak je s nimi stejná potíž jako s těmi nafukovacími. Můžete však rukávky doplnit plavacím pásem. Rukávky, spíš než při výuce plavání, využijete na běžné skotačení, či při skocích do vody. Nadlehčují sice méně, ale dítě se s nimi cítí bezpečně.

Pomůcky určené k výuce plavání

S výukou plavání můžete začít už od velmi útlého věku. Například plavací pás lze použít i pro nejmladší plaváčky. Pás využijete i pro starší děti, trénovat však můžete například s velmi oblíbenou žížalou nebo plavací deskou ve tvaru ryby. Podívejte se na výběr nejčastějších plavacích pomůcek.

  • Plavací pás

Plavací pás je jednou z nejvhodnějších plaveckých pomůcek vůbec. Používá se i při plaveckých kurzech a vhodný je pro všechny věkové skupiny včetně nejmladších plavců. Důležitá je při výběru správná velikost. Pás je vyroben většinou z textilního materiálu, délku lze upravit pomocí plastové spony. Nadnášecí funkci potom plní navlečené jednotlivé dílky ze zdravotně nezávadné pěny, které můžete libovolně přidávat či ubírat podle zdatnosti plavce. Pás dětem příliš nepřekáží ani při hře na souši.

  • Plavací deska

Najdete je v mnoha různých provedeních, vybírat můžete podle velikostí, ale i tvarů. Oblíbená je například ryba. Lepší bývají desky pěnové. Plastová se může narušit a následně do ní zatékat voda, čímž potom deska ztrácí funkčnost.

  • Žížala

Žížala je společně s pásem jednou z nejvhodnějších plavacích pomůcek, dítě se díky ní naučí správné technice plavání. Lze ji umístit pod paže, nebo za krk. Můžete přikoupit i spojky a vytvořit z ní kruh. Je zkrátka multifunkční, jak pro nácvik samotného plavání, tak i pro hru. Žížalu pořízujte podle hmotnosti, žížala s malou nosností vaše dítě na hladině vůbec nemusí udržet.

Děti si pohzb ve vodě užijí.

  • Plovací vesta

Na trhu najdete hned několik typů. Nafukovací, které jsou vhodné především do lodí, neoprenové se zabudovanými vyjímatelnými plováky, a vesty, které mají pás i mezi nohami, aby dítě nemohlo vypadnout. Plováky dítě nadnáší a ve většině případů se dají ubírat či přidávat podle potřeby. Plovací vesty jsou bezpečné, avšak pro děti nekomfortní a často brání dítěti ve hře, názory na vhodnost při výuce plavání se liší.

  • Plováčky

Plováčky jsou dětské plavky se zabudovanými plováky. Podobně jako vesta, i zde jsou plováky vyjímatelné. Bez plováku pak plně nahrazují plavky. Prodávají se v několika velikostech. Pomohou dítě ve vodě nadlehčit. Vhodné jsou pro děti od jednoho do šesti let, ale počítejte s tím, že šestileté dítě dá spíše přednost plavacímu pásu.

Výběr vhodných plavacích pomůcek bychom neměli podcenit. Ať už ale vybereme jakoukoliv, vždy je nejdůležitější nikdy nezpouštět děti z očí, ani z dosahu.

Imagem

 

Webinář "První pomoc u malých dětí"

Všechny maminky děsí, kdyby se jejich děti do podobné situace dostaly. Ale co když se to náhodou stane? Důležité je být připravena a vědět co dělat!

Z pohodlí domova za 399 Kč

 

Chci se přihlásit

 

Zdroje: Novinky.cz, Vitalia.cz, Promaledobrodruhy.cz, Malyplavec.cz

Foto: Pixabay.com

Jaká pomůcka na plavání je podle vás nejlepší? Jaká je vaše zkušenost? Podělte se s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook