Kojenecká kolika


Přáním každé novopečené maminky je spokojené miminko, které pěkně pije mléko a klidně spinká. Často se ale toto přání rozplyne s bolavým bříškem a s naléhavým neustávajícím křikem. Co je vlastně kojenecká kolika, jaká je její příčina a jak miminku od tohoto nepříjemného problému ulevit?
Kojenecká kolika

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika bývá nazývaná také tříměsíční kolika, protože se objevuje zejména v prvních třech měsících po narození. Stejným dílem trápí chlapečky i děvčátka. Jasná a jednoznačná definice vlastně neexistuje, stejně jako není zcela přesně vysvětlen mechanismus vzniku. Je charakteristická nadměrným, záchvatovitým a neutišitelným křikem a křečemi způsobenými hromaděním plynů v bříšku miminek. Velmi zjednodušeně lze říct, že jde o zaražené větry neboli nadýmání. Ať už miminko trápí „jen“ nadýmání nebo už se jedná o koliku, je to problém, který pro něj i pro rodiče představuje dramatickou a stresující situaci.

Vznik větrů je běžný fyziologický proces. Miminka však mají nedostatečně posílené břišní svalstvo, které se teprve během prvního půl roku vyvíjí a trénuje. Miminko tedy jednoduše nedokáže větry vytlačit. Ke vzniku větrů přispívá i polykání vzduchu při krmení, nedostatečné odříhnutí po krmení, nesnášenlivá reakce na některé příkrmy nebo nevhodná strava maminky. Zajímavé je, že tyto potíže objevují jak u dětí kojených, tak i dětí na náhradní kojenecké výživě.

Dětská kolika může miminko postihnout už v porodnici nebo záhy po návratu z porodnice domů a může nárazovitě přetrvávat až do půl roku věku dítěte nebo i déle. Miminko, které trápí dětská kolika, napíná a přitahuje nožičky k bříšku, kroutí se, rudne v obličeji a pláče. Všechny tyto symptomy se většinou objevují po každém krmení, ale navečer, kdy se miminko ukládá ke spánku, bývají zpravidla ještě úpornější. Miminko kvůli kolice neklidně spí, často se budí a pláčem vyžaduje pozornost rodičů.

Zmírnění projevů přírodní cestou

Nahromaděné plyny v bříšku kojence jsou nepříjemné, ale přece jen se jedná o přirozený stav, který se nejprve snažíme řešit přirozenými cestami. Nadměrnému nadýmání je v první řadě dobré předejít. Pokud je to možné, necháváme miminko pít delší dobu z jednoho prsu, aby se přes tzv. přední, sladší, mléko dostalo k zadnímu, které je více tučné a méně nadýmá. Po nakrmení necháme miminko odříhnout a zajistíme mu klidné a teplé místo k odpočinku. Maminky se vyvarují nadýmavých potravin, jako jsou luštěniny, bílé pečivo, potraviny obsahující bílý cukr apod. Můžeme také změnit značku příkrmu. Kojící maminka i dítě mohou pít bylinkové čaje obsahující fenykl, anýz, popř. i meduňku.

Pro uvolnění plynů pomáhá poloha na tygříka

Pokud už problém přes veškerou snahu nastal, s dítětem (se) pohybujeme tak, aby se mohlo plynů zbavit. Pomáhá např. položit si děťátko bříškem na předloktí, tzv. „na tygříka“, nebo si položit dítě zády na své břicho a tisknout mu jemně kolínka k bříšku, tzv. „klubíčkovat“. Můžete také zkusit bříško masírovat krouživými pohyby po směru hodinových ručiček, miminko houpat v šátku, kočárku či jej kolébat v náručí. Pomoci mohou i teplé obklady na bříško či monotónní zvuky, které dítě zklidní. Efektivním řešením může být i použití rektální rourky – měkké trubičky, která se zavádí do konečníku dítěte a umožňuje tak uvolnění a odchod plynů.

Anketa

Povedlo se vám najít způsob, jak miminku ulevit od bolavého bříška?
33.33 %
16.67 %
50 %

Balonix® med přináší úlevu

Pokud ale žádný přírodní způsob miminku nepomáhá, nezbývá než přistoupit k použití moderních přípravků vyvinutých speciálně k utišení dětské koliky. Balonix® med je určený právě k symptomatické léčbě potíží způsobených hromaděním plynů v bříšku miminek. Zmírňuje svíravou bolest bříška, kojeneckou koliku a větry. Funkční složkou je zde simetikon, který funguje tak, že umožní spojení drobných bublinek do větších bublin, které pak miminko snadno vypustí z těla ven. Simetikon se v trávicím traktu nerozpouští ani nevstřebává, pouze splní svoji funkci a vyjde v nezměněné podobě z organismu ven. Balonix® med je vysoce účinný, a přitom mimořádně šetrný k organismu miminka, proto je vhodný již od narození.

Mechanismu účinku přípravku Balonix

Účinné a zároveň šetrné složení

Receptura přípravku Balonix® med byla speciálně navržena tak, aby byla šetrná k citlivému dětskému organismu a zároveň byla maximálně účinná. Zásadní je fakt, že neobsahuje žádný alkohol, cukry, parabeny ani barviva. Narozdíl od jiných přípravků na zmírnění kojenecké koliky Balonix® med neobsahuje:

  • velké množství sodíku, který zatěžuje ledviny
  • látky, které se nesmí vyskytovat v potravinách (např. propylparahydroxybenzoát)
  • látky podezřelé z vyvolávání mutací a zvyšování účinků karcinogenů (např. natrium cyklamát)
  • látky nevhodné pro děti (např. benzoát sodný)
  • látky, které vyvolávají alergické reakce, i opožděně (parabeny)
  • cukry, jež mohou právě plynatost způsobovat

Maminky z řad našich čtenářek účinky přípravku Balonix® med testovaly a výsledky jsou velmi pozitivní. Pokud se vaše rodinná pohoda každý večer rozplyne v nekončícím ukrutném pláči vašeho miminka a propadáte beznaději nad neřešitelností situace, určitě vyzkoušejte. 

Balonix med

 

 

 

Cena: 145,-

Využijte akční nabídku. Při nákupu kapiček Balonix® med v e-shopu Benu získáte navíc zdarma dětské vlhčené ubrousky Alinan (56 ks v balení).

Chci koupit 

 

 

 

 

Zdroje: Propharma.cz, www.pediatriepropraxi.cz, www.vitalia.cz

Potřebujete poradit ohledně kojení a správné techniky? Nebojte se obrátit na tým našich odborníků, kteří jsou připraveni zodpovědět vaše dotazy.

Online poradna

Splnilo se vám přání o spokojeném miminku nebo bylo bolení bříška na denním pořádku? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook