Krizové ošetřovné


Opět došlo z důvodů šíření koronavirové infekce k uzavření 1. stupně základních škol a děti se tak téměř ze dne na den ocitly doma. I nyní mají rodiče nárok na ošetřovné. K uzavření škol ale došlo tak rychle, že ještě není schválen zákon, který podmínky krizového ošetřovného upravuje. Jak tedy postupovat, kdo má na ošetřovné nárok a v jaké výši?
Krizové ošetřovné

Aktualizace k 26. 10. 2020

Schvalování zákona je stále v procesu, ale ČSSZ již formulář pro žádost o ošetřovné v předstihu připravila. Nový formulář kombinuje prvky původní žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření školského zařízení a výkazu péče. Bude tak univerzální pro krizové i klasické ošetřovné.

Výše ošetřovného byla nakonec stanovena na 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Návrh původně činil 60 %.

Formulář k žádosti o ošetřovné

Ke 14. 10. 2020, tedy ke dni uzavření škol, existuje pouze vládou schválený návrh zákona, který v tuto chvíli čeká na souhlas Senátu. Nicméně nárok na ošetřovné máte.

Kdo má nárok na ošetřovné?

O ošetřovné mohou žádat rodiče dětí do 10 let věku, o které se musí starat z důvodu zavedení distanční výuky ve školách, ale také v případě nařízení karantény v rodině. Ošetřovné náleží i rodičům nezaopatřených, školou povinných dětí, které jsou závislé na péči jiné osoby. V tomto případě není nárok na ošetřovné omezen věkem dítěte. Nárok vzniká i osobám pečujícím o osoby starší 10 let, které navštěvují stacionáře a podobná zařízení.

Rodiče v zaměstnaneckém poměru i OSVČ

Ošetřovné se týká rodičů, kteří pracují v klasickém zaměstnaneckém poměru. Rodiče pracující na DPP a DPČ mají na tuto dávku nárok pouze v případě, že odvádí nemocenské pojištění.

Po dlouhých diskuzích bude opět ministerstvo průmyslu a obchodu vyplácet ošetřovné i rodičům pracujících jako OSVČ. Toto rozhodnutí padlo na zasedání Vlády v pátek 16. 10. 2020.

Imagem

Foto: Pixabay.com

Délka krizového ošetřovného

Nárok na ošetřovné se vztahuje na celou dobu trvání mimořádných opatření, to znamená po celou dobu uzavření škol a stacionářů nebo po celou dobu trvání karantény. Návrh počítá i s tím, že rodiče budou mít možnost se na ošetřovném střídat, i po dnech. Není možné jen to, aby se střídali v rámci jednoho dne.

Výše ošetřovného

Návrh počítá s ošetřovným ve výši 70 % denního vyměřovacího základu od prvního dne péče o člena rodiny. Navržena je minimální denní výše ošetřovného, a sice 400 Kč. Pro OSVČ se počítá také se 400 Kč na den.

Jak žádat o krizové ošetřovné?

V tuto chvíli je potřeba pouze oznámit zaměstnavateli, že zůstáváte doma s dítětem na ošetřovném. Připravovaná změna zákona již nevyžaduje potvrzení o uzavření školy nebo jiného zařízení. ČSSZ pracuje na novém formuláři, který bude k dispozici do konce příštího týdne, tedy do 25. října. Dle nového návrhu se totiž o ošetřovné bude žádat zpětně za uplynulý měsíc, v tomto případě tedy začátkem listopadu.

Anketa

Zůstáváte s dětmi doma na OČR?
80 %
0 %
20 %

Zdroj: www.mpsv.cz, www.idnes.cz, www.novinky.cz

Úvodní foto: Pixabay.comImagem

Jak doma zvládáte distanční výuku? Podělte se o své tipy a nápady s ostatními rodiči.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook