Výbavička pro miminko: co v ní nesmí chybět?

27.10.2020 Redakce

Zanedlouho do vaší domácnosti přibude další člen a vy už možná přemýšlíte nad seznamem věcí, které budete muset pořídit. Jenže na trhu je toho k dostání tolik! Co všechno by měla obsahovat výbavička pro miminko, aby vám nic nechybělo a naopak jste nekupovala nic zbytečného?
Výbavička pro miminko: co v ní nesmí chybět?

Oblečení pro miminko musí být hlavně pohodlné

Základem výbavičky je oblečení a u toho také začneme. Stěžejní je, ve kterém ročním období se miminko narodí. Obecně je ale lepší nepořizovat zbytečně moc svrchního oblečení. V prvních týdnech roste miminko skoro před očima, takže nejmenší velikosti budou potřeba jen poměrně krátkou dobu. Zpravidla si vystačíte se dvěma mikinami a v zimě navíc se stejným počtem kombinéz. Podstatně víc ale budete potřebovat spodního oblečení. Drobné nehody, kdy plína všechno nepojme, bývají na denním pořádku. Stejně jako vygrcnuté mléko. Takže je potřeba mít kam sáhnout pro něco na převlečení. Zhruba deset kusů bodýček by mělo být dostačující. 

Dalšími vhodnými kousky oblečení do začátku jsou dupačky a overaly. Dupačky mají oproti různým tepláčkům a legínkám tu výhodu, že jsou přes bříško zcela volné. Overaly zakrývají celé tělo a není nutné pod ně cokoli oblékat, takže s nimi ušetříte i trochu času. Jako pyžamo na noční spaní je rozhodně oceníte.

M4M - Výbavička pro miminko znamená spoustu oblečení

Foto: Pixabay.com

Většina kojeneckého oblečení má nohavičky ukončené textilními "capáčky", které zakrávají celá chodidla. To je velmi praktické, protože ponožky dětem na nožkách moc dlouho nevydrží. Tím je jednoduše zajištěno, že jsou nožky v teple. Některé kabátky a overaly mají dokonce integrované rukavičky. Ty udržují v teple i ruce, ale hlavní funkcí je ochrana obličeje miminka před poškrábáním nehtíky. Dle doporučení pediatrů by se nehty měly stříhat nejdříve po třech týdnech po narození. To je poměrně dlouhá doba a dlouhými nehtíky si miminko snadno způsobí škrábance. 

Co by určitě ve výbavičce nemělo chybět, je čepička. Pokud je totiž nějaká část těla miminka skutečně citlivá na chlad, je to hlavička. Čepička se zavazováním pod bradou je určitě velkou výhodou. Vyhnete se tak neustálému upravování čepičky, která po hlavičce cestuje. 

Anketa

Co jste pro miminko pořídili jako úplně první?
8.11 %
13.51 %
29.73 %
48.65 %

Nešvarem dnešní doby je výroba kojeneckého oblečení, které se co nejvíce podobá dospělé módě. Je sice na pohled hezké mít šedesáticentimetrovou princeznu. Ale úzké legíny s gumou, která tlačí do bříška, nejsou ničím, co by vaše miminko ocenilo. To samé platí o riflích. Dejte proto přednost pohodlí. 

Doporučený seznam oblečení do výbavičky:

 • 10 ks bodýček
 • 5 ks dupaček a overalů
 • 2 mikiny, kabátky nebo svetříky
 • 2 čepičky se zavazováním
 • ponožky a bavlněné rukavičky
 • na zimu navíc 2 kombinézy, teplá čepička a fusak do kočárku

M4M - Oblečení pro miminko by nemělo být nepohodlné

Foto: Pixabay.com

Hygienické pomůcky pro každodenní používání

Výbavička pro miminko není jenom o oblečení. Zahrnuje i hygienické pomůcky, bez kterých se neobejdete. Toto téma může být poněkud citlivé, proto je jen na vás, jak se rozhodnete. Můžete sáhnout po přípravcích z drogerie, které jsou určeny pro nejmenší. Rozhodně ale vybírejte produkty bez parfemace. Nebo je možné se podobným přípravkům vyhnout a zvolit přírodní cestu. Obě možnosti mají svá pro a proti. To samé platí i pro pleny a vlhčené ubrousky. Sama si musíte vybrat, co vyhovuje právě vám a hlavně vašemu miminku.

Seznam hygienických a přebalovacích potřeb:

 • pleny jednorázové nebo látkové
 • 20 ks klasických látkových plen na utírání, podkládání, přikrývání a podobně
 • přebalovací podložka (na cestách využijete i jednorázové)
 • buničité tampónky pro otírání zadečku
 • mast na opruzeniny
 • olejíček na promazání - ideální pro dětskou pokožku je meruňkový olej, ale poslouží i obyčejný slunečnicový

Zábava v prvních měsících

Děti si rády hrají a možná si i vy říkáte, že součástí výbavičky musí být nějaké ty hračky. První měsíc ale miminka nezajímá nic než vaše prsa, takže je nejnovějším značkovým chrastítkem určitě neohromíte. Máte ale pravdu, že později začnou zvědavě pokukovat a náznaky jakési hry tu opravdu jsou. Zpočátku využijete černobílé hračky. Obecně jsou kontrastní barvy pro miminka vhodné, protože se na ně dokáží zaměřit a ráda je sledují. Později zaujmete s jednoduchými věcmi, které se dají snadno uchopit. Když nastane období, kdy budou bodýčka podezřele často mokrá, pořiďte i nějaké kousátko. U těch se neomezujte pouze na jedno, ale poohlédněte se po různých tvarech a nechte miminko, aby si samo vybralo to pravé.

Zdroj: www.pediatrie-pohl.cz 

Úvodní foto: Pixabay.comImagem

Už jste také připravovala výbavu pro miminko? Co v té vaší nesmí chybět? Inspirujte nás a podělte se o to, co se osvědčilo právě vám.

Jedná se o revizi článku ze dne 10.05.2018 od autorky Alena Teclová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook