Látkové nebo papírové pleny?

27.04.2020 Jana Novotná

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vzniká při péči o miminko? Jednorázové plenky, vlhčené ubrousky, hračky, dudlíky... To vše často skončí ve spalovnách nebo na skládkách. Zkuste se s námi podívat, jaký dopad na životní prostředí mají různé typy plen. I malou změnou v zajetých zvyklostech lze přírodě pomoci.
Látkové nebo papírové pleny?

První kompletně jednorázová plena byla uvedena na trh už v 60. letech 20. století, a hned poté se její používání široce rozšířilo. V 80. letech se ale v západních zemích začaly objevovat první pochybnosti ohledně jejich dopadu na životní prostředí. Bohužel naprostá většina papírových plen není recyklovatelná a musí být vyhazována do běžného odpadu. Jednorázové pleny nelze příliš recyklovat, špatně hoří a při spalování produkují škodlivé látky. Samotná plena se přitom rozkládá více než 200 let. Denně se tak celosvětově jedná se o miliony tun odpadu.

Šetrnou alternativou mohou být biologicky rozložitelné pleny nebo látkové pleny, které lze prát a opětovně používat. Vliv na životní prostředí mají ale všechny. Zcela zásadní rozdíl je ale v míře tohoto vlivu, a to je určující.

Jednorázové pleny

Když si představíme, že každé miminko v průměru za jedno plenkové období spotřebuje více než 5000 jednorázových plen, tedy asi tunu odpadu, jedná se o obrovské zatížení přírody. Výroba je vysoce energeticky náročná a pod tlakem požadavků trhu, aby byla plena co nejtenčí a nejefektivnější, jsou využívány umělé látky SAP (superabsorbční polymery tvořící savou vrstvu plenky). Díky SAP vydrží plena déle suchá a hmotnost samotné pleny se zmenšila o více než polovinu. Negativní dopad na životní prostředí má ale SAP obrovský. Je v těsném závěsu hned za buničinou, která má v tomto směru smutné prvenství. O množství ropy, které je v každé plence obsažené, ani nemluvíme. Samotná výroba papírové plenky je velice náročná na množství spotřebované vody a energie.

Imagem

Nezapomeňme také na znečištění ovzduší způsobené dopravou od výrobce do obchodů a každou jízdou nás, zákazníků, do obchodu a zpět.

Recyklace a třídění jednorázových plen je relativně energeticky náročný proces, ale oproti spalování se jedná o menší zátěž pro ovzduší a vodní zdroje. Dnes už můžete zakoupit varianty jednorázových plenek, které se snaží zmenšovat své negativní dopady na životní prostředí. Při jejich výrobě se klade důraz na ohleduplný přístup k životnímu prostředí a šetrné využívání přírodních zdrojů.

I látkové pleny mají vliv na přírodu

Ani o látkových plenách bohužel nelze říct, že nemají na přírodu žádný negativní vliv. Vše ale záleží na způsobu, jakým jsou používány. Celkově jsou látkové pleny obvykle ekologičtější alternativou. Jedná se o komplexní přístup a myšlenku věci používat vícekrát a snažit se svou spotřebu snižovat. Opakovaným používáním látkových plen se snižuje množství tuhého odpadu, a pokud to materiál dovoluje, lze je na konci životnosti i recyklovat. Rodič, který látkové pleny používá, dává najevo, že mu záleží nejen na zdraví miminka, ale i na životním prostředí. Používáním českých plen podporuje také české výrobce.

Anketa

Používáte látkové pleny?
41.94 %
9.68 %
48.39 %

Na celé přebalovací období je potřeba zhruba 20-25 vícevrstvých či kalhotkových plen. Díky dlouhé životnosti je lze využít na více než jedno dítě.  Přestože i výroba látkových plen představuje určitou enviromentální zátěž, mnohé z využívaných surovin jsou obnovitelné – bavlna, vlna, konopí, bambus, tencel, len, případně recyklovatelný polyester.

Největší ekologická zátěž látkových plen je ve spotřebě energie a vody při jejich praní. Množství elektřiny lze snížit výběrem pračky, prát na 60 °C a rozumně plnit sušičku. Spotřeba vody je při výrobě látkových plen poměrně zanedbatelná, nejvíce spotřebované a znečištěné vody je při praní. Doporučujeme proto využívat šetrné prací prostředky a prát tehdy, když naplníte alespoň polovinu pračky. Pozor i na separační vložky, které se často s látkovými plenami používají. Mohou při špatném zacházení způsobit ucpání kanalizace, stejně tak vlhčené ubrousky. Nikdy je proto nevhazujte do WC, ale vždy do odpadkového koše.

Nespornou výhodou látkových plen je po skončení plenkového období jejich využití v domácnosti na úklid. Když doslouží definitivně, lze je i kompostovat. 

 

Imagem

Kompletní nabídka látkových plen Bobánek

Moderní látkové pleny jako investice, která se vyplatí

Látkové pleny už dávno nejsou jen čtvercové pleny, ale trh nabízí mnoho vylepšení a vychytávek, které vám usnadní používání. Mnoho rodičů možná odradí při pořizování a vybírání látkových plen jejich vysoká cena, ale pojďme si spočítat, kolik stojí jedno plenkové období při užívání plen látkových a jednorázových.

Dítě denně spotřebuje cca 8-10 jednorázových plen, tedy přibližně 5220 plen za jedno období. Jednorázová plenka stojí v průměru cca 4,70 Kč. Většina miminek používá plenky do svých dvou let, poté jednu na noc jako pojistku. Používání pouze jednorázových plenek tak vyjde zhruba na 24 tisíc korun. A to nepočítáme náklady na nákupy.

Látkové pleny znamenají většinou větší vstupní investici, poté už pouze drobné dokupování různých typů, vkládacích plen, separaček, apod. Pořídit můžete například sadu 15 plen AIO („All in One“, neboli vše v jednom, což je nejjednodušší způsob látkování) za pořizovací cenu 6159 Kč. Při praní ob den a převážném sušení na vzduchu, budou náklady zhruba 4000 Kč. Za celé plenkové období miminka zaplatíte mírně přes 10 tisíc korun. To už je oproti 24 000 značný rozdíl, že? Výhodou je, že plenky můžete využít pro další miminko nebo je prodat kamarádce.

Výhody moderních látkových plen pro miminko

Hlavní výhodou je bezesporu fakt, že látkové plenky neobsahují žádnou chemii, která může citlivou dětskou pokožku dráždit nebo dokonce vyvolávat alergie. Jsou prodyšné a díky moderním materiálům odvádí moč od pokožky, takže pomáhají předcházet vzniku nepříjemných opruzenin a plenkových dermatitid. Nezanedbatelný je také vliv látkových plen na správný vývoj kyčlí. Látkové pleny působí jako mechanická ochrana tlumící nárazy při pádech, které jsou nedílnou součástí batolecího objevování světa.  

Imagem

I malá změna pomůže

Ironií je, že v západních zemích se znovu rozšiřuje používání látkových plen. Někteří rodiče dokonce praktikují tzv. bezplenkovou komunikační metodu, která je hojně rozšířená v asijských zemích, kam dnes ve velkém cílí trh s jednorázovými plenami.

Nemusíte okamžitě vyměnit všechny jednorázové pleny za látkové, ale zkuste zvolit zlatou střední cestu. Pokud jste doma a máte více času, používejte látkové pleny, a na cesty nebo když není možnost pleny prát, klidně využívejte pleny jednorázové. Mnoho „látkujících“ rodičů využívá jednorázové pleny i na noc, právě z důvodu jejich vysoké absorpce. I tímto se dá přírodě pomoci. I kdyby to znamenalo každý den ušetřit třeba jen dvě jednorázové pleny, ohromně pomůžete snižovat dopad na životní prostředí.

Zdroje:

Ekospotrebitel.cz, www.diaperjungle.com, https://is.muni.cz, Plenkybobanek.cz

CORDELLA, M., BAUER, I., LEHMANN, A., SCHULZ, M., WOLF, O. Evolution of disposable baby diapers in Europe: Life Cycle Assessment of environmental impacts and identifications of key areas of improvement. Journal of Cleaner Production, 16. 2. 2015, č. 95, s. 322­331. ISSN 0959­ 6526. Dostupné z databáze: ScienceDirect

Foto: Pixabay.com, Plenkybobanek.cz

 

Imagem

Myslíte při přebalování miminka na ekologii? Používáte i látkové pleny? Sdílejte své zkušenosti a zážitky s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook