Vlhčené ubrousky a jejich alternativy


Na trhu je k dostání celá řada produktů, které vám při péči o dítě výrazně usnadní práci. Jedním z nich jsou i vlhčené ubrousky. Když se ale zaměříte na jejich složení, zjistíte, že jsou plné chemie. Jejich alternativy vás o čas nepřipraví a k citlivé dětské pokožce bývají mnohem šetrnější. Jaké jsou možnosti?
Vlhčené ubrousky a jejich alternativy

Používání jednorázových vlhčených ubrousků je neskutečně pohodlné. Prostě při přebalování miminka jednoduše jednou rukou vytáhnete ubrousek, použijete a spolu s plenkou vyhodíte. Ale přemýšleli jste nad tím, jak je možné, že jsou ubrousky stále vlhké, krásně čistí a nekazí se? Všech těchto vlastností je dosaženo díky obsahu poměrně velkého množství různých chemických látek. Tyto látky jsou samozřejmě schválené pro použití v kosmetice, takže pokud po těchto ubrouscích občas sáhnete, je to v pořádku. Občas.

 

Anketa

Jaké používáte vlhčené ubrousky při přebalování miminka?
0 %
10 %
60 %
30 %

Citlivá dětská pokožka

Miminko ale v prvních týdnech a měsících potřebuje přebalit klidně i 10krát za den. A to už je pak dětský zadeček vystaven chemii docela intenzivně. Navíc pokožka takto malých dětí je velmi zranitelná a poměrně propustná. Její ochranný kyselý plášť ještě není dostatečný, stejně jako činnost mazových žláz. Pokožka krytá plenkou je také mechanicky drážděná a zapařená, tudíž ještě citlivější a propustnější. Snad tak dojde k jejímu podráždění, vzniku dermatitidy nebo dokonce k alergické reakci. Jaké další možnosti se tedy nabízejí, abychom o pokožku dětí mohli pečovat, co nejšetrněji? 

Jednoduché řešení v podobě perlanu

Jednou z možností je perlan. Jedná se o netkanou textilii vyráběnou z přírodního materiálu, kterou zakoupíte v každé lékárně. Pro pohodlné použití ji stačí jenom nastříhat na požadovanou velikost, dá se dokonce koupit již nastříhaná. Oproti vlhčeným ubrouskům není perlan nasáklý žádnou tekutinou, ostatně stejně jako všechny ostatní alternativy. S tím je potřeba počítat. Není nic jednoduššího než mít po ruce obyčejnou lahvičku s rozprašovačem, kterou koupíte za pár korun a naplníte ji převařenou vodou smíchanou s pár kapkami přírodního oleje. Jaký druh použijete, je čistě na vás. Ideální je olej meruňkový, který je vhodný pro dětskou pokožku, ale vyzkoušet můžete třeba i olivový.

Meruňkový olej je pro dětskou pokožku ideální.

Perlan se dá opakovaně prát. Při praní třikrát týdně vydrží i měsíc. Díky tomu je tento způsob zároveň mnohem ekologičtější a pořizovací náklady jsou ve srovnání s běžnými vlhčenými ubrousky minimální.

Vyzkoušejte látkové ubrousky

Použít můžete i látkové ubrousky. Jednou možností je zakoupit již hotové, ale můžete si je jednoduše vyrobit i doma. Prodávané ubrousky jsou poměrně drahé, což vás může od koupě odradit. Můžete ale doma posbírat zbytky bavlněných a bambusových plínek, nastříhat je na požadovaný rozměr a pouze obšít okraje. Na druhou stranu jsou zakoupené látkové ubrousky opravdu povedené a vybírat můžete z nespočtu druhů materiálu a designu. Pokud používáte sušičku, dejte si pozor na bambusovou látku, kterou může zničit.

Vlhčené ubrousky si můžete doma vyrobit.

Domácí vlhčené ubrousky

Pokud nechcete používat rozprašovač s vodou, můžete si vlhčené ubrousky poměrně snadno vyrobit i doma. Stačí vzít roli pevného toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek, vložit ji do nádoby (například do plastové krabičky od kupovaných vlhčených ubrousků) a zalít připravenou tekutinou. Tento nálev připravíte tak, že do teplé převařené vody přidáte lžičku dětského sprchového gelu a lžičku dětského oleje dle vlastního výběru. Nechte nasáknout, včetně středové ruličky, kterou po vsáknutí tekutiny odstraňte. Přebytečnou tekutinu potom jenom vyždímáte a můžete používat. Nevýhodou je, že použité mýdlo už na zadečku zůstane, což je podobné jako u ubrousků kupovaných.

Alternativy vlhčených ubrousků jsou mnohem šetrnější a ušetří vám spoustu peněz. Samozřejmě, pokud vlhčené ubrousky sem tam použijete, nebo si je zabalíte do tašky ke kočárku, pravděpodobně se vůbec nic nestane. Ale když můžeme ze svého života chemii alespoň trochu eliminovat, stojí to za to.

Foto: Pixabay.com

Zdroj: www.benesova-pediatr.czwww.idnes.czliving.iprima.czradimradi.czwww.plenkomanie.cz

 

Imagem

Jaké ubrousky používáte vy? Přikláníte se k těm kupovaným, nebo raději sáhnete po nějaké alternativě? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, ale třeba i další zajímavé tipy.

Jedná se o revizi článku ze dne 04.05.2018 od autorky Alena Teclová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook