Přivýdělek na rodičovské vám může snížit důchod!


Postarat se o miminko vyžaduje nejen spoustu času, energie a péče, ale také dostatek financí. Přivydělat si něco navíc, pokud je to možné, rozhodně není k zahození. Někdy je to dokonce nutnost. Má to ale jeden háček. Vaše snaha pracovat může být v budoucnu odměněna nižším důchodem. Jak tomu zabránit?
Přivýdělek na rodičovské vám může snížit důchod!

Možná se vám bude zdát, že myslet na důchod je předčasné, ale štěstí přeje připraveným a neznalost zákona neomlouvá. Nutno podotknout, že vyznat se v našem důchodovém systému není zrovna snadné a naděje na zjednodušení je spíše v nedohlednu. Nicméně v tomto případě se vyplatí lehce nahlédnout pod pokličku.

Náhradní doba pojištění

Během mateřské a rodičovské dovolené neplatíte důchodové pojištění, přesto se toto období do potřebných let pojištění pro důchod počítá. Jedná se o tzv. náhradní dobu pojištění. Zákon v tomto případě definuje toto období rodičovství jako osobní péči o dítě do 4 let věku. Nezáleží tedy na tom, jak rychle jste čerpali rodičovský příspěvek, ale čistě na věku dítěte. Pokud máte dětí víc, doba se samozřejmě nijak nenásobí. Doba péče se tak počítá od narození nejstaršího dítěte po 4. narozeniny nejmladšího. Samozřejmě to platí v případě, že mezi dětmi je rozdíl menší než 4 roky.

Imagem

Foto: Unsplash.com  

Doba vyloučená   

Doba, kdy pečujete o dítě, se vám plně do důchodového pojištění započítává, ale pokud nepracujete, nemáte příjem. Logicky by pak toto období s nulovými příjmy snížilo základ pro výpočet důchodu. Proto je náhradní doba pojištění zároveň i dobou vyloučenou. To znamená, že nulové příjmy se do výpočtu důchodu nezahrnou.

Anketa

Jak dlouho jste byla na rodičovské dovolené?
5.68 %
7.95 %
57.95 %
27.27 %
1.14 %

Přivýdělek nebo částečný návrat do práce

Díky případné nepříznivé finanční situaci se pro vás může stát přivýdělek nutností i během rodičovské dovolené. Nebo můžete pracovat v oboru, kde si delší „výpadek“ nemůžete profesně dovolit. Pokud si budete pouze přivydělávat na dohodu o provedení práce do výše odměny 10 tisíc korun měsíčně, neplyne z takové smlouvy povinnost platit důchodové pojištění. Tento typ přivýdělku pak neovlivní dobu vyloučenou a výši důchodu následně neohrozí.

Problém nastává v okamžiku, kdy budete pracovat na klasickou pracovní smlouvu, ze které již povinnost platit důchodové pojištění plyne. Pokud se z časových důvodů před završením 4 let věku dítěte vrátíte do práce jen na částečný úvazek, tudíž vaše příjmy budou výrazně nižší, můžete v důchodu přijít až o stovky tisíc korun.

Imagem

Foto: Pixabay.com

Zažádejte o zahrnutí doby vyloučené

Možnost, jak se vyhnout zbytečnému snížení důchodu, existuje. Na úřadě vás ale na tuto možnost nikdo neupozorní. Je potřeba aktivně při sepisování žádosti o důchod zažádat i o upřednostnění vyloučené doby. To znamená, že nebudou zahrnuty nízké příjmy do výpočtu výše důchodu v době péče o dítě do 4 let. Tuto žádost můžete podat také do 30 dnů od doručení rozhodnutí o důchodu.

Zdroj: www.novinky.cz, www.cssz.czAperio.cz  

Úvodní foto: Pixabay.comImagem

Musela jste si během rodičovské dovolené přivydělávat? Sdílejte své názory a zkušenosti s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook