Typy poloh při kojení, která je ta správná?


Poloh, v jakých můžete kojit své novorozené miminko, existuje hned několik. Každá má nějaké výhody a přednosti, ne každá je vhodná pro všechny. Důležité je, aby byla pohodlná pro vás i miminko. Pojďme se tedy na jednotlivé možnosti podívat.
Typy poloh při kojení, která je ta správná?

Kojení je naprosto přirozená věc. Fakt, který nás řadí do skupiny savců. Ale ne vždy se začátky obejdou bez potíží a překážek. Důležité je mít na mysli, že je to přirozenost, kterou máme od přírody danou, a nedělat z toho zbytečnou vědu. Takže klid, spíš vypnout hlavu a naslouchat instinktům. A jaká poloha je při kojení správná? Ta, která bude vyhovovat vám i miminku a výsledkem bude nakrmené a spokojené miminko.

Pokud nemáte to štěstí, že se miminko přisaje v prvních chvílích nebo hodinách hned po porodu, můžou nastat potíže s nastartováním kojení. Pak může být i jednou z příčin nesprávná poloha přikládání. Zkoušejte proto různé způsoby, až najdete to, co bude i miminku příjemné.

Poloha vsedě

Pohodlně a stabilně se posaďte, klidně si podepřete nohy do lehce zvýšené polohy. Miminko si položte do klína tak, že vaše předloktí podpírá jeho záda a hlavička leží v ohbí vaší ruky. Spodní ručičkou vás dítě objímá kolem pasu, aby mezi vašimi těly nebyla žádná překážka. Volnou rukou si přidržujte prso. V případě, že máte prsa malá, není podpěra nutná. Určitě vám ale ulehčí, když si podložíte dítě na ruce polštářem.

Klasická kojící poloha vsedě

Foto: Pixabay.com 

Poloha vleže

Položte se pohodlně na bok, polštářem si podepřete hlavu do výše svého ramene. Přitom se ale neopírejte o loket, ani jinak nezvedejte ruku. I miminko leží na boku, čelem k vám, v ohbí vaší ruky. Tuto polohu určitě oceníte i při nočním kojení.

Poloha v polosedě s podloženýma nohama

Jedná se upravenou klasickou polohu vsedě vhodnou zejména pro maminky po císařském řezu. Pohodlně se uvelebte do polosedu, nohy si pod koleny vypodložte polštářem. Polštář si položte i na bříško a na něj miminko. Je tak chráněna i čerstvá jizva před přílišným tlakem.

Poloha vleže na zádech

Lehněte si na záda a miminko si položte na sebe bříškem na bříško. I tato poloha je pohodlná po císařském řezu a také pro malá a nedonošená miminka. Je ale žádoucí, aby měla maminka intenzivní vypuzovací reflex spouštění mléka, protože mléko musí téct proti gravitaci.

Anketa

Stalo se vám, že mléko doslova stříkalo?
56.25 %
28.13 %
15.63 %

Poloha vzpřímená

Posaďte si miminko obkročmo na stehno nohy pod prsem, ze kterého se chystáte kojit. Rukou na stejné straně podpírejte prs a druhou rukou dítě. I tato poloha je vhodná pro nedonošená miminka nebo miminka s malou bradičkou.

Poloha fotbalisty

Pro tuto polohu určitě využijete kojící polštář, který si dáte kolem pasu a opět se pohodlně posadíte. Miminko položíte na polštář, tak aby leželo na boku podél boku vašeho. Miminko vám tedy leží jakoby pod paží. Předloktím miminku podpíráte ramínko, dlaní a prsty pak jeho hlavičku. Nožičky miminka leží volně, neměly by se ničeho dotýkat. Výhody této polohy ocení maminky s velkými prsy nebo s plochými bradavkami, i po císařském řezu.

Poloha fotbalisty

Foto: Pixabay.com 

Poloha tanečníka

Posaďte se, opřete se, miminko si položte na předloktí ruky, která je dál od prsa, ze kterého chcete právě kojit. Dlaní přidržujte hlavičku miminka. Druhou rukou podepřete prs. Tuto polohu vyzkoušejte zejména u nedonošených dětí nebo při špatném přisávání.

Poloha pro tandemové kojení dvojčat

V podstatě se jedná o dvojitou polohu fotbalisty. Tato poloha umožňuje maminkám dvojčat kojit obě děti zároveň, čímž se podstatně zkrátí čas kojení a taky si ušetříte při kojení jednoho dítěte pohled na druhé hladové.

Zdroj:  www.kojeni.czwww.szu.czwww.kojeni.netwww.jak-na-kojeni.czwww.porodnice.cz  

Úvodní foto: Pixabay.com Imagem

Jaké byly vaše začátky s kojením? Jaká poloha nejvíc vyhovovala vám? Nebojte se sdílet své zkušenosti a tipy s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook