36. týden těhotenství

23.06.2020 Jana Novotná

Před vámi je poslední měsíc těhotenství a poslední týden, kdy se miminko považuje ještě za nedonošené. Od 36. týdne může dítě přijít na svět každým dnem. V tomto týdnu vás čeká první vyšetření na monitoru.
36. týden těhotenství

Jak se vyvíjí miminko?

Obličej miminka je vyhlazený, dokáže se usmívat a měnit výraz. Z většiny těla zmizelo také chmýří a měkké nehty na rukou už dorostly bříšek prstů. Podle délky nehtů miminka lze rozpoznat donošenost miminka. U přenášených miminek jsou nehtíky přerostlé. Váha miminka je nyní mezi 2-2,7 kg a délka okolo 46 cm.

V tomto týdnu už většina dětí zaujímá polohu hlavičkou dolů. Pokud tomu tak není, nepropadejte panice, na dosažení správné pozice je ještě chvíli čas. Pomoci v otočení může zevními hmaty i lékař či porodní asistentka, ne vždy se ale tento zákrok doporučuje.

Prostor pro miminko je v děloze již omezený, proto vám možná přijde, že cítíte méně pohybů.

Miminko by již mělo být v poloze hlavičkou dolů.

Co se děje s vámi?

Děloha sahá až k prsní kosti, možná se vám hůře dýchá a zadýcháte se i při malé námaze. Tento nebo následující týden začne plod sestupovat níže do porodních cest a vám poleví tlak v oblasti žeber. Bohužel se přesune směrem dolů a dítě bude více tlačit na močový měchýř.

Narůstá počet tzv. Braxton-Hicksových kontrakcí., tzv. poslíčků. Mnohé maminky to může vyděsit a vyrazí do porodnice, kde se dozví, že se jedná zatím o falešný poplach. Poslíčci se projevují ztvrdnutím a lehkou bolestí bříška, ale neznamenají ještě porod. Jedná se o přípravu dělohy na porod, dochází ke změkčení a rozšíření děložního hrdla. S přibývajícími týdny těhotenství se budou poslíčci objevovat stále častěji. Některé maminky ale dokonce tento stav vůbec nezaznamenají.

Jak rozeznat poslíčky od skutečných kontrakcí?

  • Při poslíčcích dochází nejčastěji ke ztvrdnutí bříška v nepravidelných intervalech. Kůže je silně napnutá. V podbříšku můžete cítit bolest jako při menstruaci.
  • Bolesti při poslíčcích jsou většinou mírné, spíše nepříjemné než bolestivé. Intenzita poslíčků se nestupňuje.
  • Poslíčky spouští například pohlavní styk, dehydratace, zvedání těžkých věcí (například staršího sourozence). Vyvolat je může i větší námaha.
  • Skutečné kontrakce jsou bolestivější a jejich interval se postupně zkracuje. Cítíte velký tlak, který vás nutí měnit často polohu i dýchání.
  • Jakmile se opakují kontrakce po 5 minutách, je čas vyrazit do porodnice.

Pomůže vám co nejvíce odpočinku, při falešných kontrakcích tělo uvolní i teplá koupel. Pozor ale na horkou koupel, která může vyvolat porod. Často pomůže také obyčejná chůze.

Čeká vás vyšetření na monitoru.

Jaká vás čekají vyšetření?

Většinou kolem 36. týdne přechází maminky z ambulantní péče do poradny porodnice, kde mají v plánu rodit.

Ve 35.-37. týdnu vás čeká vyšetření na detekci streptokoků skupiny B. Pokud jste jej ještě neabsolvovala, pravděpodobně se tak stane každým dnem.

Setkáte se také s kardiotokografickým vyšetřením, známé pod názvem monitor. Jedná se o cca 20minutový záznam srdeční frekvence plodu a děložní tonus. Případně záznam průběhu kontrakce. Na břicho maminky jsou umístěné dva elastické pásy, pod které se zasunou dvě sondy. Kardiograf zapisuje záznam v podobě dvou křivek (horní zachycuje tep miminka a dolní děložní aktivitu matky). Z výsledného grafu lékař nebo porodní asistentka zjistí, jak se miminku daří. Vyšetření je zcela bezbolestné. Včas jsou tak diagnostikované poruchy děložní činnosti nebo ohrožení plodu, např. nedostatkem kyslíku.

Před samotným vyšetřením je vhodné se trochu najíst, aby se zvýšila aktivita plodu. Pokud miminko spí, vyšetření se prodlouží.

Anketa

Jak jste vnímala vyšetření na monitoru?
80 %
20 %
0 %

Co vše je dobré mít ve 36. týdnu zařízené?

  • Navštivte porodnici, ve které plánujete rodit – je dobré si ještě před porodem zjistit, co vás po příjezdu čeká a jak to v porodnici funguje.
  • Zkontrolujte si obsah tašky do porodnice. Pokud ji ještě nemáte zabalenou, je opravdu ten nejvyšší čas.
  • Měli byste mít už skoro jasno o jménu pro miminko.
  • Pokud nejste manželé, zajděte si s partnerem vyřídit na příslušný městský úřad Dohodu o příjmení dítěte a přiznání otcovství. Bez tohoto dokumentu se bude dítě jmenovat automaticky po matce.

Pravděpodobně začínáte čím dál více přemýšlet o samotném porodu, možná máte trochu strach. Nezapomeňte však, že zbytečné stresy vám mohou ublížit. Snažte se co nejvíce odpočívat, pozitivně se naladit. K navození harmonie pomůže například těhotenská jóga, příjemná hudba nebo procházky v přírodě.

Zdroj: www.tehotenstvi.czvysetreni.vitalion.cz

BEHINOVÁ, Markéta. Nová velká kniha o mateřství: od početí do věku 3 let. 3. vyd. Praha: Mladá fronta, 2012. Maminka (Mladá fronta). ISBN 978-80-204-2816-5.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com

 

Imagem

Zaznamenaly jste v závěru těhotenství poslíčky? Sdílejte své zkušenosti s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook