Ženská přirozenost z pohledu ekologie


Jednorázových hygienických výrobků pro ženy existuje na trhu nepřeberné množství. Od malých intimek po extra savé vložky a tampony různých tvarů a velikostí, které ženám nabízí účinnou ochranu během menstruace. Všechny tyto doplňky ale představují nemalou zátěž pro naši planetu. Napadlo vás někdy přemýšlet nad jinou alternativou? Popularita látkový vložek a menstruačních kalíšků v posledních letech roste. Jaké jsou jejich výhody? Obstojí svými vlastnostmi ve srovnání s jednorázovými variantami?
Ženská přirozenost z pohledu ekologie

Běžné hygienické potřeby pro ženy slibují maximální pohodlí a komfort. Naproti tomu vnímání alternativních možností jako jsou látkové vložky nebo kalíšky je obestřeno řadou předsudků a mylných domněnek. Možná nejpodstatnější je vlastně obava ze změn a vystoupení ze zajetých kolejí.

Šetřete peníze i planetu

Ať si vyberete jakoukoli alternativu jednorázových výrobků, rozhodně ušetříte. Nespornou výhodou je také fakt, že je máte neustále doma. Není potřeba dělat zásoby, prostě je používáte stále dokola. Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, kolik jednorázových vložek a tamponů žena během života vlastně spotřebuje? Toto množství se pohybuje okolo neskutečných 10 000, což představuje přibližně 600 kg odpadu. A to už je rozhodně pádný důvod k zamyšlení a nemalý důvod pro změnu.   

Anketa

Používáte látkové vložky?
50 %
0 %
50 %

Výhody látkových vložek

Možná vás překvapí, že látkové vložky proti jednorázovým v ničem nepokulhávají, spíše naopak. Přírodní materiál, ze kterého jsou vyrobeny, zajišťuje vysokou prodyšnost, proto snižují riziko vzniku mykózy nebo kvasinkových zánětů. Z tohoto důvodu jsou velmi vhodné pro používání po porodu a během šestinedělí, kdy je prodyšnost velmi důležitá pro hojení poporodních zranění. Látkové vložky navíc neobsahují chemické látky a parfémy, které mohou způsobovat alergie a podráždění. Nejsou běleny chlorem a dotyková vrstva je z přírodního příjemného materiálu.  

Rozhodně si nepředstavujte nic nevzhledného nebo dokonce odpudivého. Moderní látkovky jsou krásně barevné a mají propracovaný design. Dokonce i tloušťka a savost je obdobná jako u jednorázových, takže se pohodlně nosí a je na ně spolehnutí.

Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale tato investice se během 3 let používání vrátí. Jako základní výbava vám poslouží sada 20 kusů, se kterou při správné údržbě vystačíte 10 let. Od 19. do 26. 4. probíhá speciální akce Týden opravdových plen, kdy veškeré látkové pleny a doplňky koupíte za bezkonkurenční cenu.

Nabídka látkových vložek

Výhody menstruačního kalíšku

Další možnou alternativou je menstruační kalíšek. V tomto případě se vstupní investice vrátí již po šesti měsících. Životnost kalíšku je vysoká, vydrží vám až 15 let. Jeho hlavní výhodou je absolutní komfort během používání, ať už často cestujete nebo se věnujete sportům všeho druhu, a zdravotní nezávadnost. Je vyroben z nepřilnavého materiálu, který brání množení bakterií, což ocení hlavně ženy trpící na opakované vaginální mykózy. Materiál neabsorbuje vlhkost, takže nedochází k vysušování sliznice a zůstává zachováno přirozené vaginální prostředí.

Menstruační kalíšek zajistí komfort i při sportování.

Právě probíhající akce Týden opravdových plen se vztahuje i na nákup menstruačních kalíšků.

Nabídka kalíšků

Chci začít používat látkové vložky

Když se rozhodnete používat látkové vložky, vyberte si nejprve, i s ohledem na sílu menstruace, více typů a velikostí. Během první MS pak přesně zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje. Pak teprve dokoupíte potřebné množství. Počítejte asi se 2–5 kusy na den. Nezapomeňte ani na praktickou nepromokavou taštičku na uložení použitých vložek.

Typy látkových vložek

Látkové vložky se pochopitelně liší tvarem, velikostí a použitým materiálem. Obecně se ale dají rozdělit do následujících kategorií, podobně jako jednorázové.

 • Intimky
 • Slipové vložky
 • Denní vložky
 • Noční vložky
 • Extra (poporodní) vložky

Látkové vložky jsou barevné a designové.

Kompletní nabídka

Savost a nepromokavost látkových vložek je dána počtem savých vrstev a také materiálem, který je použitý na spodní straně. Z toho vyplývá další dělení:

 • Prodyšné vložky, vyrobené výhradně z přírodních materiálů
 • Vložky s fleesem, nepropustné
 • Vložky s PUL (polyurethanová laminace), nepromokavé, vhodné pro velmi silnou menstruaci
 • Vložky s mikrovláknem, chladivý efekt a maximální pocit sucha

Správná údržba látkových vložek

 • Po použití vypláchněte ve vlažné vodě, na případné skvrny použijte žlučové nebo olivové mýdlo
 • Vyperte na 60 °C
 • Nepoužívejte aviváž, místo ní zkuste naředěný ocet nebo kyselinu citronovou s kapkou oleje z levandule nebo tea tree
 • Nepoužívejte bělidla
 • Žehlit pouze dotykovou bavlněnou stranu
 • Sušení v sušičce na nejnižší teplotu je možné, ale výrazně zkracuje životnost PUL vrstvy vložek
 • Vložky s PUL vrstvou nesušit ani na slunci nebo na topení, není vhodné je ani ručně ždímat
 • Občas před závěrečným praním dezinfikujte v tea tree lázni, v octovém roztoku nebo ve slabším roztoku peroxidu vodíku

Ať už budete používat cokoli, myslete na to, že každý ušetřený kus jednorázových hygienických potřeb má smysl. Vše se dá kombinovat, důležité je hledat optimální cestu i s ohledem na životní prostředí, ve kterém žijeme.

Zdroj: Ekodecko.cz

Foto: Pixabay.comEkodecko.cz

Imagem

Přemýšlíte nad látkovými vložkami? Nebo už s nimi máte zkušenost? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook