Šila dětem, potom pro průmysl a nyní tiskne i vlastní vzory látek!

01.01.2021 Redakce Komerční sdělení

Jak se z koníčku stane firma? Jak důležitá je soběstačnost při výrobě? A jaká úskalí přináší nekalé praktiky konkurence v oblasti potisku látek? Na to vše jsme se zeptali Michaely Novákové, zakladatelky značky Michelles Design.
Šila dětem, potom pro průmysl a nyní tiskne i vlastní vzory látek!

Jak jste se dostala k tomu, že vybudujete šicí dílnu s vlastním strojem na potisk látek a také k prodeji metráže a galanterie?

(smích) ... to tak nějak vyplynulo. Jako koníček jsem šila od mala, pak přišly děti, tak jsem šila pro ně. Jednou přišla nabídka na šití s technickými materiály, tak jsem to zkusila. Šití kabin na vysokozdvižné vozíky se poté rozšiřovalo o šití termokrytů na jacuzzi a jiné. Naše výroba se zaměřila na průmyslové šití, včetně výrobků pro automotive.
Potřeba mých dětí, které sportovaly, mě přivedla však k myšlence výroby sportovního oblečení. Hlavně aby bylo dostupné pro malé týmy i jednotlivce. V tento okamžik moje dcera vymyslela značku Michelles Design. Začali jsme šít víc a víc, poptávka byla hlavně po originálních designech, pro které byly nutné stroje a tiskárna. Sehnat spolehlivou a flexibilní firmu na spolupráci pro zajištění plynulosti výroby oblečení bylo obtížné. Aby byly výrobky cenově dostupné, museli jsme začít přemýšlet o soběstačnosti ve výrobě. Po dlouhých úvahách jsem se rozhodla pořídit nové stroje, tiskárnu a kalander (= stroj, který přenáší tisk na látku). Výroba tak dostala nový rozměr... A když už má člověk technologii, tak proč ji nenabídnou i dál. Rozrostla se nabídka materiálů, vzorů a rozjeli jsme i potisk metráže...

Koukám, že jste akční žena! Kolik vás nyní ve firmě je? Tento obor vybízí k otázce, zda  zaměstnáváte hlavně ženy?

Švadlenky zaměstnáváme pouze ženy, muži se na tyto pozice nehlásí. Občas by však mužská síla byla potřeba, protože šijeme i těžké věci. Na obsluhu cutteru máme mužskou sílu. Zaměstnávám v průměru 10 lidí.

Jsou vaši zákazníci hlavně maminky? A proč?

To se nedá tak jednoznačně říct, pravdou však je, že velkou část zákaznic skutečně tvoří ženy. Všeobecně je šití koníček pro ženy a hodně začínají šít i maminky na mateřské dovolené. Velkou výhodou při domácím šití je opravdová originalita výsledného kousku. Nabízíme stovky krásných vzorů, které si můžete nechat natisknout na více než 20 druhů materiálů. Maminky to často využívají, aby mohly ušít pěkně sladěný komplet pro své děti. Dostanou u nás softshell na bundu ve stejném vzoru jako funkční materiál pro čepici či teplákovinu na kalhoty. Velmi populární je poslední dobou sladit sebe a dítě do stejné látky. Vše je u nás možné.

Michelles Design nabízí stovky vzorů.

Foto: Michelles Design

V čem jste unikátní na trhu?

Unikátní... Máme velkou výhodu, že jsme soběstační. Máme vlastní technologie, poté už stačí jen zajistit dodávky materiálů a tiskneme. Vzory, které nabízíme jsou námi vytvořené nebo koupené, máme tak licence k tisku. Díky vlastním strojům nejsme limitováni minimálním množství tisku. Nemusíme čekat, než nasbíráme od zákaznic potřebný počet metrů od jednoho vzoru, tak jako to běžně dělají přeprodejci látek. Je až zarážející, kolik prodejců látek si neláme hlavu s autorskými právy a licencemi. Naše vzory se nikdy nevyprodají, můžete si stejný vzor objednat klidně za měsíc, dva nebo rok. Nikdy by mě nenapadlo, kolik prodejců látek se prezentuje vlastními tisky. Nakonec zjistíte, že to tak vlastně není a prodejců látek s vlastním tiskem je v ČR velmi málo.

Anketa

Jak moc je pro vás důležitý vzor na látce?
93.65 %
6.35 %
0 %

Zmínila jste, že vás zlobí nekalá konkurence s prodejem vzorů, na které nemají prodejci licenci. Jak my jako spotřebitelky na to můžeme přijít?

Způsobů je mnoho, nejvíce se látky prodávají přes různé Facebookové skupiny – ať už soukromé nebo veřejné. Ve spoustě těchto skupin se můžete setkat s nabídkou vzoru včetně vodoznaku fotobank (vodoznak je šedý nápis či vzor přes obrázek, který chrání licenční práva). Pokud mám komerční licenci, tyto vzory mám koupené a jsou bez vodoznaku.

My jsme vždycky respektovali autorská a licenční práva. Zájem o licenční pohádkové postavičky (jako Krteček apod.) je obrovský, chodí nám spoustu poptávek právě na tyto vzory, ale nedovolíme si je bez licence tisknout. Ne u všech prodejců to tak je. Bohužel to, co my odmítáme bez licence tisknout, jiným nevadí.

Na toto téma bychom mohly diskutovat hodiny.

Imagem

Foto: osobní archiv Michaely Novákové

Na závěr otázka...jak jste to všechno jako máma a podnikatelka v jednom zvládla?

Ne vždy to však bylo růžové a snadné, ale když člověk dělá, co ho baví, zvládne toho někdy až neuvěřitelně mnoho. Moje děti už jsou velké, teď se snažím najít si čas a užít si vnučku. Protože až na svých dětech vidíte, jak čas strašně rychle utekl. Velkou radost mi dělá dcera, která se čím dál více do firmy zapojuje a přináší mladou krev a mnoho nápadů. Dokáže perfektně spravovat e-shop, komunikovat na sociálních sítích a vymýšlet novinky. Sama je maminkou, takže na ní teď mohu pozorovat, jak se to vlastně vše dohromady zvládá.

Zdroj: rozhovor s Michaelou Novákovou

Úvodní foto: osobní archiv Michaely Novákové

Šijete doma dětem? Jaké ja váš nejpovedenější kousek? Sdílejte své nápady a tipy s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook