Na co mají nárok rodiče samoživitelé? 2. část

14.01.2019 K. A. Vyternová

Finanční situace samoživitelek je leckdy velice složitá a nezáviděníhodná. Dnes se podíváme na některé sociální a nemocenské dávky. Bereme přitom v potaz i ženy, které se dostaly zároveň do role samoživitelky i matky.
Na co mají nárok rodiče samoživitelé? 2. část

Stejně jako řada jiných matek máte za určitých podmínek nárok na porodné, přídavky na děti a rodičovský příspěvek. Pokud je otec dítěte naživu a je uveden v rodném listě, připomínám, že je třeba mít aspoň zažádáno o svěření dítěte do péče, aby bylo možné vyloučit otce dítěte jako společně posuzovanou osobu a mohla jste čerpat sociální příspěvky šité vám na míru. I soudem orazítkovaná žádost může být pro sociální pracovnice dostatečným důkazem, že spolu nežijete. Odlišná místa trvalého bydliště je opravdu nepřesvědčí.

Rodice-samozivitele-2-mom4moms-2

Porodné

Porodné je vypláceno jednorázově a pouze u prvního nebo druhého dítěte. V případě prvního dítěte ženy činí 13 000, u druhého 10 000 korun. O porodné mohou zažádat také rodiče, kteří převzali do trvalé péče dítě mladší jednoho roku a splnili podmínky nároku na zisk dávky. Nárok na porodné mají rodiny, které prokážou příjmy za čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, kdy se dítě narodilo. Například: Pokud se vám dítě narodí v září, jedná se o 3. čtvrtletí daného roku, prokazujete tedy příjmy za 2. čtvrtletí, tedy za duben, květen a červen. Porodné náleží rodinám, jejichž příjmy jsou nižší než 2,7násobek životního minima. Do výpočtu částky životního minima se započítává i dítě, které se právě narodilo. V případě samoživitelů tedy není počítáno životní minimum jednotlivce, ale minimum rodiče a miminka. Do minima se nezapočítává rodičovský příspěvek ani přídavky na děti. 

Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství do tohoto výčtu tak úplně nepatří, protože není dávkou sociální, ale nemocenskou. Narozdíl od porodného nebo rodičovského příspěvku o ni nebudete žádat na úřadě práce, ale na okresní správě sociálního zabezpečení. O mateřskou můžete žádat od 8. započatého týdne před termínem porodu, většinou na mateřskou ale ženy nastupují 6 týdnů před termínem. Máte na příspěvek nárok, pokud jste si v posledních dvou letech aspoň 270 dní platila nemocenské pojištění, tedy jestli jste byla zaměstnána. Můžete se dočíst, že se započítává i doba pobírání invalidního důchodu i studia, když jde o soustavnou přípravu na budoucí povolání a bylo úspěšně ukončeno. Leč v praxi to má svůj háček. Jestliže jste během studia nepracovala, máte smůlu, žádnou mateřskou vám nedají. Má to svůj důvod, mateřská se považuje za náhradu ušlé mzdy, ale pokud jste nevydělávala, těžko něco nahrazovat, že? Jakmile se dítě narodí, můžete rovnou pobírat akorát rodičovský příspěvek, který by normálně navazoval na peněžitou pomoc v mateřství, která je určena na dobu 28 týdnů, v případě dvojčat a vícerčat je to 37 týdnů.

Rodice-samozivitele-2-mom4moms-3

Rodičovský příspěvek

Jestli jste neměla nárok na mateřskou, budete rodičovský příspěvek pobírat hned od narození dítěte. V takovém případě vám ale bude vypláceno maximálně 7600 měsíčně, ale i méně, pokud si mateřskou dovolenou naplánujete na čtyři roky. Jednou za tři měsíce můžete výši pobíraného příspěvku měnit. S mateřskou dovolenou ho můžete spotřebovat třeba už za dva roky. Rodičovský příspěvek, který si rodič musí pečlivě rozvrhnout na celou dobu mateřské dovolené, dohromady činí 220 000 Kč. Čerpá se vždy na nejmladší dítě v rodině. Jestli se vám během jedné rodičovské dovolené narodí druhé dítě, ten první příspěvek musíte okamžitě přestat čerpat, takže 220 000 korun prostě nevyberete. S narozením dalšího dítěte tedy vyplníte novou žádost a začnete čerpat příspěvek na novorozence. Jinak je to zařízené, když se narodí dvojčata, to pak rodičovský příspěvek činí 330 000. Obecně platí, že během pobírání rodičovského příspěvku je možné pracovat, pokud si pro dítě najdete hlídání. Nyní je v plánu rodičovský příspěvěk zvýšit, o návrhu budou poslanci hlasovat letos na jaře. Pokud bude návrh schválen, zvýší se příspěvek od roku 2020 o 80 tisíc korun.

Přídavky na děti

Přídavky na děti můžete oproti rodičovskému příspěvku čerpat na všechny děti v rodině. Maminky, které vydělávají více než 3500 měsíčně, dostanou přídavky vyšší. Příjem však musí být nižší než 2,7násobek životního minima. Trochu nefér vůči samoživitelkám na rodičovské dovolené, které doma nemají takovou podporu a opravdu během mateřské pracovat nemohou. Nejspíš měli zákonodárci zato, že matky, které při péči o miminko (a třeba ještě jedno dítě k tomu) nestíhají pracovat, patří mezi nepřizpůsobivé a je třeba je trochu motivovat. Například na dítě do pěti let dostane maminka bez vlastních příjmů měsíční přídavky 500 Kč, matka s prokázanými příjmy nad 3500 měsíčně získá příspěvek 800 Kč. Příjmy musí žena prokazovat za každé čtvrtletí, ať už je má nebo ne, aby jí přídavky nebyly zastaveny.

Příště se podíváme, kdo má nárok na mimořádnou okamžitou pomoc a co to obnáší, a za jakých okolností je možné žádat o ošetřovné, hmotnou nouzi nebo příspěvek na bydlení. Ať už se člověk ocitne v jakkoli složité situaci, důležité je nepropadnout panice a jednat. Vždycky jsou nějaké možnosti pomoci!

 

 Zdroj: www.vasevyzivne.cz 

Jste samoživitelka? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Zdroj (foto): Pixabay.com

Víte, na co mají nárok rodiče samoživitelé? https://www.mom4moms.cz/forum/vite-na-co-maji-narok-rodice-samozivitele_fv506

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook