Rodičovský příspěvek se zvedne na 300 tisíc korun! A nebo ne?


Koncem minulého roku to vypadalo na dobrou zprávu pro rodiče! Naši zákonodárci se shodli na zvýšení rodičovského příspěvku. V posledních dnech se ale zdá, že rodičovská je spíše jen předmětem bojů před evropskými volbami. Potíž je hlavně v tom, kdo bude mít vlastně na zvýšený příspěvek nárok. Budou některé rodiny znevýhodněny?
Rodičovský příspěvek se zvedne na 300 tisíc korun! A nebo ne?

Současná výše rodičovského příspěvku

Hodnota balíčku rodičovského příspěvku je nyní 220 tisíc korun, v případě dvojčat a vícerčat pak 330 tisíc Kč. Výši měsíčního rodičovského příspěvku a tím i do délku rodičovské dovolené si můžete zvolit dle svých potřeb a možností. Měnit výši měsíčního příspěvku můžete každé 3 měsíce. Maximální výše měsíčního příspěvku se odvíjí od vašich příjmů před nástupem na mateřskou, strop je ale 32 640 Kč.

Imagem
Plánované zvýšení rodičovské

Vládní koalice se na konci roku 2018 shodla na tom, že se rodičovský příspěvek zvýší o 80 tisíc korun, tedy celkově na 300 tisíc korun, a to s platností od 1. ledna 2020. Tuto shodu potvrdily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně financí Alena Schillerová. Pro rodiče dvojčat a vícerčat by mělo zvýšení znamenat rodičovský příspěvek v celkové hodnotě 450 tisíc korun, ale je to ještě předmětem jednání.

Na příspěvek budete mít nárok, i když bude dítě v jeslích více hodin

Momentálně platí podmínka, že pokud rodič pobírá rodičovský příspěvek, může dát své dítě do jeslí nebo do školky maximálně na 46 hodin měsíčně. „Je to trestání chudých,“ řekla k tomu ministryně Maláčová. Tuto podmínku má v plánu zrušit.

Kdo může navýšení rodičovské uplatnit?

To je právě kámen úrazu. Na tom se záístupci jednotlivých politických stran nemohou shodnout. V březnu koalice odsouhlasila navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc, ale pouze pro děti narozené po 1. lednu 2020. Přitom podle slibu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se navýšení mělo týkat všech rodin s dětmi do čtyř let věku.

Dle původního návrhu rodiče, jejichž nejmladší dítě k 1.1.2020 ještě nedosáhne věku 4 let, a kteří již původní celkovou částku rodičovského příspěvku vyčerpali, mělí mít možnost podáním nové žádosti navýšení příspěvku dočerpat. Vyplývalo to z vysvětlení, které uvedla Barbara Hanousek Eckhardová z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. V případě, že se v rodině narodí do 1. ledna 2020 postupně dvě děti, kterým budou v době, kdy změna vstoupí v platnost, méně než čtyři roky, určitě to neznamená, že rodina dostane od státu vyplaceno navýšení dvakrát. "Rodičovský příspěvek se vždy vyhodnocuje pouze na nejmladší dítě v rodině," vysvětluje ministerstvo práce.

Změna návrhu naštvala desítky tisíc rodičů, protože tak znevýhodnila rodiny s dětmi, kteří již příspěvěk pobírají. 

„Po dlouhých debatách soc. dem. přichází s návrhem, aby byl navýšen rodičovský příspěvek všem rodinám, které k 1. lednu 2020 čerpají rodičovský příspěvek. Aby dostaly šanci ho vyčerpat, budou rozhodující dva faktory, a to věk dítěte a nastavení příspěvku, ten takzvaný denní vyměřovací základ,“ uvedla v neděli Maláčová.

Imagem
Navýšení má podporu

Navýšení rodičovského příspěvku od začátku podporují všechny poslanecké strany. Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že výše rodičovského příspěvku se neměnila již více než deset let. Stát tak chce podpořit maminky a mladé rodiny. Jaká ale bude nakonec podoba novely zákona, na to si budeme muset počkat. 

 

Zdroj: mpsv.cz, Novinky.cztn.nova.czzpravy.aktualne.cz

Foto: Pixabay.com

 

Vystačíte s rodičovskou? Co říkáte na navýšení rodičovského příspěvku? Sdílejte svoje názory s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 28.11.2018 od autorky Tereza Šilhanová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook