Rodičovský příspěvek se zvedne na 300 tisíc korun!


Je tu konečně dobrá zpráva pro rodiče! Naši zákonodárci se shodli na zvýšení rodičovského příspěvku. Radovat se mohou jak rodiče v očekávání, tak i ti, kteří již malé dítě mají. Od kdy bude navýšení platit? Kdo na něj bude mít nárok? Změní se podmínky?

Současná výše rodičovského příspěvku

Hodnota balíčku rodičovského příspěvku je nyní 220 tisíc korun, v případě dvojčat a vícerčat pak 330 tisíc Kč. Výši měsíčního rodičovského příspěvku a tím i do délku rodičovské dovolené si můžete zvolit dle svých potřeb a možností. Měnit výši měsíčního příspěvku můžete každé 3 měsíce. Maximální výše měsíčního příspěvku se odvíjí od vašich příjmů před nástupem na mateřskou, strop je ale 32 640 Kč.

Imagem
Plánované zvýšení rodičovské

Vládní koalice se shodla na tom, že se rodičovský příspěvek zvýší o 80 tisíc korun, tedy celkově na 300 tisíc korun, a to s platností od 1. ledna 2020. Tuto shodu potvrdily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně financí Alena Schillerová. Pro rodiče dvojčat a vícerčat by mělo zvýšení znamenat rodičovský příspěvek v celkové hodnotě 450 tisíc korun, ale je to ještě předmětem jednání.


Na příspěvek budete mít nárok, i když bude dítě v jeslích více hodin

Momentálně platí podmínka, že pokud rodič pobírá rodičovský příspěvek, může dát své dítě do jeslí nebo do školky maximálně na 46 hodin měsíčně. „Je to trestání chudých,“ řekla k tomu ministryně Maláčová. Tuto podmínku má v plánu zrušit.


Kdo může navýšení rodičovské uplatnit?

Rodiče, jejichž nejmladší dítě k 1.1.2020 ještě nedosáhne věku 4 let, a kteří již původní celkovou částku rodičovského příspěvku vyčerpali, si budou moci podáním nové žádosti navýšení příspěvku dočerpat. Vyplývá to z vysvětlení, které uvedla Barbara Hanousek Eckhardová z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. V případě, že se v rodině narodí do 1. ledna 2020 postupně dvě děti, kterým budou v době, kdy změna vstoupí v platnost, méně než čtyři roky, určitě to neznamená, že rodina dostane od státu vyplaceno navýšení dvakrát. "Rodičovský příspěvek se vždy vyhodnocuje pouze na nejmladší dítě v rodině," vysvětluje ministerstvo práce.

Díky navýšení příspěvku bude také možné upravit částku, kterou každý měsíc dostanou nebo budou moci čerpat rodičovský příspěvek déle, než původně plánovali. Jednorázové vyplacení navýšení ale možné nebude.

Imagem
Navýšení má podporu

Navýšení rodičovského příspěvku podporují všechny poslanecké strany. Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že výše rodičovského příspěvku se neměnila již více než deset let. Stát tak chce podpořit maminky a mladé rodiny. Poslanci ale o navýšení budou hlasovat až na jaře 2019. Tak si všichni společně držme palce!

Zdroj (foto): Pixabay.com

Vystačíte s rodičovskou? Sdílejte svoje zkušenosti.

Co říkáte na navýšení rodičovského příspěvku? https://www.mom4moms.cz/forum/co-rikate-na-navyseni-rodicovskeho-prispevku_fv440

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook