22. týden těhotenství

03.04.2019 Martina Horová

V tomto týdnu už je jasné, že svoje těhotenství neutajíte. Bříško se stále zvětšuje, což s sebou přináší i další neduhy jako strie nebo tvrdnutí břicha. Poradíme vám, jak si ulevit a těhotenství si naplno užívat.
22. týden těhotenství

Pohyb už není taková sranda

Pokud se vám zdá, že vaše tělo začíná být trochu nemotorné a ani ležení už není tak pohodlné jako dřív, nezoufejte – je to zcela normální! Pokud se potřebujete ohnout, raději si dřepněte, jednak to pro vás bude příjemnější, a taky neriskujete ztrátu rovnováhy. Nejvíc komfortu pro ležení vám přinese pozice na boku, kdy nevyvíjíte přílišný tlak na cévy jako při lehu na zádech. V tomto období jste ale pořád relativně aktivní. Věřte, že bude hůř. Neodkládejte proto fyzicky namáhavější aktivity jako například výběr z milionu druhů kočárků, protože každý si určitě budete chtít pořádně vyzkoušet.

Rostoucí bříško může potrápit

Děťátko ve vás sílí a roste. Rozpínající se děloha vás nejspíš nutí chodit častěji na toaletu. Můžete mít i zvýšenou potřebu pít, tekutiny jsou pro vás opravdu velmi důležité, protože potřebujete tvořit více krve. A jak poznáte, že pijete dostatečně? Podle téměř bezbarvé moči. S rostoucím bříškem se napíná i kůže a mohou se objevovat první strie. Jde o drobné pajizévky na kůži, které vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Každý den se proto preventivně mažte olejem či mlékem. Je to zároveň i příjemný rituál před spaním, který může vašeho drobečka uklidnit. Některé ženy mohou trápit křeče v nohou, které nejčastěji způsobují dvě věci. Nedostatek vápníku, horčíku a vitamínů řady B, anebo tvorba křečových žil. Dobrým pomocníkem je v tomto případě hořčík, který můžete užívat každý den. Vápník dodají mléčné výrobky.

22-tyden-tehotenstvi-mom4moms-02

Když je bříško tvrdé jako kámen

Samovolné tvrdnutí břicha vás může pořádně vylekat. Na vině jsou svaly dělohy, které se stáhnou, a vaše břicho je najednou tvrdé jako kámen. Ulevit si můžete změnou polohy (ulehnutí nebo naopak chůze), teplou sprchou, zkuste také pořádně pít (2,5 – 3 litry tekutin denně), dojděte si na toaletu, dejte si něco k jídlu. K uvolnění přispívá také již zmiňovaný hořčík. Pokud vám břicho tuhne opravdu často (10 – 15krát za den), problém konzultujte se svým gynekologem.

22-tyden-tehotenstvi-mom4moms-03

Děťátko si cvičí stisk

Váš drobeček už je dlouhý zhruba 25 cm a váží kolem 400 gramů. Rostou mu řasy a obočí. Nehty dorůstají do konce prstů. Jeho kůže je stále spíše červená a vrásčitá, ale začíná se vytvářet první podkožní tuk. Děťátko má také jemnější apetit, rozezná sladké od hořkého a v čelistech se vyvíjí zuby. Sílí mu svaly a trénuje čím dál pevnější stisk, k čemuž mu dobře poslouží pupeční šňůra. Zabavuje se také pohybem, který může být intenzivnější, zejména pokud slyší hudbu nebo cítí tlak vyvíjený na vaše břicho.

Změny ve vašem těle vás mohou překvapit, ale od každé nepříjemnosti si lze alespoň trochu ulevit. Nechte se hýčkat a užívejte si každý den.

Zdroje: 

www.whattoexpect.com, www.essentialbaby.com, www.medicalnewstoday.com, www.strie.eu

Nováková, Iva. 2014. Moje rodina a já - speciál. Brandýs nad Labem: IN Publishing Group s.r.o. [online]

Foto: Pexels.com

 

 

 

Trápilo vás v těhotenství tvrdnutí břicha? Jak jste bojovaly se striemi? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook