33. týden těhotenství


Vaše děťátko intenzivně nabírá na váze, v břiše se přesunuje do polohy, z které dost pravděpodobně vyjde rovnou na svět. Jeho velikost a poloha intenzivně ovlivňuje to, jak se vy cítíte fyzicky. Co je dobré ještě vědět o jeho vývoji, o významu barvy plodové vody? A v jaké fázi přípravy věcí do porodnice vlastně jste?
33. týden těhotenství

Vaše dítě teď především sílí a již nepřestane, dokud z něj v den narození nebude „boubelatý“ novorozenec. Během nastávajících dvou měsíců získá padesát procent hmotnosti, kterou bude mít při porodu. Věnujte proto velkou pozornost stravě. Potřeba bílkovin a tuků pro vaše dítě bude v příštích týdnech na svém maximu, proto se snažte jíst vyváženou stravu.

Jak se má vaše miminko a něco o jeho poloze

Vaše děťátko měří 28 cm od hlavy ke kostrči a 42 cm od hlavy k patám. Váží 2,1 kg. V této době již vidí, co jej obklopuje. Uvědomuje si, že si třeba cucá prst. Vnímá chuť plodové vody, kterou polyká. Slyší tlukot vašeho srdce, váš hlas i kručení vašeho žaludku.

V této fázi vývoje zaplňuje prakticky celou dělohu. Přestává tak mít dostatek místa na kotrmelce a pomalu se přesunuje do polohy, z které pakuž rovnou vyjde na svět. V ideálním případě půjde o polohu hlavou napřed. Pro normální průběh porodu je zásadní, aby dítě zaujímalo vertikální polohu. Ta může být hlavou dolů, což je nejčastější, nebo hlavou nahoru. V naprosté většině případů umístí dítě nejobjemnější část svého těla do oblasti, kde je děloha nejširší. Ocitne se tak hlavou dolů se zády nejčastěji natočenými směrem doleva. U děložního otvoru leží pak vrchní část lebky dítěte a porod začne hlavou s bradou přitisknutou na hrudi. Poloze ve směru, kdy má dítě místo hlavičky dole zadek, se říká naléhání koncem pánevním. Tato poloha může být dána tím, že děloha má vrozenou vadu nebo je příliš malá. Při porodu to znamená, že vypuzení dítěte půjde jen velmi těžko, a situace si proto může vyžádat celkovou anestesii a porod císařským řezem. Leží-li pak dítě dokonce napříč dělohy a uzavírá průchod svými zády, objevuje se jako první jeho rameno. A v takovém případě je císařský řez nutný.

Pokud je dítě v poloze napříč dělohou, pak je nutný císařský řez.

Lékařský slovníček - plodová voda a amnioskopie

V této době dítě polyká velké množství plodové vody a hodně močí. V jeho střevech se soustřeďuje tzv. mekonium (smolka). To je tvořeno buněčnými a tukovými zbytky obsaženými v plodové vodě, hlenem a žlučí, která se vylévá ze žlučníku. Je to zelenavá nebo načernalá hustá a lepkavá tekutina, kterou dítě po narození přirozeně vyloučí. Zbaví se jío to snadněji, pokud bude po porodu z matčina prsu sát mlezivo, které je mírně projímavé. Od osmého měsíce až do narození je přítomnost mekonia v plodové tekutině, která je normálně čirá a bezbarvá, znamením problémů plodu. Proto prvním projevem skutečnosti, že je plod ohrožen, je právě předčasný odchod smolky. Smolka způsobuje zabarvení plodové vody do zelena a její předčasný odchod nejčastěji ukazuje na to, že miminko nemá dostatek kyslíku, tzv. hypoxie plodu. V takovém případě lze přistoupit až k vyvolání porodu.

Anketa

Měla jste ve 33. týdnu už sbalenou tašku do porodnice?
37.5 %
62.5 %

V plodové vodě se smolka zjišťuje tzv. amnioskopií. Ta se provádí v době před porodem a pouze v případech, kdy je podezření na ohrožení plodu, například v důsledku přenosu nakažlivé choroby od matky. Při amnioskopii se zkoumá vzhled tekutiny uvnitř blan, které uzavírají plodovou dutinu. Provádí se tak, že se hrdlem dělohy zavede uzounká trubička a zrakem se kontroluje její vzhled.

Pohlavní styk

Pokud si nejste jistá, zda je v této fázi těhotenství možný pohlavní styk, tak určitě ano, a to až do doby porodu. Ovšem je potřeba malinko zvýšit opatrnost a zaujímat takové polohy, abyste se vyhnula nevhodným bolestivým pohybům a dlouhému nebo příliš silnému průniku, který může vyvolat stahy. Pohlavní styk ovšem není vhodný, pokud žena čeká dvě nebo více dětí, pokud už někdy předtím prodělala předčasný porod, nebo má vysoký krevní tlak či placentu uloženou příliš nízko.

Možná vás bude zajímat, že sperma obsahuje prostaglandiny. Hormony, které působí přímo na svalová vlákna dělohy a vyvolávají stahy. Proto vede pohlavní styk ve vysokém stadiu těhotenství často k porodu. A proto je to taky jedna z rad, jak porod vyvolat, když přenášíte.

Pohlavní styk je v tomto týdnu těhotenství možný.

Jak daleko jste s přípravou do porodnice?

Do porodu už není daleko, děťátko může přijít každým okamžikem. Nečekejte proto s přípravou do porodnice na poslední chvíli. Každá porodnice vyžaduje něco jiného, proto je dobré se předem informovat přímo tam, kde se chystáte rodit. Především si však nezapomeňte doklady. Jste-li svobodná nebo rozvedená maminka a přejete si, po domluvě s otcem dítěte, aby dítě mělo příjmení po něm, musí být přiložen doklad o určení otcovství. Ten vystaví před porodem matrika při OÚ (například v místě bydliště, za přítomnosti obou budoucích rodičů – doklady sebou).

Zdroj: 

Delahaye. M. Praktický průvodce těhotné ženy. První vydání. Praha: Nakladatelství Portál, 2006. ISBN 80-7367-073-9

Murkoffová, H., Eisenbergová, A., Hathawayová, S. Co čekat v radostném očekávání. První vydání. Nakladatelství Slovart, 2004. ISBN 80-7209-457-2

Jemnezrozeni.cz

Foto: Pixabay.com

Imagem

Dopřáváte si i v tomto týdnu těhotenství sex? Diskutujte o svých zkušenostech s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook