21. týden těhotenství


Připoutejte se! Začátek druhé poloviny existence 2 v 1 (nebo i více v jednom) právě začíná. Těhotenství už je na vás jistě neomylně poznat. A co linea nigra, už se rýsuje? Já ji neměla až do konce těhotenství, za to břicho, to bylo nepřehlédnutelné!
21. týden těhotenství

Vaše bříško už je vidět, začínáte nabírat na váze a to je zátěž pro celé tělo. V této fázi se již můžete cítit velice unaveně, a tak není co odkládat. Promluvte si s lékařem a nastupte klidně na neschopenku. S postupným nabíráním na váze je možné, že se vám "zmenší" boty – otečou chodidla a mohou se objevit křečové žíly. Odpočinek, omezení fyzické aktivity a spánek je pro vás i miminko to nejdůležitější.

21-tyden-tehotenstvi-mom4moms-2

Zvýšená pigmentace

Linea nigra, nebo také linea negra, zní to možná jako nějaké zaklínadlo, ale jedná se o tmavou čáru na břiše spojující pupek se sponou stydké kosti. Už je tam? Někomu se objeví, někomu ne, já tu čest neměla. Ze statistik vyplývá, že linea nigra se objevuje asi u 70 % těhotných žen. Ani věda nezná konkrétní odpověď na otázku, zda má tato linie nějaký zvláštní význam. Je to specifický druh pigmentace, který se objevuje v důsledku zvýšené tvorby melaninu způsobené vysokou hladinou estrogenu. Ze stejných důvodů dochází během těhotenství i k tmavnutí prsních dvorců, mohou se objevit i pigmentové skvrny v obličeji.

21-tyden-tehotenstvi-mom4moms-3

Trápí vás "křečáky"?

Nejste sama. Většinu žen to bohužel postihne právě během těhotenství. Příčinou je utlačování žil v pánvi pomalu se zvětšující dělohou. Obecně na bolavé nohy a začínající křečové žíly platí: hlídejte si váhu (zdravá strava), zapomeňte na podpatky (zvolte pohodlnou obuv), dbejte na dostatek pohybu, masírujte. Jak to jen jde dávejte si nohy nahoru (klidně na stůl, teď můžete) a pokuste se vyhnout dlouhému stání či sezení (měňte polohy). Křečové žíly mohou potrápit také konečník, což znamená problém v podobě hemeroidů. V takovém případě je třeba kontaktovat lékaře. Boj proti křečovým žilám může pozizivně ovlivnit hořčík. Lze ho jíst v tabletách, ale i v čokoládě, banánech, oříšcích nebo třeba v minerální vodě.

Jak veliké je miminko?

Délka plodu je v této chvíli zhruba 16 – 18 cm. Váží asi 300 g a už vypadá jako novorozenec, ovšem hodně malinký. Určitě už cítíte pohyby. Má totiž pořád dostatek místa, a tak se převaluje sem a tam. Je možné, že máte s miminkem sjednocený denní a noční režim, ale většinou je to tak, že když jdete spát, tak se to malé zrovna probudí a začne provádět ty nejkrkolomnější gymnastické cviky. Jeho rytmus bdění a spánku se liší. Roste teď velice rychle, dozrávají všechny orgány, vytváří se nervová spojení. Srdíčko už mu bije natolik intenzivně, že pomocí stetoskopu je možné poslouchat ozvy. Dokonce si umí cucat paleček a v plodové vodě si s pupeční šňůrou pohrává jako se švihadlem.

Jak se v tomto týdnu cítíte vy? Podělte se o své zkušenosti a zážitky s ostatními maminkami.

Zdroj (foto): Pixabay.com

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook