18. týden těhotenství


Druhý trimestr je skoro v polovině, asi už cítíte jemné pohyby, rostete vy i miminko a nálada se zlepšuje. Začíná 18. týden těhotenství (a pokud nemáte rizikové těhotenství), nemáte se čeho bát, tak si ten pupík pořádně užívejte!
18. týden těhotenství

Cítíte se lépe?

Každé těhotenství je jiné, to je jasné, ale druhý trimestr by měl být klidnější a nejméně rizikový. Proto si to snažte užít. Bříško se už pomalinku rýsuje a ani se pořádně neotočíte na levý bok a budete mít miminko doma, věřte mi. Takže si začněte užívat ten nádherný pocit, že máte to štěstí nosit pod srdcem nový život... bude vám to chybět. Ale může vás trápit nízký tlak. Závratě? Hodně pijte a pokud to jde, raději si sedněte a, ideálně, nohy nahoru. Co záda? Nabíráte na váze a to může mít negativní vliv nejen na chodidla, ale i na páteř.

Imagem

Bolí vás záda?

Může být hůř, proto je důležitá prevence. Cvičte, páteř opravdu dostává zabrat a s narůstajícím bříškem se to bude zhoršovat. Je vhodné nezapomínat na pohyb. Pokud ještě nechodíte někam na cvičení, zapište se anebo se odhodlejte ke cvičení doma. Já jsem se zapsala na cvičení pro těhotné, ale nevyhovovalo mi, tak jsem alespoň cvičila sama doma. Na internetu jsem našla videa, jak na to. Cvičení je jednoduché a zabere jen pár minut. Pokud cvičit nechcete nebo nemůžete, dopřejte si alespoň pohodlnou obuv – teď nemusíte běhat v lodičkách na 10cm podpatcích. Volte volnější oblečení – můžete začít nosit třeba těhotenský břišní pás, který by měl zátěži odlehčit. A samozřejmě, a to je nejdůležitější, relaxujte!

Jak rosteme?

Tabulky nám prozrazují, že ve druhém trimestru přibereme přibližně 6 kilo. Mám kamarádky, které vypadaly, jako by si daly jen dobrý oběd – rozhodně by nikdo nepoznal, že jsou těhotné. Já měla břicho, že mě lidé pouštěli sednout a všichni se ptali, kdy už to bude... (to netušili, ani já ne, že celkem naberu 30 kilo). Takže dámy, nebojte se, každý to má jinak. Miminko roste rychle, teď by mělo měřit v průměru 13 cm a vážit asi 150 gramů. Rostou mu plíce, a střeva vytvářejí smolku, což je první stolice. Pokud je na ultrazvuku dítě v dobré poloze – doktor pozná pohlaví – u dívek jsou již vidět vejcovody a děloha, u chlapců se vyvíjí prostata. Dítě začíná být aktivní, čehož si určitě všimnete na ultrazvuku a některá z vás to možná i ucítí. Kromě rychlého vývoje kůže, mozku, kostí, začíná drobeček i slyšet, tak pozor na to, co říkáte. :-)

Imagem

Miminko mě slyší?

Slyší. Vnímá hlasy (především ten váš), může se dokonce leknout hlasitého zvuku. Doporučuje se poslech hudby, mluvení na miminko, čtení, zpěv... Nestyďte se a zpívejte. Prostě si udělejte chvilku a relaxujte zpěvem. A klidně zapojte i partnera. Dokonce se vedou kurzy zpěvu pro pupík. Ale nebojte se, nemusíte umět zpívat, jde tady o pouto a melodii hlasu. Užijte si to.

Jaké jsou vaše přírůstky na váze? Pochlubte se.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook