23. týden těhotenství

24.04.2019 Martina Horová

Miminko rychle roste a sílí a vaše tělo se naopak může začít cítit vcelku unavené. V tomto období si určitě najděte chvilku pro sebe a naučte se zklidnit tělo i mysl. Relaxační techniky mohou pomoci zklidnit vaše rozbouřené emoce a také se při nich krásně prodýcháte a uvolníte.
23. týden těhotenství

Co se děje s vaším tělem?

Vaše tělo už může pociťovat první výraznější přírůstky váhy, pro toto období je v normě nárůst o 4 až 7 kilogramů. Děloha se neustále rozpíná, dolní částí tlačí na močový měchýř, takže nejspíš více běháte na toaletu. Zeshora se děloha začíná opírat do bránice, takže se vám může hůře dýchat. Úlevu vám přinese poloha na boku a pomalé hluboké dýchání.

Pálení žáhy může pěkně potrápit

Plíce nejsou jediným utlačovaným orgánem, méně místa je i pro žaludek. Tento fakt, společně s působením těhotenských hormonů, může způsobovat nepříjemné pálení žáhy, kdy se žaludeční obsah vrací zpátky do trávicí trubice. Pomoci si můžete vhodným stravováním a dodržováním několika zásad. Je lepší jíst malé porce vícekrát za den (5 – 6krát) a vyhýbat se dráždivým jídlům. Po jídle je lepší si hned nelehat a dopřát tělu čas na trávení.

Dopřejte si relaxaci

Vyzkoušejte v těhotenství relaxační techniky

Jako balzám na duši i tělo působí různé relaxační techniky, které vás učí, jak se zklidnit, což se vám bude určitě hodit také během porodu. A neméně i po porodu! Výborná je jóga, která učí, jak správně dýchat a být se svým dechem pouze tady a teď. Pro každodenní využití vám dobře poslouží i jednoduchá technika, při které se pohodlně usadíte a zavřete si oči. Zhluboka dýchejte a představujte si klidné, příjemné místo. Už jste tam? Projděte si celé tělo od prstů u nohou až po čelo, jednotlivé části těla můžete vědomě napínat a zase uvolňovat. Zapalte si k tomu vonnou svíčku a po 20 minutách se budete cítit jako znovuzrozená!

Miminko vnímá zvuky vašeho těla

Sluch dítěte je už dobře vyvinutý

Ve svém bříšku už nosíte malou papáju. Miminko měří přibližně mezi 28 a 36 cm a váží asi 450 gramů. V následujících 4 týdnech se jeho váha dokonce zdvojnásobí, což určitě ucítíte i vy. Tělíčko i obličej dítěte začínají připomínat novorozence. Dále se tvoří podkožní tuk, vyvíjí se slinivka břišní a také plíce. Dítě si už zkouší pohyby jako při dýchání, ačkoliv kyslík mu stále proudí z placenty. Jeho sluch už je parádně vyvinutý, slyší tlukot maminčina srdce, ale třeba i kručení v žaludku a hluk proudící krve v žilách.

Zdroje: www.whattoexpect.com, www.essentialbaby.com.au, www.medicalnewstoday.com

Nováková, Iva. 2014. Moje rodina a já - speciál. Brandýs nad Labem: IN Publishing Group s.r.o. [online]

Foto: www.unsplash.com, www.pexels.com

 

Jak se cítíte v tomto týdnu vy? Zkoušely jste relaxační techniky? Bez obav sdílejte svoje zkušenosti a dojmy.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook