34. týden těhotenství


Tento týden těhotenství je důležitým mezníkem ve vývoji vašeho miminka. Dochází k dozrání plicní tkáně a imunitní systém je schopen bojovat proti některým druhům infekcí. Také už je čas připravit se na porod. Ten může být i plánovaný, co to znamená? A proč se vám v průběhu těhotenství mohou zdát velmi živé sny?
34. týden těhotenství

Jak se vyvíjí vaše miminko?

Váhový přírůstek vašeho miminka se začíná pomalu snižovat. Miminko nyní měří asi 43 cm a váží kolem 2 kg. Oči reagují na jasné světlo a již dovedou mrkat. Obočí a řasy jsou plně vyvinuty. U chlapců varlata sestupují do šourku. Kosti jsou vyvinuté, ale stále měkké. Vaše děťátko proto bude potřebovat hodně vápníku. Plíce a centrální nervová soustava dítěte, jsou téměř vyvinuty. Zhruba 3 až 4 procenta dětí jsou stále hlavičkou dolů a u většiny tomu tak zůstane až do porodu. Pokud by miminko přišlo na svět dříve, v rozmezí mezi 34. a 37. týdnem, bude to sicě označeno jako předčasný porod, ale díky téměř kompletně připraveným orgánům se ve většině případů bude velmi dobře adaptovat. Jednoduše řečeno, předčasný porod již od tohoto týdne není pro miminko zásadním rizikem.

Vy a vaše tělo

Je možné, že se vám zvýší krevní tlak a lékař vám doporučí, abyste byla v klidu, případně předepíše léky, které je možné užívat i v těhotenství. Může také docházet k otokům rukou a nohou, a proto co nejvíce odpočívejte, nejlépe se zdviženýma nohama, omezte solení a dodržujte pitný režim.

Anketa

Zdály se vám v těhotenství nezvykle živé sny?
85.71 %
14.29 %

Plánovaný porod

Může se jednat o porod vyvolávaný či porod plánovaným císařským řezem. K vyvolávanému porodu nejčastěji dochází, když další pokračování těhotenství přináší riziko pro matku i dítě. Vyvolání porodu by se mělo provádět až po pečlivém zhodnocení všech pro a proti, protože přináší i jistá rizika. Jindy ovšem zachraňuje zdraví ženy či dítěte a bezesporu patří k vymoženostem současné medicíny. Pokud matka již ukončila 42. týden těhotenství a miminko stále nechce na svět, je velmi pravděpodobné, že lékař  vyvolání porodu doporučí. Jedná se o uměle vyvolané kontrakce podáváním oxytocinu a tím urychlení porodu. Existují i další důvody pro umělé vyvolání porodu, a to v případě, že odtekla plodová voda nebo také pokud rodička přenáší více než týden, jelikož miminko již není správně vyživováno. Dalšími důvody můžou být cukrovka či vysoký tlak u matky anebo vysoká hmotnost miminka.

O plánovaném porodu císařským řezem rozhodne lékař na základě anamnézy matky i dítěte již během těhotenství. Pro toto rozhodnutí existuje řada důvodů a situací. Vždy se jedná o předpokládané ohrožení matky a dítěte. Nejčastější komplikace, kdy lékař císařský řez doporučí, jsou nedostatek kyslíku plodu v děloze, nestálé uložení plodu v děloze či poloha koncem pánevním.

Jak zvládnout změny a na co se připravit?

Imagem

V noci můžete mít pozoruhodně pestré a živé sny. Je to dáno zvýšenou hladinou progesteronu, lehkým spánkem a častějším buzením. Únava se neustále zvyšuje. V noci často chodíte na záchod, neklidně spíte, můžete se cítit vyčerpaná. Proto co nejvíce odpočívejte, buďte v klidu, nepřepínejte se. Pokud delší dobu sedíte nebo ležíte, vstávejte pomalu, jinak by se vám mohla zatočit hlava a mohla byste i omdlít.

Poslíčky pociťujete častěji a jsou silnější. Pokud by se jednalo o známky předčasného porodu, musela byste pociťovat více než čtyři kontrakce za hodinu.

Sledujte pravidelně pohyby svého miminka, které by měly probíhat v určitých cyklech. Miminko v nich střídá aktivnější období s klidnějšími. Pohyby jsou více znatelné, když je miminko spíše v klidu, a pohyby jsou slabší. Pro pozitivní vyhodnocení těchto pohybů je zásadní, aby jejich četnost a povaha zůstávala stejná. V případě výraznějšího vybočení by se měla provést lékařská prohlídka, aby se stav miminka zkontroloval.

Imagem

Tipy pro nastávající maminky

  1. Nyní je již třeba opravdu pravidelně odpočívat a zaměřit se na sebe.
  2. Pokud jste si vytvořila porodní plán, projděte si jej znovu a vše si zopakujte.
  3. Připravte si tašku do porodnice pro vás a vaše miminko. Je lepší být připravena a tím pádem ve větším klidu.
  4. Pokud jste v dobré kondici můžete zařadit do běžného režimu cviky pro přípravu k porodu. O všem se poraďte se svým gynekologem.
  5. Určitě je dobré zajít na předporodní kurz. Pokud plánujete mít u porodu partnera, navštivte kurz společně.

Zdroj: www.zdravi.euro.cz, www.porodnice.cz

Mackonochie, A., Těhotenství a péče o dítě, 2. vyd. Svojtka & Co., 2002. ISBN 978-80-7237-049-8

Foto: Pixabay.com

 

Imagem

Byl váš porod předem plánovaný? Diskutujte o svých zkušenostech s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook