Jak dětem stanovit hranice


Psychologové se shodují, že děti potřebují hranice a je důležité jim je začít nastavovat co nejdříve. Řád byste měli vašim ratolestem vštěpovat především v prvních letech jejich života. Bez jasných mantinelů se může stát, že z dítěte vyroste sobecký jedinec, který nebude vědět, jak správně fungovat ve společnosti.
Jak dětem stanovit hranice

Začněte hned po narození

Hranice byste měli nastavovat hned od začátku, ne až když dítě přestanete zvládat. Nejdůležitější jsou v tomto ohledu první tři roky života. Ve třech letech přichází období vzdoru a dítě začíná zkoušet, co všechno mu projde. Je ale jen na rodičích, jak moc jsou důslední a co ještě tolerují. Pokud zvolí příliš benevolentní přístup, jejich potomek se může začít chovat nepřiměřeně nejen k nim, ale i ke svému okolí.
V podstatě by dítě mělo dostat pouze to, co potřebuje a ne jen chce. Někdy je ovšem těžké odolat prosbám a naříkání. Nevadí, když občas něco povolíte, ale příště musíte být zase důslední. Váš potomek si každý ústupek zapamatuje a situaci zkusí zopakovat.

Jak-detem-stanovit-hranice-mom4moms-2

Jasný řád dodá dítěti pocit bezpečí

S přesnými pravidly se dítě bude cítit více v bezpečí. Díky mantinelům zjistí, jak to v životě funguje a okolní svět pro něj bude mnohem srozumitelnější. Když pak přijde do nového prostředí, třeba do školky, bez problému se přizpůsobí tamnímu řádu a ostatním dětem.

Neříkejte ne, vysvětlujte

Mnoho rodičů nestanovuje limity vhodně. Při určování hranic nemusíte pouze zakazovat a říkat „ne". Je mnohem efektivnější, když rovnou řeknete, co má dítě udělat. Místo „Nekřič tolik!" zkuste použít třeba „Mluv potichu. Ve vedlejší místnosti spí sestřička, tak ať ji nevzbudíš."

Jak-detem-stanovit-hranice-mom4moms-3

Nechte děti rozhodovat

V případě stanovení povinností dejte dítěti na výběr. Je vhodné nechat ho rozhodovat už odmala a dát mu tak pocit, že je velké a může samo ovlivnit, kdy uklidí, co si dá k jídlu nebo na jakou pohádku se bude dívat. Pokud tedy chcete, aby si vaše ratolest uklidila svůj pokoj, řekněte, že si může vybrat, zda ještě před večeří, nebo až po ní.

Buďte dobrým vzorem

Děti se učí nápodobou. Pokud se k sobě doma chováte hezky a laskavě, váš potomek tomu své chování přizpůsobí. Rodiče by měli jít příkladem a ukazovat, co je správné. Dítě totiž samo o sobě neví, co je špatné a co ne. Potřebuje ve vás vzor a také mít pravidla, která ho nasměrují tím správným směrem.

 

Zdroj (foto): Pixabay.com

Jak funguje nastavování hranic u vás? Podělte se o své zkušenosti.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook