Dudlík – pomoc nebo problém?


Každý obchod s dětským sortimentem nabízí nepřeberné množství dudlíků různých tvarů, barev a velikostí. Je ale dobré dudlík dítěti dávat? Není lepší ho raději vůbec nepořizovat? V čem může pomoct a v čem naopak ublížit?
Dudlík – pomoc nebo problém?

Když jsem jako malá malovala miminka, vždycky jsem je malovala s dudlíkem. Obecně jsem vnímala dudlík jako něco, co prostě k miminku patří, jako symbol. V závěru těhotenství jsem si nějaké dudlíky pořídila, přestože jsem četla něco o tom, že dudlík ne. Vlastně ani nevím, jestli jsem myslela na to, že chci dětem dudlíky skutečně hned dát nebo jsem si prostě jen chtěla po několika letech marného snažení užít ten pocit, že jdu koupit dudlíky, miminkovské symboly, pro svoje děti, které čekám. Nicméně, argumentů proti dudlíkům je celá řada.

Dudlík v šestinedělí

Pokud je nějaké období, kdy je dudlík vysloveně nevhodný, je to v prvních dnech a týdnech po narození. Dítě se sice narodí se sacím reflexem, ale správné přisátí si musí postupně osvojit. Dudlík, který má pevný a definovaný tvar, může správné přísátí velmi zkomplikovat. Dudlík svým tvarem do pusinky přesně zapadá a dítě nemusí vyvíjet žádné úsilí na rozdíl od bradavky, kterou musí do pusinky posouvat cílenými pohyby jazyka, stisknout dásněmi a vytvořit podtlak, aby ji v ústech vůbec udrželo. Nesprávné přisátí má za následek špatné nastartování laktace a problém je na světě.

Zapomeňte na varování babiček, ať dítě u prsa nespí nebo jen tak nedudlá bradavku, aby si na to nezvyklo. Miminko prostě potřebuje maminčinu blízkost, je to pro něj uklidňující a cítí se tak v bezpečí. Devět měsíců bylo s maminčiným tělem pevně spojené a teď se musí postupně adaptovat na samostatné existování. Rozhodně nemusíte mít obavu, že své miminko v prvních týdnech rozmazlíte. Neřeště dudlíky ani rady všech kolem, vnímejte jen své dítě a svoje instinkty.

Dudlík a kojenci

Později, když dítě sání zvládá levou zadní, už používání dudlíku na sací reflex žádný vliv nemá. Přijdou okamžiky, kdy prostě není možné dítě uklidnit přiložením k prsu, maminka si taky musí někdy odskočit, pak uklidnění dítěte pomocí dudlíku není nic trestuhodného. Tatínek nebo hlídací teta v posledních minutách do příchodu maminky jistě ocení dudlík s nelíčeným vděkem.

Dudlik-mom4moms-2

Dudlíkové odvykání

Na ročním batoleti je možná dudlík k sežrání, ale na tříleťákovi, který míří do školky a má pusu plnou zubů, už moc ne. Proces dudlíkového odvykání může dát někdy všem zúčastněným dost zabrat. Univerzální návod, jak na to, bohužel neexistuje. Na někoho zabere nenadálá ztráta dudlíku, jinde pomůže dudlíková víla a někde třeba postupné pomalé odvykání.

Dudlík a zuby

Používání dudlíku má nesporný negativní vliv na zuby ve chvíli, kdy máte některý z dudlíkových zlozvyků. Prvním je olizování dudlíku. Dítě v děloze je vpodstatě sterilní a teprve cestou na svět se setkává s mikroorganismy a na povrchu jeho těla se začíná usidlovat běžná mikroflóra, stejně tak v ústní dutině. Olíznutím dudlíku tak dítěti předáváte vaše bakterie z úst, které mu mohou způsobit potíže, a v neposlední řadě i bakterie zodpovědné za vznik zubního kazu.

Naprosto pro zuby devastující je namáčení dudlíku do čehokoli sladkého, ať už je to med nebo sirup. Pokud kojenec nebo batole, které už má spoustu zubů prořezaných, dostává pravidelně na spaní „sladký" dudlík, má dokonale zaděláno na tzv. medové zuby. Jedná se o specificky zkažené zuby vlivem dlouhodobé přítomnosti cukrů. Objevují se na retních ploškách předních zubů a konečným výsledkem mohou být jen hnědé zbytky kořenů zubů.

Dudlik-mom4moms-3

Používání dudlíku může způsobit také ortodontické vady. Na druhé straně, pokud kojenec natolik na dudlíku lpí, že když mu ho vezmete, začne si cucat palec, následky mohou být ještě horší. „V tomto případě platí, že je lepší nechat kojenci v ústech dudlík, protože ortodontické vady vzešlé z cucání palce jsou podstatně závažnější než ty způsobené dudlíkem. Navíc cucat palec budete později dítě odnaučovat mnohem komplikovaněji,“ říká zubní lékařka MDDr. Alena Minářová. „Dudlíky jsou dnes už veskrze tvarované anatomicky tak, aby ortodontickou vadu nezpůsobily," dodává. „Horší je to s dudlíky ve věku, kdy má již dítě poměrně dost zubů, dudlík už je spíše zlozvyk, dítě ho nejen dumlá, ale různě okusuje, což má negativní vliv na správný růst a vývoj zubů."

Sečteno, podtrženo, v případě dudlíků platí, že používání v přiměřené míře a se zdravým rozumem nejspíš nikomu neublíží. Záleží jen na vás, jak se k tomu postavíte.

Chcete být připraveni?

Chcete být připraveni za všech okolností správně reagovat na složité situace, které s sebou může rodičovství přinést? Určitě zkuste naše online zdravotní kurzy. Být připraven a vědět si rady, když nastanou jakékoli zdravotní komplikace, je k nezaplacení! Ať už se jedná o první pomoc nebo dětské nemoci.

Online kurz "První pomoc u malých dětí"  - 2 hodiny

To mě zajímá

Oline kurz "Nejčastější dětské nemoci a jak na ně" - 90 minut

To mě zajímá

Zdroj: konzultace s MDDr. A. Minářovou

Jsou u vás dudlíky tabu nebo jsou chvíle, kdy se hodí? Sdílejte s ostatními své zážitky a zkušenosti. Sdílejte s ostatními své zážitky a zkušenosti.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook