Včela je součástí přírody, stejně jako člověk

25.05.2021 Tereza Šilhanová Komerční sdělení

Rodinná firma Pleva je od samého počátku spjata se včelami. Kosmetikou s obsahem včelích produktů v 90. letech zaplnili prázdné místo na trhu a slavili úspěch. Úsilí skutečně celé rodiny přineslo zasloužené výsledky. Posláním firmy ale není jen nabízet lidem kvalitní sortiment. Rozšiřují povědomí společnostii o užitečnosti včel, o včelaření i o pokoře člověka k přírodě samotné. Označení "rodinná firma" je v tomto případě naprosto přesné, a proto jsme vyzpovídali hned tři členy rodiny Plevových - Hanku a Milana, kteří společně firmu založili, a také jejich syna Lukáše.
Včela je součástí přírody, stejně jako člověk

Celý příběh firmy Pleva je skutečně velmi dobrodružný. Z každého řádku sálá obrovské odhodlání hodné obdivu, protože překážek a komplikací byla celá řada. Co bylo tou největší hnací silou?

Hanka: Končila mi mateřská a já věděla, že v místě bydliště není pro mne práce. Kdyby nebyla revoluce, tak bych si určitě doplnila vzdělání a dělala v jiném oboru (chtěla jsem dělat v mateřské školce). Nebyl pro mne problém, se orientovat na něco „našeho“. Včela je součástí přírody a k přírodě jsem měla blízko. Touha něco začít a řídit si to po svém, byla obrovská. Byla jsem nadšená bez jakýchkoliv pochyb.

Milan: Odhodlání dělat práci, která by nás bavila a naplňovala. Také být sami sobě „pány“, nebýt pokud možno závislý na náladě nadřízeného a zaměstnavatele. V neposlední řadě také poskytnout veřejnosti výrobky s léčivými včelími produkty, se kterými jsme měli mnoho zkušeností.

Co bylo prvním zlomovým úspěchem?

Milan: Úplně prvním byl zkušební prodej výrobků, které jsme si vyráběli pro sebe. Zkusili jsme, jestli by o ně byl zájem. Tehdy to bylo asi 10 mastí s propolisem a 10 propolisových tinktur. Manželka měla ve velice krátkém čase prodáno. A bylo rozhodnuto - šli jsme do toho!

Hanka: Pro mne byl také úspěch to, že jsme prodali první vzorky výrobků. Věděla jsem, že to co pomáhalo nám, bude pomáhat i lidem. Každý má problémy s bolestí zubů, odřeninami, atd. Jak jsme s manželem začali, nebylo pochyb, že se uživíme. Když se uživíte a uživíte i rodinu, tak pak stačí sen o tom, co všechno by šlo vyrábět. Mít vizi. Ze začátku jezdil manžel na Prahu, já zaopatřovala děti a vše ostatní spojené s podnikáním. Když byl manžel doma, jezdila jsem prodávat do Hradce Králové. Samozřejmostí bylo, že se vše prodalo. Později jsme si mohli dovolit i jet na prodejní výstavu. Kam jsme přijeli, měli jsme úspěch. Na trhu byl jeden krém s mateří kašičkou, kosmetika se včelími produkty na trhu jinak nebyla. My jen zaplnili mezeru na trhu. Museli jsme se naučit spoustu věcí, hlavně komunikovat se zákazníkem. Myslím si, že tajemství úspěchu je mít rád zákazníka a „chtít“ vědět, co potřebuje. Mít touhu mu pomoci, i když to může stát více energie.

Je vaše výroba postavená pouze na produktech vašich včelstev?

Milan: Nyní není a byla jen krátce v začátcích. Věděl jsem, že nemohu stihnout chovat včely pro produkci a současně se věnovat výrobě kosmetiky. Přesto jsem včelstva choval, protože jsou mojí srdeční záležitostí.

Hanka: Do naší kosmetiky používáme náš med. Ale na prodej med nakupujeme. V podhůří Orlických hor ani nejsme schopni vyprodukovat tolik medu. Včelaře, od kterých med vykupujeme, známe a víme, z jaké jsou oblasti. Vždy za med ručíme nejen svojí pověstí, ale i jménem. To samé je s ostatními včelími produkty. V nabídce máme i jednodruhové medy, to bychom neměli bez přátelství, které se buduje několik let. Med používáme na výrobu medoviny a na medy s potravinovými doplňky.

Anketa

Uvažovali jste někdy, že začnete včelařit?
0 %
0 %
33.33 %
66.67 %

Skloubení podnikání a péče o tři malé děti asi nebylo nic jednoduchého. Jak to vnímaly vaše děti? Neměly vám někdy za zlé, že jste spoustu času věnovali firmě?

Hanka: Jednoduché to nebylo. Děti v tom kolotoči byly od útlého mládí. Když byla revoluce, nejmladšímu Martinovi bylo něco přes dva roky. Děti byly zlatíčka, byly hodné. Samozřejmě, podnikání semlelo i je. Nepamatuji si, že by nám děti něco vyčítaly. Já za sebe měla výčitek hodně. Samozřejmě by raději byly s námi v lese, přírodě… Scházelo jim to, protože to scházelo i mně. Nebylo to - my s manželem, firma versus děti, ale my všichni. Děti byly všeho součástí, na jedné lodi. Měly jiný život než jejich vrstevníci. S manželem jsme se shodli ve firmě, ale neshodli jsme se jak trávit volný čas s dětmi, kterého bylo nedostatek. Prvních jedenáct let jsme nebyli na dovolené, myslím tím delší čas než jeden den. I ten jeden den byl problém. Děti si jsou vědomy, co jsme jako celek dokázali, ale i za jakou cenu. Už vědí, čeho se vyvarovat ve svých rodinách. Některé věci si děti v sobě nesou celý život.

Milan: To je spíše otázka na naše děti, již jsou dospělé a alespoň se dozvíme pravdu.

Lukáš: Určitě nemám rodičům nic za zlé, každá mince má dvě strany. Takže ano, určitě jsem měl jiné dětství než vrstevníci, hodně jsme pracovali a pomáhali rodičům. Přesto to nyní hodnotím pozitivně, odvedená práce má své výsledky a je nyní v čem pokračovat… a bez úsilí na začátku by to nešlo. Samozřejmě jsem vnímal, že o víkendu jsem s rodiči na tržnici a prodáváme, nebo v týdnu jsem po škole motal svíčky místo toho, abych byl s kamarády. Ale tím jsem si mohl vydělat nějaké peníze. Takže to mělo i své výhody. Zároveň moje povaha je taková, že s odstupem času si pamatuji jen to dobré.

Tinktura s propolisem by měla být součástí domácí lékárničky.

Foto: archiv rodinné firmy Pleva

Na který produkt vašeho portfolia jste skutečně hrdí a proč?

Milan: Na všechny a v každé „fázi“ to byl jiný výrobek. Všechny naše výrobky byly od počátku vynikající a zákazníci s nimi byli velmi spokojeni. Poslední dobou trávím hodně času u medoviny, proto mi dělají velkou radost naše limitované edice z posledních let, například medovina s červeným rybízem získala v roce 2019 zlatou medaili v kategorii ovocných medovin z bobulového ovoce v mezinárodní soutěže medovin Mead Madness Cup.

Hanka: Je to krásný pocit, když se zrodí nový výrobek. Byla jsem hrdá na vše nové. Nyní se moc těším na nový gel s propolisem, nebo balzám s CBD (kanabidiol, léčivá látka konopí, pozn. redakce).

Jaký je váš nejprodávanější produkt?

Lukáš: Dříve vedla propolisová tinktura a mastička, tyto dva výrobky by měly být součástí každé domácí lékárničky. Nyní si již několik let titul nejprodávanější výrobek drží zubní pasta s propolisem, která lidem pomáhá s paradentózou, často jim ji doporučují přímo zubaři. Zubní pastě se v posledním roce, co se týká prodejnosti, přibližuje ústní spray. Ten obsahuje propolis, který má antivirové a antibakteriální účinky. V době zvýšeného výskytu virů se pro zákazníky stává stále více nepostradatelným pomocníkem. Často jej používají i při bolestech v krku, kdy stačí párkrát stříknout do krku.

Je vaše kosmetika s včelími produkty vhodná i pro nejmenší děti?

Milan: Oficiálně není tato kosmetika určena a schválena pro děti. My jsme ji pro děti používali, protože jsme věděli, že jim pomůže. Již od útlého věku na různé opruzeniny, poranění, spáleniny apod.

Hanka: Do tří let dítěte produkty nedoporučujeme. Já si pamatuji, že u svých dětí jsem řešila vše medem, kapkami, tinkturou, to jsme ještě nepodnikali. Bylo jednodušší dát dítě do postele a udělat mu čaj s medem, než běžet k lékaři. Na kašel byl propolis a med, med s cibulí, na bolest ucha byl propolis. Stačil odpočinek a včelí produkt. Děti většinou potřebují klid a pozornost rodičů, než doktora. U dětí jako u dospělých je dobré zjistit, zda nejsou alergičtí na propolis.

Část naší vize je i naučná stezka pro člověka, který touží vrátit se k přírodě.

Foto: archiv rodinné firmy Pleva

Snažíte se i vzdělávat a informovat o užitečnosti a potřebnosti včel? Třeba vychovávat budoucí a mladé včelaře?  

Milan: Určitě ano a to nejen včelaře, ale i nevčelaře. A je to nejen o potřebnosti a užitečnosti včel, ale i o širší spojitosti s přírodou a chování se k ní. Je třeba, abychom znovu na základě všech těchto vědomostí získali pokoru a respekt k přírodě. Všichni bychom si měli uvědomit, že pokud zde na Zemi chceme žít a následně i naše děti, tak si musíme přírody, všeho a všech v ní vážit a hýčkat si ji. Nikoli jen „brakovat“ a ničit.

Hanka: Samozřejmě šíříme účinky včelích produktů několik desítek let. Jinak kdo sleduje naše stránky Pleva.cz, tak se postupně dovídá plno užitečných věcí ze života včel. Včela je součástí přírody, tak se snažíme vše vnímat jako celek. Naší povinností je i chránit přírodu. Jak jinak, než začít u sebe. Sázíme stromy, keře a rostliny vhodné pro včely a další hmyz, dáváme do zahrady hmyzí hotely, pítka, krmítka, budky pro ptáčky… Naší vizí je mít jednou místo pro šíření nových poznatků nejen o včelaření, ale i přírodě a různých možnostech, kterých není nikdy dost. Část naší vize je i naučná stezka pro člověka, který touží vrátit se k přírodě, být její součástí a chránit ji. Život je jedno velké jeviště, kde se člověk stále učí, být lepším a lepším jedincem pro blaho celku.

Zdroj: Rozhovor s Hankou, Milanem a Lukášem Plevovými, Pleva.cz

Úvodní foto: archiv rodinné firmy Pleva

Máte zkušenosti se včelími produkty? Sdílejte své názory a zkušenosti s ostatními maminkami!

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook