Únava na začátku těhotenství

20.05.2020 Redakce

Neskutečná únava je jedním z prvních příznaků těhotenství. Svou intenzitou vás ale může překvapit. Jak neprospat první trimestr?
Únava na začátku těhotenství

Je to tady!

Před pár dny mi těhotenský test ukázal dvě čárky. Konečně se můžu začít těšit na nový přírůstek do naší rodiny. 

Chce se mi spát

Sleduji na sobě každou nepatrnou změnu, ale zatím nic moc nepozoruji. Možná jen trochu únavy. Dobře, hodně únavy. Vlastně... prospala bych celé dny. Nejen dny, ale i noci. Spala bych pořád. Připadám si jako Šípková Růženka, která ale musí chodit do práce a dělat jakoby nic.

Můj unavený den

K tomu se přidává nekonečný hlad a já mám pocit, že se mi v břiše usídlil miniaturní dinosaurus. „Chci jíst. Chci spát!“ To je teď moje realita. Ráno se minimálně čtvrt hodiny přemlouvám, abych už vylezla z postele. Pomalu se přesouvám do koupelny, kde se ze sebe snažím udělat člověka, což trvá dalších 20 minut. Potom přichází na řadu snídaně. Tu vyrábím podle mě nekonečně dlouho a během chvilky jí do sebe nasoukám. Kofein prý pít nemám, tak mi nezbývá nic jiného, než se došourat k autu a vyrazit do práce.

Anketa

Překvapil vás v prvním trimestru spánek v opravdu nečekaných chvílích?
44.24 %
0 %
55.76 %

Celých osm hodin si říkám „Hlavně neusni, hlavně neusni!“ a potom vyrážím domů. Ráno tam po mě zůstal nepořádek a měla bych uvařit. A co! Jdu spát, manžel se postará. Když se v podvečer vzbudím, obstarám doma to nejnutnější a jdu do postele. Zítra mě čeká další den, tak se na to musím prospat.

Začátek těhotenství možná kompletně prospíte.

Jsem normální?

Říkám si, jestli jsem normální. Pročítám pár webů a zjišťuji, že v tom nejsem sama. I ostatní těhule jsou unavené. To se mi ulevilo.

Jaká činnost teď zaplňuje můj volný čas? Spím a spím a spím... Podle diskusí na netu to dělá většina nastávajících maminek. Ty, které neprovozují spánek každou volnou chvíli, buď nemůžou, nebo se jim tato těhotenská radost vyhnula.

Je to jasné!

Čemu se vlastně divím? Vždyť je to jasné! Vyrábím nového člověka, což není zrovna snadný úkol, a tak si potřebný odpočinek zasloužím.

V chytrých článcích jsem četla, že tahle „nekonečná“ únava bude trvat jen do konce prvního trimestru...

Únava je v prvním trimestru naprosto běžná.

Rady, jak zatočit s únavou

Jelikož nechci strávit tři měsíce poleháváním, rozhoduji se s tím bojovat. Pročítám rady maminek, odborné články a ptám se i svého doktora. Z toho všeho si sestavuji jakési „patero”, které mi má pomoci. Jelikož vím, že v tom nejsem sama, tak se o něj s vámi podělím.

  • Nejdůležitější je zdravá životospráva. Když do sebe budu ládovat sušenky plné rychlých cukrů, docílím jen toho, že získám energii pouze na krátký čas, ale dlouhodobě budu ještě unavenější. Proto volím OVOCE. Je sladké, osvěžující, zdravé a obsahuje pomalé cukry, díky kterým mi energie vydrží delší dobu.

 

  • Spoustu energie dodává železo. Z toho vyplývá, že do sebe cpu maso, ryby, vejce, luštěniny, tmavé pečivo (když už nějaké) a „zelenou” zeleninu.

 

  • Kofein nepřipadá v úvahu, takže žádné kafe ani cola. Kofein sice dokáže krátkodobě nabudit, ale po chvíli se člověk cítí ještě unavenější. Navíc nesvědčí miminku, kterému zrychluje už tak podle mě závratně rychlý tep.

 

  • Dodržovat pitný režim. Ideální je pít čistou vodu, ale klidně si jí dochutím ovocem. Nejčastěji citronem, který obsahuje hodně vitamínu C, jenž posiluje imunitu a snižuje únavu.

 

  • To nejlepší nakonec. Rozhodně neodmítám žádnou nabídnutou pomoc. Když chce manžel uvařit večeři, ráda se na chvíli natáhnu a užívám si to, že se o mě někdo stará.

Co z toho všeho vyplývá?

Na závěr přichází má rada nastávajícím maminkám. Každou vteřinu vaše tělo vytváří novou část budoucího člověka, hormony se bouří a únava je součástí toho všeho. Dopřejte svému tělu a miminku spoustu vitamínů a odpočinku. Až budete v ruce svírat toho úžasného malého tvorečka, nejspíš se už moc nevyspíte. Užívejte, dokud to jde.

Zdroj: zdravi.euro.czwww.gynprenatal.cz

Foto: Pixabay.com

 

Imagem

Jste v těhotenství také tak unavené? Máte nějaké osvědčené tipy, které na vás fungují?  Diskutujte o únavě v těhotenství a dalších věcech týkajících se tohoto tématu s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 22.08.2017 od autorky Monika Pittnerová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook