Jak připravit dítě na příchod sourozence?


Zatímco pro vás je další těhotenství radostnou zprávou, pro vašeho prvorozeného potomka být nemusí. S příchodem sourozence přijde o výlučný vztah s vámi a o vaši nedělenou pozornost. Přestane být obletovaným jedináčkem a to bolí. Jak mu situaci co nejvíce ulehčit?
Jak připravit dítě na příchod sourozence?

Než se miminko narodí

Syndrom sesazení z trůnu prožívají nejhůře děti od dvou do sedmi let. Pokud je rozdíl více než sedm let, vyrůstají děti prakticky jako dva jedináčci. Ovšem žárlivost se může objevit vždy. Jak ji zmírnit?

Kdy oznámit?

Batoleti oznamte, že bude mít sourozence, až budete mít velké bříško (cca kolem šestého měsíce těhotenství). Jinak by pro něj mohlo být čekání příliš dlouhé. O miminku si povídejte, jeho příchod ale nemalujte v růžových barvách. Naopak, vysvětlete dítěti, že novorozenci vyžadují hodně pozornosti, protože nic neumějí.
Vyprávějte mu, jaké to bylo, když bylo samo maličké a prohlédněte si společně fotky. Nechejte ho hladit a pusinkovat bříško. Může vám také pomoci vybrat jméno pro miminko. Pokud máte jasno, jak se bude děťátko jmenovat, můžete ho tak už společně oslovovat.
Mně se stala zvláštní věc, synovi bylo v době narození dcery dva a půl roku. Dlouho jsme nevěděli, zda to bude holčička nebo chlapeček. Syn měl však jasno od začátku a nenechal se zviklat. Říkal, že v bříšku je holčička. Netuším, jak to poznal.

Zapojení do příprav

Staršího potomka určitě do příprav na příchod miminka zapojte. Může třeba vytřídit svoje staré hračky nebo vybrat nějaké oblečení.
Povídejte si o tom, co miminko bude a co nebude umět, můžete i zdůraznit, že na rozdíl od něj, bude jen ležet a pít mlíčko a že se o něj budete muset starat, protože nic neumí. Když ono je tak šikovné, jistě vám sem tam pomůže.
Na úkoly s péčí o miminko pozor, pokud se o něj nebude chtít starat, nenuťte ho, není to jeho povinnost. Syn by se třeba pokakané plíny nedotkl ani za nic a i cokoliv jiného dělal velice neochotně.

Šetrné změny

Změny provádějte tak, aby se ho co nejméně dotkly. Pokud například potřebujete pro miminko dětskou postýlku, kterou zatím používá starší dítko, ideální je z toho udělat slavnostní událost. Vaše batole je už dost velké na větší postýlku. Nějakou pěknou mu v dostatečném předstihu před narozením druhého dítěte vyberte. Ochotu v ní spávat určitě zvýší povlečení s oblíbeným kresleným hrdinou.
Pokud má dítě začít navštěvovat školku, snažte se, aby do ní nastoupilo v delším časovém úseku před narozením miminka, aby se necítilo odkládané. Pokud to nestihnete, nechte si ho raději ještě nějaký čas doma.

Dárek

Určitě je dobré, když starší dítě nachystá dárek pro miminko. O výběru by mělo rozhodnout ono, ale přeci jen ho usměrněte. Když vybere něco, co pro novorozence není vhodné, mohlo by ho pak mrzet, že to miminko nepoužívá.
A naopak, mějte nachystaný dárek, který miminko po narození dá staršímu sourozenci. Nám se to velmi osvědčilo, syn pak o tom hodně mluvil, že to má od sestřičky.

Miminko je na světě

Je dobré dítě předem připravit na to, že maminka bude s miminkem pár dní v porodnici a ono bude doma jen s tatínkem nebo s babičkou.

Návštěva v porodnici

Návštěvy se nebojte, většina dětí žádné hysterické scény, že nechtějí od maminky, v porodnici nedělá. Jen si prohlédnou novorozence, zjistí, že s ním není žádná velká zábava a klidně si jdou domů hrát. Určitě by se ale do porodnice mělo přijít podívat, aby se necítilo odstrčené a seznámilo se s miminkem (může tam od něj dostat hračku a předat mu svoji).

Jméno pro miminko může pomoci vymyslet i starší sourozenec

Zdroj: Pixabay.com

Pozor na přísnost

To spíš pro vás bude šok, jak to malé dítko, které jste nechala doma při odjezdu do porodnice, je najednou hrozně velké. Je to spojeno s iluzí miminka. Nejmladší dítě máme zkrátka tendenci vnímat menší, než je. Před narozením mladšího dítka jsem ji uplatňovala vůči staršímu synovi, teď se přesunula na dceru. Dejte si však pozor, abyste kvůli tomu nebyla najednou na staršího potomka příliš přísná, protože už je přece velký. Není, přes noc nevyrostl a má stále právo být dítětem.

Moře pozornosti

Prarodiče poproste, aby, až se přijdou podívat na novorozence,  donesli i dárek pro starší dítko a hodně se mu věnovali.
Totéž platí i pro vás. Dítěti věnujte maximální pozornost, ale na druhou stranu neustupujte z výchovných zásad. Snažte se také neprovádět v životě staršího potomka přílišné změny, jeho stereotypy by se moc změnit neměly. Odložte tedy třeba nácvik chození na nočník.

Chvalte za pomoc

Za jakoukoliv pomoc s miminkem dítě chvalte a děkujte mu. Je dobré ho ocenit i před nějakým jiným dospělým. Do péče ho ale nenuťte. Některé děti se rády starají třeba o panenku nebo o plyšáčka. Pokud kojíte ještě i starší dítko, může tandemové kojení zmírnit rivalitu.
Dítěti ukažte, jak má miminko hladit, že mu může třeba něco podat. Když poporoste, bude mu starší sourozenec třeba ukazovat různé legrácky. Komentujte, jak se miminku líbí, co brácha nebo ségra dělá.

Chování staršího

Když dítě zjistí, že ho miminko připravilo o vaši neustálou pozornost, je možné, že to to ponese hodně špatně. Připravte se na to.

Upoutávání pozornosti

Možná se  bude snažit na sebe upozorňovat neustálými dotazy. Bude od vás vyžadovat okamžitou pomoc s čímkoliv a rozhodně to nepočká, až třeba nakojíte miminko. Tím se chce ujistit, že ho máte stále  rádi.

Jsem taky miminko

Také může dojít k tomu, že udělá ve vývoji krok zpět. Najednou se začne pomočovat nebo pokakávat, bude chtít mlíčko jako miminko a tak podobně. Snaží se tím upoutat vaši pozornost, navíc když vidí, že u miminka to funguje. Snaže se tomu nevěnovat moc pozornosti, jen dítě například převlečte, ale netrestejte.

Žárlivost

Váš starší potomek může žárlit. Ovšem jeho vztek nemusí být namířen proti miminku, ale proti vám. Přesně to se stalo i nám. Syn neposlouchal, odmlouval, dělal scény, i když jsme se mu snažili hodně věnovat. Babičky se na návštěvě musely nejprve hrát s ním, než byl ochoten jim dovolit, aby si pochovaly miminko. Bylo to náročné období a trvalo asi půl roku, pak se vše vrátilo do normy. Naštěstí vůči miminku nikdy agresivní nebyl, naopak měl k sestřičce od začátku hezký vztah.
Pokud se však starší dítě vyjadřuje o mladším nehezky a přeje mu jen to nejhorší, neignorujte to. Vyjadřuje tím své neštěstí. K lásce ho nenuťte. Řekněte mu, že mladšího sourozence mít rád nemusí, ale nesmí mu ubližovat.

Obě děti potřebují, aby jim rodiče věnovali pozornost

Zdroj: Pixabay.com

Příchod nového člena rodiny je velká změna pro všechny, největší dopad má ale na starší dítě. I když se bude na miminko těšit, mohou se po jeho příchodu na svět vyskytnout problémy. Zkuste se na situaci připravit a pomoci svému staršímu dítěti, aby se s novou situací co nejdříve vyrovnalo. Možná to bude náročné období, ale vězte, že vztah se sourozencem je velkou devízou do budoucna.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

Zdroje: Psychologie.cz, Evalabusova.cz

 

Co se vám osvědčilo při přípravě prvorozeného na příchod sourozence? Potýkali jste se se žárlivostí staršího dítka po narození miminka? Podělte se o vaše zkušenosti ve fóru.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook