Koronavirus: Informace, které se týkají rodičů a dětí

10.03.2020 Redakce

Koronavirus a bezpečnostní opatření proti jeho šíření už se dotýká všech obyvatel České republiky. Dle nařízení vlády zůstanou od 11. března až do odvolání zavřené všechny základní, střední i vysoké školy. Mateřské školy jsou z nařízení vyjmuty, přesto i ty budou v různých částech republiky mimo provoz. Rodičům školou i školkou povinných dětí se tak situace značně komplikuje. Rodiče dětí do deseti let mají možnost vzít si ošetřovné. Jak postupovat a co dalšího z toho vyplývá?
Koronavirus: Informace, které se týkají rodičů a dětí

9. 4. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil uvolnění povinnosti nosit roušku. Výjimku mají nově lidé s poruchou autistického spektra a v autě může cestovat bez roušky celá rodina.

7. 4. 2020

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. 4. 2020.

30. 3. 2020

Povinnost nosit roušku se nově nevztahuje na děti do let a řidiče motorových vozidel, kteří jsou ve vozidle sami.

Vláda prodloužila omezení volného pohybu osob až do 11. dubna. Do stejného data bude trvat také zákaz maloobochodního prodeje a prodeje služeb. Stejně dlouhou zůstanou zavřené i restaurace.

Pražský magistrát se rozhodl uzavřít 11 zbývajících mateřských škol, které ještě zůstávaly v provozu.

25. 3. 2020

Vláda upravila nařízení o omezeném pohybu osob. Na veřejně dostupných místech je možné pobývat pouze v počtu dvou osob. Toto opatření se nevztahuje na rodiny a člony jedné domácnosti. Při kontaktu s jinými osoba je nutné dbát na nejméně dvoumetrový odstup.

24. 3. 2020

Vláda prodloužila karanténu a tím i platnost všech mimořádných opatření až do 1. dubna. Nouzový stav je zatím vyhlášen do 11. dubna, ale vládní politici včetně premiéra zvažují jeho prodloužení o dalších 30 dní.

17. 3. 2020

Vláda rozhodla, že na ošetřovné by měli mít lidé nárok po celou dobu uzavření škol. Pro rychlejší proces změny pravidel ošetřovného bude volit cestu pomocí nařízení místo novelizace zákona. Živnostníci na ošetřovné dle platného aktuálního zákona nárok nemají, peníze by jim mělo vyplácet ministerstvo průmyslu.

 

Sledujte nás na facebooku a žádná důležitá informace vám neunikne.

16. 3. 2020

S účinností od pondělní půlnoci se je vyhlášena karanténa pro území celé České repuliky. Výjimkou je doprava do zaměstnání, nákup potravin a cest nezbytně nutných. 

 

Dneškem se zavírají matěřské školy v Praze 1, 6 a 11. Mateřské školy v Praze 14 zůstanou otevřené jen pro rodiče zajišťující krizovou infrastrukturu státu a rodiče samoživitele.

15. 3. 2020

MuDr. Soňa Peková, PhD., vedoucí laboratoře Tilia Laboratories promluvila, proč jsou děti nejvíce chráněné proti nakažení novým koronavirem. Podle jejích slov mají děti spoustu různých typů koronavirů, které fungují jako rezervoár v buňkách. Dá se to popsat jako konkurenční osídlení buněk běžnými koronaviry, se kterými se školkové a školní děti denodenně potýkají. Koronavirus typu SARS-CoV-2 tak do buněk nemůže tak snadno pronikat. Zkrátka už teritorium obývá jiný virus.

10:00

Radnice Prahy 14 uzavírá všechny mateřské školy na svém území. Dva žáci prvného stupně základní školy z této části Prahy byli pozitivně testováni na koronavirus.

14. 3. 2020

6:00

Vláda s účinností od 14. 3. 2020 od 6:00 uzavírá obchody s výjimkou základních obchodů jako jsou potraviny, drogerie, čerpací stanice a další. Přehled otevřených obchodů zde.

13. 3. 2020

17:00

Česká televize rychle zareagovala na koronavirové prázdniny a od pondělí 16. 3. spouští unikátní program UčíTelka. Děti na první stupni tak čeká vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. Na webu je připraveno pro děti spoustu zábavy už teď pod názvem "Nenudím se doma".

16:00

V pondělí by měla vláda projednávat prodloužení ošetřovného, nyní je možné pobírat ošetřovné po dobu 9 dnů. V řešení je možnost čerpání pro rodiče dětí starších deseti let, případně i pro živnostníky.

Vzhledem k novým opatřením předčasně k zítřejšímu dni ukončuje sezónu skiareál Monínec. Dnešním dnem je zcela zavřena i pražská zoo, v zoo ve Zlíně je naopak otevřeno, kromě vnitřních pavilonů, stejná situace je i v zoo Brno. Safari park ve Dvoře Králové zůstává otevřen také.

14:00

Po dnešní sedání vlády jsou vyhlášena další mimořádná opatření.

V noci z neděle na pondělí začne platit zákaz vycestování z České republiky. Od soboty 14. 3. od 6.00 hodin bude zakázána přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických infocentrech, stejně jako na venkovních i vnitřních sportovištích, kde je se může sejít 30 lidí v jeden okamžik. Od sobotního rána bude zakázán prodej na velkých tržnicích a tržištích.

Od pondělí budou mimo provoz i veškeré denní stacionáře.

9:30

K uzavřeným základním, středním a vysokým školám přibyly i základní umělecké školy. Nařízení vlády se zatím mateřských škol nadále netýká.

12. 3. 2020

21:30

Zítra zůstanou zavřené další státní mateřské školy, jejich plošného uzavření se dožaduje i Pedagogická komora

K požadavku učitelek uzavřít i mateřské školy se přidala také Pedagogická komora. V kolektivech malých dětí je šíření infekcí velice masivní, proto jsou obavy z koronaviru na místě. Zítřejším dnem se zavírají školky na Praze 6, v Českém Krumlově, v Bavorové na Prachaticku, v Lázních Lipová na Jesenicku a v Novém Jičíně.

14:00

Vláda vyhlásila nouzový stav. 

Nouzový stav je vyhlášen na dobu 30 dnů, a to od 12. 3. od 14:00. Od pátku 13. 3. 2020 od 6:00 se zakazují veškeré akce přesahující počet 30 osob. Od pátku se také mezi 20 a 6 hodinou zakazuje pobyt ve stravovacích provozovnách. Zároveň platí zákaz vstupu do některých veřejných prostor - posiloven, saun, knihoven, galerií, atd. Od sobotní půlnoci 14. 3. 2020 platí zákaz vycestovat do rizikových oblastí, zároveň platí zákaz vstupu do České republiky všem z rizikových oblastí. Otevřených zůstává 11 hraničních přechodů (7 s Německem, 4 s Rakouskem), kde probíhají kontroly. 

Imagem

Městská část Praha 9: Mateřské školy poskytují hlídání jen dětem těch rodičů, kteří i nadále chodí do zaměstnání. Děti rodičů na mateřské či rodičovské dovolené, děti rodičů, kteří čerpají volno na ošetřování člena rodiny, děti rodičů, kteří mají nařízenou karanténu, či děti rodičů, kteří pracují z domova, mají zákaz vstupu do školky. 

Městská policie v Pardubicích zřídila hlídání dětí zaměstnanců přímo na pracovišti. 

Jablonec nad Nisou: Od pondělí 16. března budou uzavřené mateřské školy. Tento týden probíhají jarní prázdniny, takže rozhodnutí bude platné až od pondělka. 

Znojmo: Od pondělí 16. 3. se uzavřou mateřské školy i ve Znojmě. Podle informací momentálně chybí ve školkách 20 % dětí.

Anketa

Jak se stavíte k momentální situaci a riziku nákazy koronavirem?
58.33 %
0 %
41.67 %

 

11. 3. 2020

S účinností od 11. března 2020 se zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základních, středních a vyšších odborných školách a vysokých školách. Rodiče dětí do 10 let mohou žádat o ošetřovné. Rodič formulář vyplní a zanese k podpisu do vzdělávacího zařízení, které dítě navštěvuje, nikoliv k lékaři. 

Některá města rozšiřují omezení provozu i na matěřské školy a dětské skupiny provozované městem. Například město Říčany u Prahy. Dále se o tomto jedná v Plzni. Rada města doporučí ředitelům mateřských škol úplné přerušení provozu mateřských škol na dobu neurčitou od čtvrtka 12. března. Město apeluje na to, aby rodiče nechali své děti doma již ve středu 11. 3. 2020.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydalo animované video shrnující základní informace o koronaviru. Popisuje, jak se virus šíří, nejčastější příznaky onemocnění a jaké jsou další kroky v případě podezření na nákazu koronavirem.

 

10. 3. 2020

S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení. Dále sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob.

Svoji činnost dočasně pozastavuje i Junák. Vedení Junáka - českého skauta se rozhodlo připojit k bezpečnostním opatřením a od 11. března do odvolání je pozastavena veškerá běžná činnost  skautská činnost. Jedná se o družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy závody i akce skautského vzdělávání.

Pokud vyrazíte například do městské knihovny, bazénu a na zájmové kroužky, doporučujeme zkontrolovat weby zařízení, případně jejich sociální sítě, zda organizace fungují v normálním či omezeném režimu. 

 

Zdroj: www.vlada.czwww.mzcr.cz, www.cssz.cz, portál města Říčany u Prahy, portál města Plzeň

Vítáte rozhodnutí vlády zavřít školy? Diskutujte na toto aktuální téma s ostatními rodiči.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook