Zásady osobní hygieny (nejen) v době epidemie

22.03.2020 Jana Novotná

Každý z nás by měl již od raného dětství znát a dodržovat základní pravidla osobní hygieny. Nejenže podpoříte své zdraví, ale budete se také cítit lépe. Zjistěte, jaké hygienické návyky by měly být součástí vaší denní rutiny a na co si dávat pozor. Zvlášť teď, uprostřed mimořádné epidemie.
Zásady osobní hygieny (nejen) v době epidemie

Člověk denně přichází do styku s miliony bakterií a virů. Některé jsou neškodné, jiné však mohou způsobit různá onemocnění. Zdravými hygienickými návyky se minimalizuje riziko infekce a také se zlepšuje celkové zdraví. Zde je shrnuto 7 základních osobních návyků.

Myjte si ruce mýdlem a vodou

Pravidelné a správné mytí rukou je nejúčinnější způsob, jak se vyhnout nemoci a šíření bakterií. Umyjte si ruce po použití toalety, při manipulaci s jídlem, před jídlem samotným, před a po péči o nemocné, po kašli nebo kýchání do dlaní, po každém příchodu z venku, po úklidu odpadků, po manipulaci se zvířaty apod. Vždy si nejdříve navlhčete ruce, namydlete mýdlem a po dobu 20 až 30 vteřin si čistěte mezi prsty, na hřbetu ruky a špičky prstů pod nehty. Opláchněte teplou vodou a osušte. Pro případ, že nebudete mít možnost umýt si ruce, je vhodné nosit s sebou antibakteriální gel.

Při využívání veřejných toalet je ruce nejlépe osušit papírovými ubrousky. Společné ručníky nebo vysoušeče jsou často zdrojem bakterií. Stejně tak si dejte pozor na dávkovače mýdla. Při špatném zacházení s dávkovači (neustále doplňování bez vymývání) se mohou přímo v nádobě namnožit bakterie. Když pak vezmete ještě za kliku ode dveří, přinesete si z toalety více bakterií, než když jste vcházeli.

V domácnosti by měl mýt každý člen svůj ručník, který je nutné pravidelně prát.

Při kašlání si zakryjte nos a ústa

Pokud se chcete vyhnout šíření bakterií kolem vás, je tento návyk velice důležitý. Pokud kašlete do rukou, nezapomeňte si je umýt. Vhodné je kýchat spíše do kapesníku nebo alespoň do rukávu.

Sprchujte se denně

Jedná se o nejlepší způsob, jak se zbavit všech nečistot, potu nebo možných choroboplodných zárodků, které se mohly na vašem těle během dne nahromadit. Každodenní sprchování vám také pomůže cítit se po celý den lépe. Pokud večer nemáte čas na sprchu, opláchněte si vždy alespoň obličej, podpaží a genitálie teplou vodou.

Vlasy je vhodné mýt dvakrát týdně. Při pravidelném mytí odstraníte mastnotu a odumřelé buňky z pokožky hlavy a předejdete tak podráždění pokožky.

Nezapomínejte na pravidelné vyměňování žínek a ručníků, při koupeli na nich uplývají odumřelé kožní buňky z vašeho těla a mohou se zde množit bakterie.

Čistěte si zuby každé ráno a večer

Správné čištění zubů znamená více než jen perleťově bíle zuby. Pravidelné čištění zubů minimalizuje hromadění bakterií v ústech a pomáhá předcházet onemocnění dásní, která mohu být spojena s jinými onemocněními v těle, jako jsou srdeční choroby, mrtvice nebo cukrovka. Pokud můžete, vyčistěte si zuby po každém jídle nebo alespoň po jezení sladkostí a kyselých potravin, které způsobují erozi zubu a zubní kazy.

Správná dentální hygiena zahrnuje nejen čištění zubů obyčejným zubním kartáčkem, ale také čištění mezizubních prostor speciálním kartáčkem nebo nití. Pomůcky měňte každé dva měsíce. Pokud však proděláte infekční onemocnění, nezapomeňte si pořídit nový kartáček. Starý je plný bakterií a virů.

Návštěva zubaře v šestiměsíčních intervalech by měla být samozřejmostí.

Anketa

Měníte vždy po prodělané nemoci zubní kartáček?
64.52 %
19.35 %
16.13 %

Stříhejte si pravidelně nehty

Pravidelná péče o nehty rukou a nohou pomůže předcházet zatrženým nebo zlomeným nehtům, stejně tak minimalizuje šíření bakterií do úst a jiných částí těla. Pod krátkými nehty se nezachycuje tolik nečistot. Upravujte je tak často, abyste předešli poškození. Určitě se vyvarujte kousání nehtů.

Nesdílejte s ostatními holicí strojky, ručníky ani make-up

Sdílením osobních věcí se zvyšuje pravděpodobnost šíření infekce.

Dostatečně spěte

Pokud je to možné, dopřejte si dostatek odpočinku – minimálně 8 hodin spánku. Budete se cítit svěží a připravení na další den. Nedostatek spánku může způsobit vyčerpání a ohrožuje přirozenou obranyschopnost těla. Oslabený imunitní systém hůře reaguje na hrozby z okolí.

Vyrobte si doma dezinfekční gel

Imagem

I v době karantény zůstávají otevřené lékárny a drogerie, a právě zde by měly být k dostání potřebné suroviny. Drogerie spojené i s prodejem baev a laků jsou v tomto případě ideální. Budete tedy potřebovat:

  • čistý alkohol: 96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol (drogerie)
  • 3% peroxid vodíku (lékárna)
  • 98% glycerol neboli glycerin (lékárna)
  • sterilovaná nebo převařená voda
  • čistá a vyvařená nádoba s uzávěrem
  • odměrka, injekční stříkačka (značně usnadní práci s odměřením glycerolu)

Odměřte 833 ml alkoholu (nebo 752 ml isopropylalkoholu) a nalijte do připravené nádoby o obsahu minimálně litr. Opatrně přidejte 42 ml peroxidu vodíku a důkladně promíchejte. Do promíchané směsi přidejte 15 ml glycerolu, vzhledem k jeho vysoké hustotě vám nejlépe poslouží právě injekční stříkačka. Nakonec dolijte směs převařenou vodou do litru, nádobu uzavřete a opět dobře promíchejte. Hotový dezinfekční roztok můžete snadno přelít do menších lahviček, kgeré můžete mít vždy po ruce.

Imagem

Zásady správné hygieny je třeba učit už od mala

Na dodržování správné hygieny je nutné dbát nejen u sebe, ale především u vašich dětí. Vysvětlete jim, proč je správná hygiena důležitá a buďte důslední při dodržování návyků.

Mnohdy to může být obtížné, ale zde je několik tipů:

  • čištění zubů – zkuste dětem po dobu čištění zpívat nebo říkat básničky,
  • mytí rukou – využijte mýdlo a dělejte bubliny, nebo zkuste dětem pokrýt ruce třpytkami a vysvětlit jim, že jsou to bakterie, které se přenáší na vše, čeho se dotknout. Následně se pokuste všechny třpytky smýt a vysvětlit jim, proč je důležité zabránit šíření např. před jídlem.
  • pravidelná koupel – snažte se dětem ukázat, že koupání není jen povinnost, ale také zábava, využijte hračky, kelímky, pěnu apod.,
  • stříhání nehtů – zpívejte si písně, broukejte si, snažte se o uklidnění dítěte. Je dobré stříhat po koupání, kdy jsou nehty měkké. Děti jsou zvědavé, půjčte jim do rukou nůžky a vysvětlete a ukazujte, jak stříháte. Je-li to možné a zapojíte partnera, stříhat lze i při kojení nebo pití mléka z lahvičky.

Zapojte oblíbené postavičky, vysvětlujte, pomáhejte a ukazujte. Snažte se volit zábavnou formu. Určitě malé děti netrestejte za to, že něco zanedbají, ale naopak je chvalte a nezapomeňte zdůraznit, jak jste na ně pyšní. A hlavně jim buďte dobrým příkladem.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz, www.mzcr.cz, rodina-deti.doktorka.cz, www.ctidoma.cz, www.healthline.com

Foto: Pixabay.com

Imagem

Máte nějaký domácí recept na dezinfekci? Podělte se o své zkušenosti a tipy s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook