4. adventní neděle, tedy zlatá

22.12.2019 Redakce

Už je to tady. Zapálíme poslední svíci na adventním věnci, ještě dvakrát se vyspíme a bude Štědrý den. Letos připadá čtvrtá neděle adventní na 22.12. a máme tedy poslední šanci vše nachystat. Už se těšíte? Dárečky zabalené? Stromeček nazdobený? Nebo čekáte až na úterý?
4. adventní neděle, tedy zlatá

Poslední, čtvrtá, adventní neděle předchází dlouho očekávánému narození Ježíše Krista (25.12.). Štědrý den se zval štědrým večerem, jakožto předvečer velkého, celý rok očekáváného, svátku Narození Páně. Říkalo se mu také „vigilie", tedy předcházející svátku. A právě k těmto svátkům nás zavede poslední adventní zlatá neděle. Na věnci by podle tradice měla hořet již čtvrtá fialová svíce.
Do Štědrého dne už tedy moc času nezbývá, ale přeci jen můžeme stihnout plno věcí. Mnoho lidí chodí ve vánočním čase do kostela, přestože jsou nevěřící. Je příjemné se na chvíli usadit, prohlédnout si betlém, výzdobu a nasát vánoční atmosféru a klid. Kostely pořádají koncerty, zpívání koled, slavnostní mše a to vše nám pomůže se správně naladit, zklidnit a uvědomit si, co je důležité. Vánoce jsou obdobím, kdy čekáme na narození miminka. Je to krásné, šťastné období, ve kterém je místo na veselí. A jak se zpívá v koledách: „Narodil se Kristus Pán, veselme se, z růže kvítek vykvet nám, radujme se."

Imagem

Koledy, jesličky i vánočka

K adventnímu období a posledním přípravám tedy neodmyslitelně patří koledy, jesličky a vánočka. Zpívání koled původně označovalo zpěvy dětí, které ve svátky chodily koledovat a vysloužili si tak něco malého k jídlu a pití. S postupem času se však název koleda stal označením vánoční písně. Tak si dnes o Vánocích zpíváme koledy všichni a ani nemusí mít náboženskou tématiku. Je to krásný zvyk, takže si s dětmi zopakujte alespoň ty nejznámější, ať pak u stromečku můžete společně koledovat.

Anketa

Chodíte se s dětmi během Vánoc podívat do kostela?
100 %
0 %

Jesličky nebo také Betlém je zobrazení svaté rodiny. Vznik jesliček se připisuje svatému Františkovi z Assisi, který údajně v roce 1223 zinscenoval v jeskyni živý Betlém a sloužil zde v noci mši, kde četl fragmenty o narození Ježíše Krista z Lukášova evangelia. Marie, Josef a právě narozený Ježíšek jsou hlavními hrdiny této scenérie, ale v jesličkách najdeme i pastýře, andílky, tři krále, zvířata… Největší betlém na světě se nachází v českém Jiříkově na Rýmařovsku. Jindřichův Hradec se zase může pochlubit největším mechanickým betlémem a živé jesličky si můžete jít prohlédnout 25.12. od 15 hodin na Loretánské náměstí v Praze. Každý betlém je jiný, pokud ho doma ještě nemáte, je nejvyšší čas si ho třeba vyrobit nebo se projít na vánoční trhy a nějaký si pořídit.

Imagem

A samozřejmě vánočka. Bez tradiční štoly si už mnozí ani vánoční čas neumí představit. Ráno na štědrý den namazat máslem a zakousnout… mňam… Vánoce jsou tady. Ale ten, kdo chce vidět zlaté prasátko, si snídani nedá. Počká si pěkně na večer, tak jak se to kdysi dělávalo, a dá si ji k večeři třeba jako předkrm. Vánočka je symbol - bílý chléb položený na bílý ubrus, jako Kristus do jeslí. Symbol blahobytu, spokojenosti… pečivo, jež nasytilo i chudé. Vánočku lze v dnešní době běžně koupit a ještě to stihnete, ale kdybyste náhodou měli víc času a kus droždí, mouky, másla, mléka, vejce, cukru… tak šup s ní na plech. Ta domácí je totiž nejlepší.

Vinšujeme vám štěstí, zdraví a pokoj svatý! Krásné a klidné Vánoce!

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jaké jsou vaše vánoční zvyky a tradice? Podělte se o ně s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 23.12.2018 od autorky Joanna M. Žaganová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook