Mosty mezi generacemi

14.04.2019 Tereza Šilhanová Komerční sdělení

Žijeme ve světě plném techniky, téměř neomezených možností, v neustálém spěchu a stresu, často i ve virtuální realitě. A v tom všem shonu je čím dál těžší najít si čas na ty obyčejné, přirozené, ale tak zásadní, věci jako jsou mezilidské vztahy. Je to nesnadné i u těch nejbližších, ale pro překonávání vzdáleností mezi generacemi už je nutné stavět mosty.
Mosty mezi generacemi

Úcta ke stáří

Ve světě dokonalé krásy, dokonalých křivek a pleti bez vrásek není prostor pro stáří. Jako by to přestalo být přirozenou součástí lidské existence, jako něco, s čím nechceme mít nic společného. A tak se senioři dostávají na okraj společnosti. Úcta ke stáří začíná být nicneříkajícím pojmem.

Přitom co svět světem stojí čerpali mladí lidé ze zkušeností těch starších, zcela běžné bylo soužití několika generací pod jednou střechou a babička obklopená hloučkem dětí byla vítanou součástí každé rodiny. Děti dychtivě naslouchaly jejímu vyprávění o životních zkušenostech i tom, jaký svět býval za jejího mládí.

Vztahy mezi lidmi

Pokrok jde dopředu raketovou rychlostí a rozdíl mezi světem, ve kterém žili naši prarodiče a tím dnešním, je čím dál propastnější. Kdo by si před padesáti lety dokázal představit mobilní telefony a celý online svět. Ale člověk je pořád člověk a vztahy jsou na té elementární úrovni stále založeny na stejných principech.

Nikdo nechce být sám a neužitečný.

Most mezi nejstarší a nejmladší generací

Nikdo se nechce cítit opuštěný, zbytečný a neužitečný. Zvlášť zničující jsou tyto negativní pocity pro seniory. Vše je navíc umocněno tendencí společnosti odsunout stáří stranou. Organizace Mezi námi vznikla právě jako pomoc seniorům proti jejich vyčleňování ze společnosti a začala stavět pomyslné mosty mezi generacemi.

Princip propojení generací

Hlavním mostem je propojení nejstarší a nejmladší generace tak, aby si byly vzájemně přínosem. Vlastně obnovení vazeb, které byly odjakživa naprosto přirozené. Konkrétním principem je tedy navázání spolupráce mateřské školy a nejbližšího zařízení pro seniory. Děti tak pravidelně chodí mezi babičky a dědečky, navzájem se poznávají a vznikají pak neskutečná pouta. Zásadní je právě fakt, že to není setkání jednorázové, ale pravidelné a dlouhodobé. Děti už se těší na „tu svou babičku“ nebo „svého dědu“ a oni zase radostně čekají na ten konkrétní den v týdnu, kdy přijdou děti na návštěvu.

Pravidelné setkávání seniorů a dětí

„První setkání jsou často plná rozpaků na obou stranách," říká Hanka Svozilová, jedna z koordinátorek celého projektu, které se vždy setkání účastní a jsou právě oním mostem, jakýmsi moderátorem a pomocnou rukou při navazování kontaktu. „Když pak ale přihlížíme těm vzniklým srdečným vztahům, které se velmi brzy vytvoří, víme, že má naše práce a energie do ní vložená skutečně smysl!"

Počet programů se rozšiřuje, stejně jako pole působnosti

Výše zmíněné setkávání je součástí programu Povídej. Pro seniory, kteří žijí ve svém prostředí, jsou soběstační a v dobré kondici, je připraven program Přečti. Znamená to možnost stát se pohádkovými babičkami a dědečky, kteří naopak sami pravidelně docházejí číst dětem knížky do mateřských škol. Nebo program Pomáhej, v rámci kterého senioři dochází přímo do mateřských škol jako pomocná síla. Další možností setkávání jsou mezigenerační dílny. Je nastaven i propracovaný systém vzdělávání pro seniory.

Neměli bychom na nejstarší generaci zapomínat, je toho spoustu, co se od nich můžeme naučit a v čem nám mohou být prospěšní. Úcta ke stáří by se z nás ztrácet neměla, podporujme ji sami v sobě i v našich dětech.

Zdroj: Mezi-nami.cz/cs, konzultace s ředitelkou organizace Mezi námi Kateřinou Jirglovou a koordinátorkou Hanou Svozilovou

Foto: Mezi-nami.cz/cs

 

Uvítaly byste taková setkávání i ve školce, kam chodí vaše dítě? Nebo již takovou zkušenost máte? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook