Zdravý spánek miminek


Našim nejmenším sice neběží hlavou spousta myšlenek, které jim nedají spát, tak jako nám dospělým, přesto to se spánkem miminek a dětí není tak jednoduché. Faktorů, které spánek, jeho délku i kvalitu ovlivňují, je celá řada. Jedním z nich je i pohodlí a optimální parametry postýlky. Jak tedy docílit zdravého spánku a co všechno má na něj vliv?
Zdravý spánek miminek

Spánek v prvních měsících života

Miminka do dvou měsíců věku spí až 20 hodin denně. Jejich spánkový cyklus nijak nesouvisí s denní dobou, ale určuje ho vnímání hladu a sytosti. Dítě se tak budí na krmení zhruba každé 2–4 hodiny bez ohledu na to, zda je den nebo noc. Samozřejmě i v tomto je každé dítě jiné, takže zatímco jeden kojenec by jedl s nadsázkou téměř nepřetržitě, jiná miminka je naopak potřeba na krmení budit.

Noční intervaly pro krmení se budou postupně prodlužovat, ale až do tří měsíců by dítě nemělo být bez jídla déle než 6 hodin. Dětem, které dobře prospívají, je možné noční přestávku protáhnout.

Potřebná celková délka spánku dle věku

novorozenec a kojenec 0 - 2 měsíce 16 - 20 hodin
kojenec 3 - 11 měsíců 14 - 15 hodin
batole 1 - roky 12 - 14 hodin
předškolní děti 4 - 6 let 11 - 12 hodin
školáci 7 - 12 let 9 - 10 hodin
dospívající 12 a víc let 8 - 9 hodin

Pravidelný spánkový rytmus

Už po šestinedělí, kdy se nová situace spojená s příchodem miminka postupně uklidní a usadí, je dobré začít vytvářet pravidelný režim spánku. Není to vždy snadné, ale vynaloženou energii brzy oceníte vy i miminko.

  • Rozdíl mezi dnem a nocí

Už od 2 týdnů můžete začít miminku ukazovat, co je den a noc, a pomalu ho učit vnímat rozdíly. Takto malé dítě nevydrží vzhůru déle než dvě hodiny. Využijte tento čas a mluvte na něj a hrajte si. Rozhodně se nesnažte tlumit běžné zvuky, které jsou nedílnou součástí dne jako například zapnutá pračka, hluk z kuchyně, telefonování nebo rádio. Překvapivě třeba zvuk vysavače spoustu miminek uklidňuje, protože jim připomíná zvuky v děloze. Na druhou stranu v noci dítěti ukažte, že to je čas klidu a odpočinku. Při nočním krmení si sviťte jen malým tlumeným světlem, ztlumte i svůj hlas.  

  • Večerní uspávací rituály

Rozdíl mezi dnem a nocí pomohou podpořit i pravidelné rituály. Večerní koupání miminko pěkně unaví a připraví na spánek, celková koupel každý den ale není příliš vhodná pro citlivou pokožku. Olejovou masáž ale každý večer provádět můžete. Jemně namasírovat můžete i bříško, zvlášť pokud miminko trápí kojenecké koliky, což je častým důvodem pláče a potíží s usínáním.

Masáž miminka patří mezi večerní uspávací rituály

  •  Unavené dítě

Rozhodně neplatí, že čím déle udržíte dítě vzhůru, tím lépe usne. Opak je pravdou. Unavené a přetažené dítě má právě s usnutím problém. Naučte se rozpoznat signály, kterým dítě dává svou únavu najevo, a ukládejte ho k spánku včas. Správný spánkový režim si dítě vytváří také tím, že ho uložíte do postýlky v okamžiku, kdy je ospalé, ne až spící.

Anketa

Co je při výběru postýlky pro vás rozhodující?
100 %
0 %
0 %

Jak vybrat postýlku?

Vzhledem k tomu, kolik spánku miminka potřebují, je výběr správné a pro miminko vhodné postýlky zcela zásadní. Postýlka musí být stabilní s pevnou konstrukcí a zdravotně nezávadná. Významným a praktickým prvkem je možnost nastavení výšky roštu. Zpočátku je rošt nejvýš a maminka se tak nemusí k miminku tolik ohýbat a naklánět. Umístění roštu se potom postupně snižuje podle toho, jak dítě roste. Pokud dítě potrápí rýma a nachlazení, je možné rošt naklonit, aby se dítěti lépe dýchalo.

Bonusem, který hodně oceníte, až dítě povyroste, jsou vyjímatelné středové příčky. Prostorem, který po jejich vyjmutí vznikne, pak může dítě samo prolézat dovnitř i ven.

Imagem

Dětská postýlka Alenka

Pevný rošt

Rošt do dětské postýlky by měl být pevný, nejlépe laťkový, aby matrace zespodu dobře větrala a zároveň byla dokonale podepřena. Rozhodně se nedoporučuje pro dlouhodobé spaní cestovní postýlka. Důvod je právě fakt, že není vybavená pevným roštem, ale pouze vyztuženou látkou, která je většinou přímo součástí takové postýlky.

Matrace do postýlky

Matrace pro miminka i malé děti by měly být tvrdé a bez anatomických zón, aby byl zajištěn správný vývoj kostry a celé páteře. Velmi důležitá je prodyšnost matrace a její dostatečné odvětrávání, aby v jádru nezůstávala vlhkost. Vlhké prostředí je totiž velmi náchylné pro růst bakterií a přítomnost roztočů. Prodyšnost matrace také brání nežádoucímu přehřívání dítěte. Teplo je odváděno ven z matrace a děti se během spánku nezpotí.

Ideálním materiálem dětských matrací jsou PUR pěny. Nejedná se sice o přírodní materiál, ale jejich nespornou výhodou je odolnost vůči bakteriím a roztočům. Je potřeba si dát pozor na lepené matrace kvůli přítomnosti lepidel. Rozhodně dejte přednost matracím z celých desek PUR pěny.

Pokud sázíte na přírodní materiály, určitě zvolte kokos. Matrace z kokosových vláken jsou optimálně pevné a zároveň dostatečně poddajné, aby se přizpůsobily přirozenému tvaru páteře.

Vhodným materiálem pro dětské matrace jsou kokosová vlákna.

Nabídka dětských matrací

Výška matrace a monitor dechu

Podstatným kritériem při výběru matrace je také to, zda hodláte používat monitor dechu. Pokud ano, pak je zcela zásadní výška matrace. Obecně platí, že čím je matrace silnější, tím více tlumí impulsy, které snímá deska monitoru. Ideální je pro zajištění spolehlivého fungování monitoru dechu matrace s výškou 6–8 cm. V žádném případě se nedoporučuje matrace silnější než 11 cm. Důležité také je, aby matrace v postýlce nebyla umístěna natěsno, ale aby rovnoměrně doléhala na snímací desku.

Ochrana matrace

Pozornost věnujte i potahu matrace. Vhodný je snímatelný a pratelný potah, aby i po nehodě byla zajištěna hygiena lůžka. Dobré je volit potahy, které jsou sice o malinko dražší, ale mají navíc antibakteriální úpravu, která pohlcuje nepříjemné pachy.

Sázkou na jistotu je potom chránič matrace. Ať už bude mít miminko potíže s ublinkáváním, plena přes svou vysokou schopnost absorpce neustojí noční nápor nebo prostě nastane nějaká nehoda a nepředvídanost, matrace zůstane suchá a nepotřísněná. Chránič je v podstatě prostěradlo, v rozích opatřené gumou, nedocházelo ke shrnutí. Spodní strana chrániče je pogumovaná, takže nepropustí žádnou tekutinu.

Další příslušenství

V prvních dvou letech svého života se dítě obejde bez polštáře. Do jednoho roku je to přímo nežádoucí a nebezpečné. Do dvou let je spaní bez polštáře příznivé pro správný vývoj páteře, která v tomto věku oporu během spánku nepotřebuje.

Přikrývky můžete vybírat z dutého vlákna nebo i z vlny. Duté vlákno má antibakteriální vlastnosti, a některé přikrývky z něj lze i opakovaně prát na 90°C.  Vlna jako přírodní materiál má zase perfektní termoregulační vlastnosti a díky přirozeně obsaženému lanolinu i antibakteriální.

Výběr povlečení už zůstává na konkrétním vkusu a představě. Ideálním materiálem je samozřejmě 100% bavlna, která je příjemná, prodyšná a nedráždí citlivou pokožku našich nejmenších.

Dětské povlečení by mělo být ze 100% bavlny.

Nabídka dětského povlečení

 

Zdroj: www.porodnice.cz, www.celostnimedicina.cz, www.i-matrace.cz, www.prosimspinkej.cz

Foto: Pixabay.com, www.i-matrace.cz

Imagem

Jak jste zvládli spánkový režim miminka? Co u vás pomáhalo jako uspávanka? Snažili jste se o zavedení pravidelnosti? Diskutujte o svých zkušenostech s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook