Jak připravit budoucího prvňáčka na školu?

13.08.2018 Alena Teclová

Půlka prázdnin je za vámi a školní rok už neúprosně klepe na dveře. Připravuje se vaše dítě na nástup do první třídy, nebo ho to čeká až příští rok? V obou případech byste se měla soustředit na co nejlepší přípravu. Ta totiž výrazně usnadní prvních několik měsíců v lavici a ušetří všem hromadu starostí a nervů.
Jak připravit budoucího prvňáčka na školu?

Stačí jenom základy

Možná jste od známých nebo na sociálních sítích zpozorovala, že podmínky pro přijetí do první třídy jsou velice přísné. Učitelky po budoucích školácích požadovaly znalost čtení, počítání a snad i vyřešení rovnic. To je možné pouze u soukromých škol, jejichž nároky mohou být přísnější. Pokud ovšem přihlásíte dítě do státního zařízení, zcela jistě po něm nikdo nebude chtít nic z toho, co se vyučuje až v průběhu školního roku.

Nicméně k zápisu si i tak budoucí školák musí společně s vámi něco nacvičit. Začněte jménem, příjmením a nezapomeňte ani na adresu trvalého pobytu. Paní učitelka možná zatouží také po recitaci nějaké básničky či zazpívání písničky. Vystačíte si s jednoduchým „Skákal pes“, žádné operní árie nebudou nutné. Určitě natrénujte i základní barvy, geometrické tvary a poznávání prvních a posledních písmen v mluveném slově. Vidíte, nic dramatického to není.

Důležitý nácvik hrubé motoriky

S tím můžete začít prakticky už v okamžiku, kdy se dítě začne cíleně pohybovat. Výsledky se dostaví velice rychle, protože čím menší dítě je, tím více znalostí si za krátký čas osvojí.

Součástí tréninku hrubé motoriky by měly být hry na nejrůznějších prolézačkách, plazení se, později také skok přes švihadlo a chytání balonu. Hrubá motorika je velice důležitá v rozvoji řeči a v tréninku psaní.

Jemná motorika je základem pro psaní

Abyste svoje dítě rozvíjela na více úrovních najednou, jednoduše ho zapojte do činností, které běžně děláte. Vezměte ho třeba do kuchyně a dovolte mu pomoci vám s přípravou oběda. Odpoledne se zase společně věnujte práci na zahrádce. Dítě při těchto činnostech bude rozvíjet nejenom hrubou, ale zejména jemnou motoriku. Takže pokud se chcete dočkat úhledného krasopisu, trénujte co nejčastěji to půjde.

Pokud se chcete věnovat přípravě cíleně, můžete zkusit obtahovat různé tvary, společně malovat, stříhat, lepit, stavět stavebnice a zkrátka cokoliv dalšího, při čem bude dítě procvičovat svoje ruce a úchop. Při kreslení dbejte na správné držení tužky.

M4M - Příprava budoucího prvňáčka by měla probíhat průběžně

Zdroj: Pixabay.com

Příprava předškoláka

Děti jsou od přírody zvídavé, což vám nahrává do karet. Můžou díky tomu už ve čtyřech letech získat znalosti, které jsou nutné pro nástup do první třídy. Pokud už víte, jakou školu by vaše dítko mělo navštěvovat, určitě se podívejte na její webové stránky. Tam se mimo jiné dočtěte i podrobné informace o každoročním zápisu. S předstihem se díky tomu můžete připravit na vše, co ho čeká.

Co v žádném případě nedělejte? Nezačínejte s přípravou pár dní před nástupem do první třídy. Jestli jste v náhlém šílenství zjistila, že vaše dítě neumí poznat některé geometrické tvary nebo vytleskat hlásky ve slově, nepanikařte. Párkrát se nadechněte, vydechněte a navrhněte budoucímu školákovi, jestli by si některou z činností nechtěl jít zkusit. Nemá na to zrovna náladu? Nic se neděje. Rozhodně ale nezačínejte s kázáním typu „za chvíli jdeš do školy a budeš jediný, kdo to neumí“. Naopak dítě motivujte každý den a společně si vyprávějte, co všechno se naučí a jak to bude moct použít v běžném životě.

M4M - Příprava předškoláka je na rodičích

Zdroj: Pixabay.com

Tipy na přípravu do školy

Ráda bych vám předala několik tipů, jejichž základem není biflování se u stolu. Právě takový způsob učení bývá důvodem, proč mají děti ze školy obavy a netěší se na novou životní etapu.

  • Zakomponujte výuku do běžných činností. Jestli společně vaříte, požádejte dítko, aby vám podalo tři jahody, navážilo půl kilogramu mouky nebo cokoliv jiného, co zrovna potřebujete. Můžete třeba i soutěžit v některých sportovních disciplínách. Zábavně tak procvičíte hrubou motoriku a ještě uděláte něco pro svoje zdraví.
  • Využijte každodenní povinnosti. Pokud bojujete třeba s čištěním zoubků, nechte děti, aby si samy určily, kdy se k tomu dostanou. Můžete použít hodiny a ukázat jim, že byste potřebovala, aby byly zoubky čisté dřív, než se ručička dostane tady k tomu číslu. Tímto způsobem, který se nám mimochodem skvěle osvědčil, se zbavíte starostí a procvičíte číslice.
  • Základem je také čtení. Mnoho dětí má v první třídě problémy se soustředěním. Trénujte jejich trpělivost a paměť tím, že si bude společně číst pohádky a následně se budete zkoušet, kdo si toho víc zapamatoval. Čtení si brzy zamilují i ti nejmenší a ještě před nástupem do školy určitě zatouží po tom, aby sami poznali nějaká písmenka.
  • Nesmíme zapomenout ani na nácvik jemné motoriky. Dnešní doba nabízí nespočet možností, které určitě využijete, když třeba nejste příliš kreativní. Všemi deseti mohu doporučit předplatné některého dětského časopisu, například Dráčka nebo Předškoláčka, ve kterém je velké množství úkolů. Ty později usnadní psaní ve škole.

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com 

Zdroj: Jdemedoskoly.cz 

 

Jak probíhá příprava budoucího prvňáčka u vás? Máte nějaké osvědčené metody, se kterými byste se chtěla podělit? Inspirujte nás.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook