Zbavte tělo škodlivin pomocí lymfodrenáže


Detoxikace organismu je jednou z hojně využívaných metod péče o tělo a mysl. Dnešní doba i životní prostředí na nás působí mnoha škodlivými faktory, proto je průběžná detoxikace organismu spíše nutností. Jak souvisí lymfodrenáž s detoxikací? Můžete díky ní třeba i snížit váhu?
Zbavte tělo škodlivin pomocí lymfodrenáže

Co je detoxikace?

Detoxikace je proces v lidském těle, kdy se odvádí pryč odpadní látky. V našem těle se děje neustále. Organismus se tímto způsobem průběžně čistí. Pokud je odpadních látek moc, je třeba podpořit tento proces i zvenku. Možností cílené detoxikace je celá řada, jen si vybrat. Každé tělo reaguje na různé formy detoxikace jinak. Každý způsob nemusí vyhovovat všem, protože každý organismus je trošku jiný. Jedním ze způsobů detoxikace těla je právě lymfodrenáž.

Co je lymfa a lymfatický systém?

Lymfa neboli míza je bílá, mléčně zabarvená, tekutina, která spolu s mízními cévami tvoří lymfatický systém. Vzniká z tkáňového moku v mezibuněčných prostorech. Během 24 hodin se v lidském těle vytvoří asi 2,5 litru této tekutiny. Celkově tělem cirkuluje asi 10 litrů lymfy, což je dvakrát více než krve. Proudí kapilárami a následně cévami, které se vlévají do hrudního mízovodu, a odtud se lymfa vrací do krevního řečiště. Je složena z tuků, bílkovin a lymfocytů, ale poměrové zastoupení těchto látek se mění podle toho, jakým orgánem právě protéká. Lymfocyty jsou bílé krvinky, které jsou schopny ničit viry a bakterie. Lymfa je tedy zároveň i základem imunitního systému.

V mízních cévách se nacházejí lymfatické uzliny různých velikostí, které fungují jako obranné filtry.  Zachytávají se zde patogenní mikroorganismy a odpadní nebo cizí částice. V uzlinách se nachází také makrofágy, což je zjednodušeně řečeno uklízecí četa v první linii. Makrofágy zajišťují rychlou nespecifickou imunitní reakci, rozpoznají něco, co v těle být nemá, a pohltí to. Pak přichází na řadu lymfocyty se specifickou imunitní reakcí, což znamená, že rozpoznají nepřítele a přesně ví, jak proti němu zasáhnout. Na mechanismu specifické imunitní reakce organismu je založeno očkování

Lymfatický systém tedy tvoří pevný základ naší imunity, a proto je velmi důležité, aby fungoval správně.

Co je lymfodrenáž?

Lymfodrenáž je hmatová technika, která obnovuje a zvyšuje oběh lymfy. Zlepšuje tak látkovou výměnu neboli metabolismus a detoxikuje organismus. Nejde jen o trend dnešní doby, ale skutečně představuje i poměrně rychlou metodu, jak zbavit tělo toxických látek.

Díky lymfodrenáži se rozproudí lymfatický systém a aktivuje se jeho správné fungování. Je velmi důležité, aby lymfodrenáž prováděl pouze vyškolený odborník. Existují dva typy  - manuální a přístrojová. U obou je nutné nejprve aktivovat důležité uzliny, aby nedošlo k zablokování lymfatického systému vlivem zvýšeného odcházení odpadních látek z těla.

Hojně se využívá v estetickém průmyslu, jelikož napomáhá hubnutí a velmi viditelně zmírňuje celulitidu. To ovšem nejsou jediné její výhody. Napomáhá odstranit únavu a zlepšuje stav pokožky. Je prospěšná při potížích s otoky nohou či s křečovými žilami. Je také jedním z velmi dobrých způsobů, jak shodit přebytečná kila a zbavit se nadměrného zavodnění.

Před lymfodrenáží je nutné aktivovat mízní uzliny.

Manuální lymfodrenáž

Je velmi důležité říct, že manuální lymfodrenáž není masáž a nemá s ní nic společného. Jedná se o velmi jemnou techniku, kdy terapeut zaměřuje svou pozornost na povrchový mízní systém a velmi jemnými hmaty pomáhá odvádět odpadní látky z těla ven. Tato metoda je velmi vhodná při léčbě otoků (stav, kdy je ve tkáni nahromaděno více tekutiny), pro zvýšení imunity, pro detoxikaci organismu, proti celulitidě, pro regeneraci po operacích a úrazech, také jde o prevenci při vzniku křečových žil a v neposlední řadě se využívá pro zmírnění migrén či v boji s obezitou.

Přístrojová lymfodrenáž

Provádí se pomocí kompresních kalhot, které jsou nejčastěji využívané, ale existují i rukávy či vesta. Je velmi důležité uvolnění uzlin na krku a v tříslech před započetím terapie. Proto je nutné, aby obsluhu přístroje vždy prováděl odborník.

Přístrojová lymfodrenáž se převážně doporučuje v případě chronických žilních nedostatečností, celulitidy, bércových vředů, artrózy, poruch prokrvení, gynekologických obtíží apod.

Anketa

Máte zkušenost s lymfodrenáží?
100 %
0 %

Jakou lymfodrenáž zvolit?

Pokud chcete využít tento způsob detoxikace, zamyslete se nejprve nad tím, kterou z metod chcete absolvovat. Pokud zvolíte lymfodrenáž manuální, je potřeba počítat s vyšší cenou. Ovšem výhody jsou zcela jasné. Terapeut je s vámi v neustálém kontaktu a působí na problémy, které vás konkrétně trápí, a s individuální péčí. U přístrojové lymfodrenáže je cena nižší, ale vždy musí být terapeutem provedeny úkony, které jsou nutné pro správné provedení procedury.

Manuální lymfodrenáž volte v případě, že vás trápí akutní problém, který vyžaduje velmi detailní a citlivou péči.Přístrojová lymfodrenáž je vhodná v případě udržování zdravého těla, jako forma prevence.

Je také důležité zmínit, že pokud řešíte komplikace například s celulitidou, tak pokud nezměníte zásadně svůj životní styl, tak tato metoda pomůže pouze krátkodobě. Samotná lymfodrenáž, i když kvalitně provedená, není samospasitelná.

Pro posílení efektivity lymfodrenáže je potřeba i zdravý životní styl, včetně jídelníčku.

Lymfodrenáž a celulitida

Zkušenosti s celulitidou má asi většina žen. U některých žen se dokonce objevuje i dle menstruačního cyklu. Není pravdou, že celulitida souvisí pouze s nadváhou. Touto komplikací mohou naopak trpět i velmi štíhlé ženy. Celulitida není jen kosmetickým problémem, ale má přímou souvislost s lymfou a její funkcí. Velmi dobrým způsobem, jak celulitidě předcházet anebo ji velmi zmírnit je právě lymfodrenáž. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z variant, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Je ovšem nutné nezanedbávat pitný režim, který je pro úspěch klíčový.

Lymfodrenáž a hubnutí

Pokud nám funguje správně lymfatický systém, je shazování kil, například po porodu, mnohem jednodušší. Lymfodrenáž je jedním z velmi příjemných způsobů, jak nastartovat proces hubnutí. Je známo, že metoda lymfodrenáže napomáhá velmi výrazně zbavit se nadbytečných kil a v kombinaci se správnou životosprávou může být velmi dobrým pomocníkem.

Jak je prospěšná pro podporu IVF

IVF neboli "in vitro fertilizace" je metoda reprodukční medicíny. Pokud jste se rozhodla podstoupit IVF či vám byla tato metoda doporučena lékařem, je jistě vhodné se na tento proces připravit. Existuje mnoho alternativních metod, které jsou doporučeny v případě, že se chytáte podstoupit IVF, a jedna z nich je právě lymfodrenáž. Je doporučována pro přípravu těla ženy na zmíněný nesnadný proces. Hormonální léčba, kterou musí žena podstoupit, často způsobuje problémy se zavodněním. Pokud se nepodaří otěhotnět hned, je dobré zvolit lymfodrenáže i po IVF procesu. Spojení klasické a alternativní medicíny je na vzestupu a jejich propojení se ukazuje jako velmi prospěšné, nejen v této oblasti.

Kdy je lymfodfrenáž nevhodná?

Kontraindikací pro tuto metodu je:

  • onemocnění jater a ledvin
  • onkologická onemocnění
  • akutné infekční onemocnění
  • zánět žil
  • zvětšení lymfatické uzliny
  • hyperfunkce štítné žlázy
  • hypertenze
  • hyperglykemie
  • těhotenství

Lymfodrenáž je podpůrným prostředkem pro zkvalitnění zdraví, o tom není pochyb. Pokud ale chcete, aby její účinky byly co největší, je třeba také změnit celkově životní styl.

Zdroj: lekarske.slovniky.czwww.mojezdravi.czwww.celostnimedicina.cz, www.ferticareprague.eu

Foto: Pixabay.com

Imagem

Zkoušíte různé způsoby detoxikace organismu? Co vám nejvíc pomáhá? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook